loader image
Je vais en France
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Grenoble’da Üniversite Okumak!

Grenoble’da Üniversite Okumak!

Güneydoğu Fransa’da, Auvergne-Rhone-Alpes bölgesinin İsere bölümünün başkenti olan şehir Drac ve İsere nehirlerinin kesişim noktasıdır. Aynı zamanda gelişmişliği ve Alp Dağları’nın kıyısında bulunması nedeniyle Alp Dağları’nın başkenti olarak da bilinir. Şehir merkezindeki nüfusu 160 000’dir.

Auvergne-Rhone-Alpes bölgesi yabancı öğrencilere en çok ev sahipliği yapan 2. bölgedir. Grenoble Alpes üniversitesinde toplam 60 000’e yakın öğrenci eğitim görmektedir; 9 000’i yabancı öğrencidir. Üniversite’de 80 tane araştırma laboratuvarı vardır ve doktora öğrencilerinin %47’si yabancıdır.

Grenoble’a nasıl gidilir?

Grenoble bölgesinde bulunan uluslararası havaalanı Aeroprt Grenoble İsere’e genellikle Kuzey Avrupa’dan uçuşlar düzenlenmektedir. Lyon-Sain-Exupery ve Geneva havaalanlarını tercih etmekte mümkün. Dilerseniz Paris ve Lyon’dan trenle de seyahat edebilirsiniz.

Grenoble’da Ulaşım

‘TAG’ tarafından işletilen tramvay veya otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Şehirde 5 tramvay, 36 otobüs hattı bulunuyor. Tramvay ağı, metropolün batısı, doğusu, kuzeyi ve güneyi arasındaki bağlantıyı sağlayan 5 hat (A’dan E’ye) ile sabah 4:30’dan akşam 1:30’a kadar size eşlik ediyor. Grenoble şehrindekinin durakların %90’ından fazlasının erişilebilir veya uyumlu olduğu otobüs ağı TAG.

 • Chrono hattı, (4:30 – 1:30 arası), tramvay ile aynı frekanslarda olan ve gece 01:30’a kadar hizmet veren bir hat.
 • Proximo hattı, Grenoble şehir merkezine tramvay ve Chrono hatlarıyla bağlantı sağlayan yerel bir hizmet sunmaktadır
 • Ligne Flekso, metropolün daha az nüfuslu bölgelerine hizmet verilen hattır (seyahatten 2 saat önceye kadar, telefondan: 04 38 70 38 70 veya uygulamadan: ALLO TAG rezervasyon olasılığı).

Grenoble’da Gezilecek Yerler

2017’de Grenoble sanat ve tarih şehri olarak nitelendirildi:

 • Grenoble teleferiği : Fransa’nın ilk şehir teleferiği, şehri keşfetmek için ideal
 • Le quartier historique : Orta Çağ’da inşa edilen Notre-Dame ile tarihi caddesi
 • La passerelle Saint-Laurent (Saint-Laurent köprüsü) : Isere ve Grenoble merkezi manzarası ile
 • La place Grenette : Tarihi merkez ve modern şehir ile arasında bağlantı kuran, yaz sezonunda terasları ve kış aylarında Noel pazarları ile meşhur Grenette Meydanı
 • Stendhal müzesi : Büyük bir Fransız yazar olan Stendhal’ın çocukluğunu geçirdiği daire
 • Grenoble müzesi : Modern mimarisi ile Fransa’nın en prestijli müzelerinden biri
 • Çevre dağlarda kar eğlencesi : Toplu taşıma ile 20 dakikada ulaşım imkanı

Yıllık Büyük Etkinlikler

ŞUBAT:

 • Experimenta, sanat-bilim bienali: Sanatı, bilimi ve teknolojiyi bir araya getiren bir etkinlik,

MART:

 • Les detours de Babel, göçebe müzik festivali: Dünya müziği, caz, yeni müzikler (indirimli fiyat),

NİSAN:

 • Grenoble-Vizille: Fransız intihalinin beşiği olan Grenoble’u Vizille’ye bağlayan yolda bir koşu yarışması

MAYIS:

– La Nuit européenne des Musées (Avrupa müzeler gecesi) : Müzeleri keşfetmek için farklı ve ücretsiz bir fırsat

HAZİRAN:

 • Fête de la musique : Şehrin her yerinde minimal ve ücretsiz müzik konserleri
 • Grenoble Street Art Fest : Sokak sanatları festivali

TEMMUZ:

 • Saint-Andre meydanında açık hava kısa filmler festivali
 • Cabaret frappé : Büyük bir çadırın altında ücretsiz müzik konserleri

EYLÜL:

 • Les journées du patrimoine (kültürel miras günleri) : kültürel mekanları ücretsiz ziyaret etme imkanı
 • La Coupe Icare : Grésivau’dan vadisinde yamaç paraşütü festivali

KASIM:

 • Dağ filmleri festivali

Grenoble’da Eğitim

 • Üniversiteler

1 Ocak 2016’da Grenoble üniversitesi Joseph Fourier (Grenoble 1), Pierre Mendes France (Grenoble 2) ve Stendhal’ın (Grenoble 3) birleşmesinden doğan UGA, 4 ana alan içerir: sanat, edebiyat, yabancı diller; hukuk, ekonomi, yönetim; beşerî ve sosyal bilimler, bilim, teknoloji ve sağlık.

