loader image
Chargement en cours
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Alanlara Göre QS 2022 Sıralaması: Fransa Sosyal Bilimlerde Üst Sıralarda!

Alanlara Göre QS 2022 Sıralaması: Fransa Sosyal Bilimlerde Üst Sıralarda!

QS World University Ranking 2022’de disiplinlere göre yapılan sıralamada Fransa sözel alanlarda iyi bir konumda yer alıyor. Fransa’dan katılan farklı tipte kuruluşlar bulunuyor: Sorbonne Üniversitesi, Insead, Sciences po Paris veya Paris’teki Ulusal Müzik ve Dans Konservatuarı (Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Paris).

İngiliz grup Quacquarelli Symonds tarafından 6 Nisan 2022 Çarşamba günü 12.’si yayınlanan 51 tematik sıralamaya göre, Fransız yüksek öğrenimi parlamaya devam ediyor. Toplamda 75 Fransız eğitim kurumu tarafından sunulan 462 üniversite programı bu sıralamada yer alıyor.

Peki Fransız yüksek öğreniminin güçlü olduğu alanlar nelerdir ? Önceki yıllarda açıklanan sıralamalarda olduğu gibi : Sanat, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler’dir.

Paris Ulusal Müzik ve Dans Konservatuarı (CNSMDP) “Performans Sanatları” sıralamasında 4. sıraya yükselerek Fransa’nın en iyi 3. programı oldu. Fransız eğitiminin bir diğer amiral gemisi olan Vatel okulu, “Turizm & Otelcilik” programlarında sekiz sıra yükselerek 11. oldu.

Fransa’daki en güçlü kurum “Sorbonne Üniversitesi”

QS, Sorbonne Üniversitesi’ni genel olarak Fransa’daki en güçlü kurum olarak değerlendiriyor. 51 farklı alan sıralamasında en iyi 100’de 26 derece ile yer alıyor ve 7. olduğu “klasik çalışmalar ve antik tarih” alanında iyi performanslar sergilemekle birlikte jeofizik, modern diller, matematik veya jeoloji alanlarında da üst sıralarda bulunuyor. Bu da Sorbonne Üniversitesi’ni Avrupa’nın en iyi 5. üniversitesi yapıyor.

Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi ise hukuk alanında öne çıkıyor, dünyada 18. sırada yer alıyor ve aynı zamanda Sorbonne Üniversitesi ile birlikte “klasik çalışmalar ve antik tarih” alanında en iyi 10 program arasına giriyor. Aynı şekilde bu iki üniversitenin arkeoloji bölümleri de ilk 50’de yer alıyorlar.

Ancak en çok gelişen Fransız eğitim kurumu Paris-Saclay Üniversitesi’dir: 2022’de 8 eğitim programı ile ilk 100’e giriyor.

İşletme okulları ve Sciences po Paris sıralamada yerlerini koruyor !

Dünyanın en iyi 10 işletme okulundan ikisi Fransızdır : “İşletme ve Yönetim (Business & Management)” kategorisinde Insead, Harvard Business School’un arkasından 2. Sırada yer alırken, HEC Paris 10. sıradadır. Fransa ayrıca en iyi 100 muhasebe ve finans programından 4’üne sahiptir.

Sciences po Paris, Siyasal Bilimler ve Uluslararası Çalışmalarda 3. sırada, Politika ve Sosyal Yönetim alanında ise 20. sırada yer almaktadır.

PSL (Paris Sciences et Lettres), Institut Polytechnique de Paris ve Sorbonne Üniversitesi matematik alanında ilk 20’de yer alıyorlar.

Fen Bilimleri ve teknolojide, Fransız üniversiteleri daha az ön plana çıkıyor. Yine de matematik alanında sıralamalarda sonuçlar iyi, PSL Üniversitesi 12., Institut Polytechnique de Paris 14. ve Sorbonne Üniversitesi 18. sırada yer alıyor.

“Tarım ve ormancılık” alanında Paris-Saclay Üniversitesi‘nin 35. sırada olduğunu görüyoruz; oysaki bir önceki yıl açıklanan sıralamada AgroParisTech bu alanda disiplinde 4. sırada yer almıştı.

KENDİ ALANLARINDA EN İYİ 19 FRANSIZ EĞİTİM KURUMU

2022SıralamasıEğitim KurumuAlan Adı2021Sıralaması
2INSEADİşletme ve Yönetim2 (+0)
3Sciences poSiyasal Bilimler ve Uluslararası Çalışmalar2 (-1)
4Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Paris (CNSMDP)Sahne Sanatları5 (+1)
7Sorbonne UniversitéKlasik Çalışmalar ve Antik Tarih6 (-1)
11Hôtel École VatelTurizm & Otelcilik19 (+8)
10HEC Parisİşletme ve Yönetim9 (-1)
10Université Paris 1 Panthéon-SorbonneKlasik Çalışmalar ve Antik Tarih12 (+2)
12Université PSLMatematik13 (+1)
14Institut Polytechnique de ParisMatematik 
15Sorbonne UniversitéJeofizik32 (+17)
16Sorbonne UniversitéYabancı Diller18 (+2)
18Université Paris 1 Panthéon-SorbonneHukuk20 (+2)
18Université PSLİstatistikler ve Operasyonel Araştırma20 (+2)
18Sorbonne UniversitéMatematik29 (+11)
18Sorbonne UniversitéJeoloji34 (+16)
19Conservatoire national supérieur de musique et de danse de LyonSahne Sanatları51–100
19HEC ParisMuhasebe ve Finans20 (+1)
19Université Paris-SaclayMatematik86 (+67)
20Sciences poPolitika ve Sosyal Yönetim21 (+1)

Bu haberin kaynağı letudiant.fr sitesidir.

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!