loader image
Chargement en cours
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Fransa’da İşletme Eğitimi

Fransa’da İşletme Eğitimi

Birçok ülkedeki sistemin aksine, Fransız işletme okulları üniversiteye entegre değildir. Fransa’daki işletme okullarının birçoğu uluslararası alanda bir üne sahiptirler ve kuruluşları yıllar öncesine dayanır; ESSCA 1909’da, ESSEC 1907’de ve HEC 1881’de kurulmuştur. Çoğunun Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından yönetilen dernek statüsü bulunur, başka bir deyişle, işletmelerle çok güçlü bağları vardır.

Fransa’da 200’den fazla işletme ve yönetim okulu bulunmaktadır. Ortak noktaları; öğrencilere çeşitliliğe dayanan bir temel eğitim sunmak ve aynı zamanda onları şirketlerin ihtiyacı olan kilit poziyonlara hazırlamaktır. İşletme okulları öğrencilerin bac + 3 (lisans) ve / veya bac + 5 (Master), bac + 6 (MS ve MBA) hatta bac + 8’de (doktora) derecesinde diploma almalarına olanak tanır.

Genel olarak “grandes écoles” programı sunan ve öne çıkan okullar arasında; Paris’te HEC, ESSEC, ESCP Business School, Neoma Business School ve diğer bölgelerde ise Audencia, EDHEC, EM Lyon, Grenoble EM, Toulouse Business School bulunur.

İşletme veya yönetim okullarının amacı, öğrencileri makro veya mikro ekonomi dünyasında hem operasyonel hem de stratejik, çok yönlü ve uzmanlaşmış, bir girişimci kadar yönetici de olabilen uzmanlar haline getirmektir.

İşletme okullarına kabul çoğu zaman ciddi bir seçime tabi tutulur. Jüri önünde yazılı testler ve ardından mülakatlardan geçmeniz gerekir.

İşletme okullarının iş imkanları:

İşletme ve Yönetim alanında genellikle master derecesinden sonra iş imkanları doğar. Bankacılık, finans, pazarlama, satın alma, tedarik zinciri, denetim, danışmanlık gibi birçok sektörün kapılarını öğrencilere açar. Hatta birçoğu diplomalarını almadan iş bulma fırsatını yakalar.

Çalışma hayatlarına akademide devam etmek isteyen öğrenciler için ise; Uzmanlaşmış Yüksek Lisans veya bir MBA’da ek bir yıl uzmanlık yapma seçenekleri bulunur. Araştırmayla daha çok ilgilenen profiller kendi okullarında, bir üniversitede veya bir araştırma laboratuarında, genellikle araştırmacının maaşını finanse eden bir ortak şirket ile bağlantılı olarak bir tez seçebilirler.

Diğer Paylaşımlar

cge
Grandes écoles: Mezunlar Hâlâ Kolayca İş Bulabiliyor
Hızlı işe alım ve yüksek maaşlar ! Grandes...
Devamını Oku
parcoursup2024
R
2534838-adobestock-323404875-766x438

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!