loader image
Je t'aime
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Bordeaux’da Üniversite Okumak!

Bordeaux’da Üniversite Okumak!

Bordeaux, Fransa’nın güneybatısında, Garonne Nehri’nin kıyısında yer alır. Zengin tarihi ve kültürel dokusuyla öğrencilere unutulmaz bir üniversite deneyimi sunar. Fransa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Bordeaux’nun tarihi merkezi, 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Meşhur Cannelé tatlısı, dünyaca ünlü şarapları ve deniz ürünleri ağırlıklı mutfağıyla ünlü bir şehirdir. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. 

 • Bordeaux, Fransa’nın en büyük coğrafi bölgesi La Région Nouvelle Aquitaine’ın başkentidir.  
 • Fransa’nın en büyük 9. şehridir ve nüfusu 260.000’dir.  
 • 104.000 öğrencinin 11%’i yabancı öğrencilerden oluşur. 
Bordeaux Toplu Taşıma Ağı

Bordeaux gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Şehir içinde otobüs, tramvay ve nehir otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Bordeaux şehrinin ulaşımından TBM (Transports Bordeaux Métropole) sorumludur. Tek veya çoklu kullanımlı biletler veya öğrenciler için aylık ve yıllık ulaşım abonelikleri hakkında detaylı bilgi almak için bu linki ziyaret edebilirsiniz: https://boutique.infotbm.com/ 

Bilet fiyatları ve abonelikler şu şekildedir (2024): 

Tek kullanımlık 1 bilet: 1,80 € 

11-27 yaş aralığındaki gençler için 1 aylık abonelik: 34,40 € 

11-27 yaş aralığındaki gençler için 1 yıllık abonelik: 244,80 € (20,40 € /aylık) 

Ayrıca: 

 • TGV Hızlı trenleri ile Bordeaux-Paris arası 2 saattir. Detaylar için: https://www.oui.sncf/ 
 • Bordeaux Havaalanından şehir merkezine (Gare Saint-Jean son duraktır) yarım saatte ulaşmak için servisler (navette) belirli saatlerde hizmet vermektedir: https://30direct.com/ 
 • Bordeaux’nun içinde bulunduğu Nouvelle Aquitaine bölgesel trenleri için bu siteden bilgi alabilirsiniz: https://www.ter.sncf.com/nouvelle-aquitaine 
 • Şehir içi bisiklet kiralamak için TBM’nin sitesindeki Pass V³ bölümünden bilgi alabilirsiniz. 
Spor Faaliyetleri

Üniversite ve belediye, spor ve kişisel gelişim faaliyetlerini aktif olarak desteklemektedir. Üniversite ve şehirdeki spor etkinlikleri hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz: 

https://www.bordeaux.fr/p63960/sports-et-loisirs

https://www.u-bordeaux.fr/campus/sport

Kültürel Etkinlikler:  

Bordeaux Belediyesi, öğrencilerin indirimli fiyatlardan sinema, konser, tiyatro ve sergi gibi kültürel etkinliklerden faydalanmalarını sağlar: https://www.bordeaux.fr/p63866/culture 

Bordeaux Üniversitesi, öğrencileri yıl içinde kampüsteki etkinliklerden haberdar ettiği bir etkinlik takvimi yayınlar:  https://www.u-bordeaux.fr/campus/culture 

L’Utopia ve Jean-Eustache gibi arthouse sinema salonlarının yanı sıra birçok yerel sinemanın öğrenci indirimlerinden yararlanabilirsiniz. 

Temmuz ve Ağustos ayları hariç her ayın ilk pazar günü 11 büyük Bordeaux müzesini ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Le Pass’Musées diğer günlerde de indirimli tarifelerden yararlanmanızı sağlayan bir müze kartıdır: https://www.bordeaux.fr/p101403/pass-musees-bordeaux 

 • 1780’lerde kurulan ve dünyanın en güzel tiyatrolarından biri kabul edilen Le Grand Théâtre de Bordeaux’ da her yıl onlarca oyun sergilenir.  
 • 1896’da kurulan ve Fransa’nın en büyük kitabevi kabul edilen La Librairie Mollat kitap kurtları için vazgeçilmez bir yerdir. 

