loader image
Comment ça va?
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Montpellier’de Üniversite Okumak!

Montpellier’de Üniversite Okumak!

Montpellier, Güney Fransa’nın kalbinde yer alır, Occitanie bölgesi ve Herault bölgesinin merkezi olan bir komündür. Montpellier’nin genel olarak dinlendirici bir şehir olarak bilinmesi güneşi, iklimi ve etkileyici doğa manzaralarından kaynaklanır. Ama aynı zamanda hayat dolu bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Şehir merkezindeki nüfusu 290 000 ‘dir ve Fransa’nın 8. büyük kentidir. Aynı zamanda çok genç bir nüfusa sahiptir, şehrin %50’sinden fazlası 34 yaş altındadır.

Geçtiğimiz günlerde, lisans sonrası eğitim programları için önde gelen web sitesi L’Etudiant, 2023/2024 için en iyi öğrenci şehirleri sıralamasını açıkladı ve Montpellier 1. sırada yer aldı. Şehir, %94,4’lük öğrenci tavsiyesiyle Etudiant tarafından belirlenen kriterlerin her biri için en yüksek notu aldı. Montpellier üniversitesinde toplam 70 000’e yakın öğrenci eğitim görmektedir ve bunun 10 000’i uluslararası öğrencilerdir.

Montpellier, zengin geçmişine tanıklık eden tarihi hazinelerle doludur. Pitoresk sokakları ve antik binaları ile şehir, tarih dolu eşsiz bir atmosfer sunar.

Montpellier’ye nasıl gidilir?

Montpellier’ye Türkiye’den direkt uçuş bulunmaktadır. Direkt seferlerde Montpellier’ye en yakın şehir olan Toulouse, Marsilya ve Lyon’a gidebilir ve buradan aktarma yaparak Montpellier’ye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Avrupa’nın birçok şehrinden tren ve otobüs ile de buraya ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Montpellier’de toplu taşıma

Günlük gezilerinizin bir ortağı olarak TaM (Transports de l’Agglomération de Montpellier) metropol içindeki seyahatleriniz için size bir dizi ulaşım imkânı sunar:

 • 4 adet tramvay hattı,
 • 41 otobüs hattı,
 • 57 Vélomagg bisiklet istasyonu
 • Tramvay kullanıcılarına 5000’e yakın park yeri sunan 9 P+tramvay,
 • Şehir merkezinde yaklaşık 4.000 araçlık 6 otopark,
 • Montpellier’de 15.000 cadde üstü park yeri,
 • Modulauto şirketi ile ortaklaşa 35 araç paylaşım istasyonu.

Tüm bu ulaşım alternatifleri birbirleriyle birleşir ve departman otobüslerine, bölgesel ve ulusal trenlere bağlanır. Montpellier metropolünün sakinleri, FreePass sayesinde haftanın 7 günü TaM ağının otobüs ve tramvaylarında ücretsiz seyahat edebilirler.

 • Ücretsiz hafta sonu bileti: Metropolün tüm sakinleri için
 • 18 yaş altı ücretsiz geçiş: 18 yaş altı Metropol sakinleri için
 • Ücretsiz + 65 yaş kartı: 65+ yaş arası Metropol sakinleri için

Montpellier’de görülmesi gerekenler yerler

 • Place de la Comedie: Avrupa’nın en büyük meydanlarından biridir, Place de la Comédie’nin hemen yakınında, Estivales de Montpellier gibi mevsimlik festivallere de ev sahipliği yapan, doğal ürünlerin satıldığı pazarların bulunduğu Esplanade Charles de Gaulle’ü bulabilirisiniz
 • Promenade du Peyrou: Şehrin Place Royal du Peyrou olarak da bilinen meydanı, Écusson bölgesinin batısında yer almaktadır. Montpellier’nin panoramik manzarasını sunan görkemli bir gezinti yolu olan Promenade du Peyrou’da bir yürüyüşle kendinizi şımartabilirsiniz.
 • Arc de triomphe: Montpellier’yi ziyaret ediyorsanız, Promenade de Peyrou’nun sonunda bulunan heybetli bir tarihi anıt olan Arc de Triomphe’u kaçırmamalısınız. 17. yüzyılda inşa edilmiş, Montpellier’nin tarihine eşsiz bir bakış açısı sunuyor ve mimari yapıtları sevenler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.
 • Fabre Müzesi: Bir sanat aşığıysanız, olağanüstü bir resim, heykel ve dekoratif sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Fabre Müzesi’nden etkilenebilirsiniz. Klasik eserlerden çağdaş başyapıtlara kadar bu müze, Montpellier’nin sanatsal tarihine büyüleyici bir dalış sunuyor.

