loader image
J'apprends le français
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Science PO – IEP (Institut d’Etudes Politiques)

Science PO – IEP (Institut d’Etudes Politiques)

SCIENCE PO – IEP ( INSTITUT D’ETUDES POLITIQUES )

Öncelikle Sciences Po Paris’i oluşturan 7 bölgesel kampüs (Paris, Dijon, Le Havre, Menton, Nancy, Poitiers ve Reims) ve bunun dışında Province’de dokuz adet IEP (Institut d’études politiques) olduğunu bilmelisiniz. “Sciences Po ağı” içinde gruplandırılmış yedi IEP’ye (Aix-en-Provence, Saint-Germain-en-Laye, Lille, Lyon, Rennes, Strasbourg ve Toulouse) ortak bir sınav (concours) yoluyla girilir. Grenoble ve Bordeaux ise bağımsızdır. 10 adet IEP’nin hepsi “Sciences Po” olarak adlandırılsa da sunulan dersler aynı değildir. Eğitim programları ulusal değildir ve her kuruluş tarafından bağımsız tanımlanır.

IEP’de eğitim 5 yıl sürer ve üçüncü yılı yurt dışında (staj veya üniversitede) geçirilir. 3 yıllık genel bir birinci aşama ile daha uzmanlaşmış bir ikinci aşama (Yüksek Lisans) olarak tamamlanır.

İlk üç yıl genel ve çok disiplinlidir, bu nedenle eğitim şekilleri ve saat sayısı değişebilir. Örneğin Science po Lyon, dünyanın belirli bir bölgesinde uzmanlaşmak için hazırlanmış diploma programları sunmaktadır. Science Po Paris kampüslerinde ise eğitim programınızı renklendirecek bir coğrafi uzmanlık ekleyebileceğiniz alternatifler bulunur. Örneğin, Dijon’da Orta ve Doğu Avrupa veya Reims’de Avrupa-Afrika ilişkileri.

Eşsiz Master Programları

Bir uzmanlık seçimi söz konusu olduğunda, gerçek farklılıklar özellikle yüksek lisans düzeyinde karşınıza çıkar. Örneğin IEP Strasbourg Avrupa’ya odaklanan yüksek lisans programları sunar. Sciences Po Paris, dünyaca tanınmış bir gazetecilik yüksek lisans programına sahiptir. IEP de Lille ise ESJ (L’Ecole Supérieure de Journalisme) gazetecilik okulu ile ortaktır.

Sciences Po Paris’te, master programları yedi ayrı okulda verilir: Gazetecilik Okulu, Doktora Okulu, Uluslararası İlişkiler Okulu, Yönetim ve Yenilik Okulu, Hukuk Okulu, Halkla İlişkiler Okulu ve Kent Okulu.

Yurt Dışı Eğitimi

IEP’lerde 1 yıl yurt dışı tecrübesi yaşama fırsatınız olur. Grenoble ve Bordeaux öğrencilerini 2. yılında gönderirken diğer IEP’lerde 3. yıl yurt dışında geçirilir. Örneğin Sciences Po Paris, ilk aşamada dokuz uluslararası çift diploma programı sunar ve özellikle Columbia, Berkeley ve UCLA’daki Amerikan üniversiteleriyle ortaklıkları vardır. Sciences po Bordeaux en fazla sayıda entegre iki uluslu program’a sahiptir: Stuttgart (Almanya), Turin (İtalya), Coimbra (Portekiz), Madrid (İspanya), Hong-Kong (Çin) ve Kingston ( Jamaika).

Kayıt ücretleri ve yaşam maliyeti

Diploma programlarının maliyeti de seçtiğiniz IEP’ye bağlı olarak değişir. Aix-en-Provence (812 euro/yıl) ve Grenoble (1.300 euro/yıl) hariç tüm Sciences Po’larda ebeveynlerin gelirine endeksli ücret belirlenir. Dolayısıyla düşük gelirli hanelerin makul kayıt ücretleri olur ve burs sahipleri elbette muaftır. Tabii bölgelere göre fiyat aralığı farklıdır. Bu, Bordeaux’da maksimum 6.300 Euro’ya çıkarken Paris’te yılda 10.000 Euro’dan fazla olabilir. Buna, şehre göre değişen olası konaklama ve yaşam maliyetleri de eklenmelidir.

IEP sonrası akademik ve mesleki kariyer

Projenize bağlı olarak, Sciences-Po’nun sonunda mesleki hayatınıza başlayabilir veya akademik kariyeriniz için eğitime devam edebilirsiniz. Akademik kariyeri tercih eden belirli sayıda mezun her yıl ENA (Ecole Nationale d’Administration*) veya ENM (École nationale de la magistrature**) sınavlarına hazırlanmaya karar verir, veya bir master programı ile çifte yeterlilik elde etmek için bir işletme okuluna devam ederler.

Sciences-Po öğrencileri belirli bir meslek için eğitim almasa da (belki gazetecilik hariç), mezunlar profesyonel dünyada oldukça takdir edilmektedir. Danışmanlık, pazarlama, yönetim, iletişim, yayıncılık, gazetecilik vb. dahil olmak üzere hem kamu hem de özel sektörde birçok faaliyet sektöründe kolayca iş sahibi olurlar. Her şeyden önce, yönetim ve yönetim misyonları dahil olmak üzere sorumluluk gerektiren stratejik pozisyonları için her zaman kendilerine fırsat tanınır.

* Ulusal Yönetim Okulu (üst Düzey Devlet Memurlarını hazırlar

** Ulusal Hakimler Okulu

Diğer Paylaşımlar

cge
Grandes écoles: Mezunlar Hâlâ Kolayca İş Bulabiliyor
Hızlı işe alım ve yüksek maaşlar ! Grandes...
Devamını Oku
parcoursup2024
R
2534838-adobestock-323404875-766x438

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!