Halk kütüphaneleri ve multimedya kaynak merkezleri hakkında bilgi almak için bu linki ziyaret edebilirsiniz: https://www.bordeaux.fr/p81595/lecture-bibliotheque 

Ayrıca şehrin turizm ofisinden etkinlik ajandasını öğrenebilirsiniz: https://www.bordeaux-tourisme.com/ 

Bordeaux’da Görülmesi Gereken Yerler
 1. Place de la Bourse: Bordeaux’un en ünlü meydanlarından biridir. 18. yüzyıldan kalma mimarisi ve Miroir d’eau adlı büyük ‘su aynası’ ile bilinir. 
 1. La Cité du Vin: Bu şarap müzesi, şarap üretimi ve kültürü hakkında ilginç bilgiler verir. 
 1. Cathédrale Saint-André de Bordeaux: Bordeaux’nun en büyük kiliselerinden biri olan bu katedral, Gotik tarzdaki etkileyici mimarisi ile dikkat çeker.  
 1. Musée des Beaux-Arts de Bordeaux: Bordeaux Şehir Müzesi, sanatseverler için ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. 19. ve 20. yüzyıl Fransız ressamlarının eserlerini içerir. 
 1. Grand Théâtre de Bordeaux: 18. yüzyılın sonlarında inşa edilen bu muazzam opera binası, Place de la Comédie meydanında yer alır. Neoklasik mimarisi ve iç dekorasyonuyla ünlüdür. Grand Théâtre, Bordeaux’daki önemli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. 
 1. Jardin Public: Tarihi 18. Yüzyıla dayanan park, göletleri ve peyzaj çalışmalarıyla ünlüdür. Dinlenmek, spor ve piknik yapmak için ideal bir yerdir. 
 1. Musée d’Aquitaine: Müze, Bordeaux ve Akitanya bölgesinin tarihini anlatan geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.  
 1. Garonne Nehri Kıyısı: Nehir boyunca yapılan yürüyüşler ve tekne turları, şehri farklı bir açıdan keşfetmek için harika bir fırsat sunar. 
 1. La Grosse Cloche: Bordeaux’nun en eski kulelerinden biridir. 
 1. Palais Rohan: Belediye Sarayı (Hôtel de Ville) olarak da bilinen bu bina, şehirdeki idari işlerin yürütüldüğü yerdir. 
 1. Bassins des Lumières: Fransız sanat kolektifi Culturespaces tarafından işletilen bu dijital sanat merkezi, duvarlara ve zemine yansıtılan sanatsal düzenlemeler ile ziyaretçilere benzersiz bir görsel deneyim sunar. 
 1. Monument aux Girondins: Place des Quinconces meydanında bulunan bu anıt, Fransız Devrimi sırasında etkili bir grup siyasetçiye ve devrimci mücadelelerine adanmıştır. Anıtın tepesindeki kadın heykeli özgürlüğü temsil eder. 
 1. Pont de Pierre: Garonne Nehri üzerinde bulunan bu taş köprü, 19. yüzyılda inşa edilmiştir.  
 1. Marché des Capucins: Taze meyve, sebze, deniz ürünleri vb. bulabileceğiniz büyük bir pazardır. 
 1. Dune du Pilat: Bordeaux’un güneybatısında, Arcachon Körfezi’nin kıyısında bulunur ve Avrupa’nın en yüksek kumulu olarak bilinir. Eşsiz bir doğal oluşum olan Dune du Pilat, muazzam kum tepeleri ve çam ormanları ile çevrilidir ve Atlas Okyanusuna muhteşem bir manzara sunar. 

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!