Grenoble Alpes Üniversitesi 6 bölüme yayılmış, 12 kampüste yer almaktadır. Eğitimin çoğunu Saint-Martin-d’Heres kampüsünde verilmektedir. Grenoble’un merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen, toplu taşıma araçları ile son derece iyi hizmet verilmektedir. Birçok öğrenci, spor ve eğlence salonları, 175 hektarlık yeşil bir alana dağılmış sanat eserleri ile bu kampüsü Fransa’nın en güzel kampüslerinden biri olarak tanımlıyor.

 • IUT’ler

Bac+2 veya Bac+3 diplomasına hazırlanmak için, endüstriyel üretim, çevre, ulaşım, inşaat, iletişim, enerji, elektronik vb. alanlara kapıları ardına kadar açan çok çeşitli eğitim programları sunan IUT1’e başvurabilirsiniz.

Saint-Martin-d’Hères kampüsünde öğrenciler Makine Mühendisliği ve Üretim Mühendisliği arasında seçim yapabilir; İnşaat Mühendisliği-Sürdürülebilir İnşaat; Elektrik Mühendisliği ve Endüstriyel Hesaplama; Ağlar ve telekomünikasyon.

Grenoble şehir merkezinin 2 bölgesinde (Gambetta ve Claude Bernard) 4 olasılık sunulmaktadır: Termal mühendislik ve enerji; Kimya; Fiziksel ölçümler; Multimedya ve İnternet meslekleri.

IUT2’nin 4 konumu vardır. Ana Grenoble Gare sitesinde, Sosyal Kariyer ve bilgisayar bilimleri departmanları mevcuttur. Bilgi-İletişim ve Pazarlama Teknikleri bölümleri Casimir Brenier sitesinde yer almaktadır. Son olarak, Grenoble’daki Centre Verdun sahasında ve Vienne’de (Isère’deki başka bir komün), İşletme ve Yönetim Yönetimi departmanı bulunmaktadır.

 • Grandes Ecoles’ler

Institut Polytechnique de Grenoble, 1900 yılında Grenoble’da kurulmuş bir yüksek öğrenim ve araştırma kurumudur. 1 Eylül 2020’de mühendislik derecesi vermek üzere düzenlenmiş 204 Fransız mühendislik okulundan biridir. École nationale supérieure d’informatique et de mathématiques appliquées veya Ensimag, Fransa’nın Grenoble kentinde bulunan prestijli bir Fransız Grande École’dur. Ensimag, Institut polytechnique de Grenoble’ın (Grenoble INP) bir parçasıdır. Okul, en iyi[1][2][3] Fransız mühendislik kurumlarından biridir ve bilgisayar bilimiuygulamalı matematik ve telekomünikasyon alanlarında uzmanlaşmıştır.

Institut d’études politiques de Grenoble (IEPG), “Sciences Po Grenoble – UGA” olarak bilinir, Grenoble yakınlarındaki Saint-Martin-d’Hères kampüsünde bulunan bir Fransız Grande Ecole’dir. Öğrencilerini rekabetçi sınavlarla işe alan enstitü, hem kamu hem de özel sektörde ülkenin üst düzey yöneticilerini yetiştirmeyi hedefliyor. Fransa’da Bordeaux ve Paris ile kendi giriş sınavını koruyan üç siyasi araştırma enstitüsünden biridir.

École nationale supérieure d’architecture de Grenoble (ENSAG), Kültür Bakanlığı’nın denetimi altında bir kamu yüksek öğrenim kurumudur. Grenoble’da 60 avenue de Constantine’de bulunan okul, Grenoble metropolünün kalbinde yer alan beş büyük yüksek öğretim kurumundan biridir.

Diğer Paylaşımlar

ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku
CAF
ÖĞRENCİLER İÇİN KİRA YARDIMI (CAF)
“CAF” Aile Yardım Fonu (Caisse d’Allocations...
Devamını Oku
ieseg-school-of-management-6
IESEG SCHOOL OF MANAGEMENT
Okul tanıtımı: Bir Fransız Grande Ecole...
Devamını Oku
3031-yok-denkligi-jpg-9bpoky9i6g

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!