Yıllık büyük etkinlikler

MAYIS

 • FISE, Uluslararası Spor Festivali; Avrupa’nın en büyük ekstrem sporlar yarışması (ücretsiz etkinlik),
 • La Comedie du Livre; ücretsiz kitaplarla ilgili tartışma ve atölyelerin yapıldığı bir etkinlik,
 • La Nuit europeenne des musees (Avrupa müzeler gecesi): Şehrin müzelerini ücretsiz keşfetmenin başka bir yolu,

HAZİRAN

 • Fete de la musique (müzik festivali) : Şehrin her köşesinde küçük ve ücretsiz konserler,

TEMMUZ

 • Montpellier dans festivali: Dünyanın her yerinden gelen 300 ‘e yakın topluluklar 10 gün boyunca dans gösterileri yapar,
 • Festival Radyosu France Occitanie Montpellier, haftalar boyunca yüze yakın klasik müzik, elektro ve caz konserleri sunar,

AĞUSTOS

 • Les Estivales: şenlikli bir atmosferde her Cuma değişik keşifler (tadımlar, el sanatları, konferanslar yapılıyor),

EYLÜL

 • MUSE: Montpellier üniversitesi ve Grandes Ecoles’lar tarafından düzenlenen öğrenci karşılama günü,
 • Avrupalı Araştırmacılar Gecesi: Araştırmacılar ve halk arasında düzenlenen buluşmalar düzenlenir,
 • Uluslararası Gitar Festivali konserleri,
 • Journee du Patrimoine (kültürel miras günleri): Kültürel mekanları ücretsiz ziyaret etme imkânı,

EKİM

 • Üniversitelerdeki laboratuvarlarda bilim festivali,
 • Cinemed, uluslararası Akdeniz film festivali: Akdeniz’in kıyılarından gelen 200’ün üstünde film seyirciyle buluşur.

Montpellier’de eğitim

3 üniversitesi ve 6 ‘Grandes Ecoles’ ile Montpellier, dünyanın her yerinden gençleri ağırlıyor.

 • Üniversiteler

Montpellier Üniversitesi: Montpellier 1 ve Montpellier 2 üniversitelerinin 2015 yılında birleşmesi ile oluşan Montpellier Üniversitesi, mühendislik bilimlerinden biyolojiye, kimyadan siyaset bilimine, tarımsal çevre, işletme bilimleri, hukuk ve ekonomiye kadar çok disiplinli bir eğitim programı sunmaktadır.

Paul Valery Üniversitesi- Montpellier 3: 1289’da kurulan Université Paul-Valéry Montpellier 3, Edebiyat, Sanat, yabancı diller ve Sosyal Bilimler Fakültesini bünyesinde bulunduran, Paris ve Toulouse’dan sonra Fransa’da kurulan üçüncü en eski üniversitelerinden biridir.

 • İUT’ler: Üniversite’de kısa eğitim programları

50 yıldır, IUT Montpellier Sète, iki ve üç yıllık lisans dereceleri şeklinde teknik kurslar sunmaktadır.

Profesyonel ortamlarla yakın iş birliği içinde tasarlanan programlar sayesinde, IUT’ler şirketlerin de ihtiyaçlarını karşılayan eğitimler sunmaktadır.

IUT, öğrencilerin Avrupa yüksek öğrenim çerçevesinde (Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora’nın üç bölümlü yapısı) diploma almalarına olanak tanır.

 • Grandes Ecoles’ler

Toulouse Siyaset Bilimi ve Siyaset Araştırmalar enstitüsü: 1948’de kurulan Sciences Po Toulouse, Fransa’daki 10 Siyasi Araştırmalar Enstitüsü’nden biridir. Yüksek öğrenimin bir kamu idari kurumu olarak, Conférence des grandes écoles (CGE) ve 1. yıl için Ortak Giriş Sınavını düzenleyen ScPo Ağı üyesidir.(bölgedeki diğer 6 IEP ile: Aix, Saint-Germain-en-Laye, Lille, Lyon, Rennes ve Strasbourg).

Ulusal Sanat ve El Sanatları Konservatuarı (CNAM): 1794 yılında kurulan Ulusal Sanat ve El Sanatları Konservatuarı (CNAM), Yüksek Öğretim ve Araştırma Bakanlığı’nın denetimi altında büyük bir yüksek öğrenim kurumudur. Bir ağ olarak, işçilerin (çalışanların ve iş arayanların), şirketlerin, bölgelerin ve istihdamın gelişimi için müthiş bir imkandır. Eğitim kursları, kendilerinin ve çalışanlarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için şirketler ve profesyonel kuruluşlarla yakın iş birliği içinde geliştirilmektedir.

Ulusal Nükleer Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (INSTN): Fransız nükleer endüstrisinin uygulanmasına yönelik bu okul, MESRI’nin ve Marcoule’de bulunan nükleer tesislerinde ekonomiden sorumlu olan CEA tarafından yönetilmektedir.
INSTN, nükleer enerji, endüstriyel ve tıbbi uygulamaları ve düşük karbonlu enerji sistemleri alanlarında kullanılan bilim ve teknikler hakkında eğitim ve öğretim sağlar.

Diğer Paylaşımlar

cge
Grandes écoles: Mezunlar Hâlâ Kolayca İş Bulabiliyor
Hızlı işe alım ve yüksek maaşlar ! Grandes...
Devamını Oku
parcoursup2024
R
2534838-adobestock-323404875-766x438

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!