loader image
Chargement en cours
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Strasbourg’da Üniversite Okumak!

Strasbourg’da Üniversite Okumak!

Strasbourg, Fransa’nın Almanya sınırında yer alır ve Alsas bölgesinin en büyük şehridir. Eurometropole’un nüfusu 485 000’dir. Kuzey-Doğu bölgesinin ekonomik merkezlerinden biri olan Strasbourg aynı zamanda Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlementosu’nun da olduğu yerleşkedir. Ayrıca büyük bir öğrenci kentidir, üniversitesinde toplam 52 000 öğrenci eğitim görürken 10 000’i yabancı öğrencidir. Grand-Est bölgesi en çok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan 4. bölgesidir.

Strasbourg’a nasıl gidilir ?

Strasbourg’da havaalanı mevcuttur fakat Türkiye’den direkt uçuş yapılmamaktadır. Bu yüzden en kolay ulaşım yöntemi uçakla Mulhouse Havaalanı’nda inip, Strasbourg’a trenle ulaşım sağlamaktır.

Gezilecek yerler

Strasbourg, 2013’ten bu yana Sanat ve Tarih şehri olarak adlandırılıyor:

 • La place Kléber, Strasbourg’un en önemli meydanıdır.
 • La cathédrale Notre-Dame (Notre-Dame katedrali), gotik kulesi ve astronomik saatiyle Fransa’nın en çok ziyaret edilen katedrallerinden biridir. (girişi ücretsizdir)
 • Le quartier historique de la Petite France (tarihi Petite France bölgesi), kanalları, tipik evleri ve Neustadt bölgesi UNESCO tarafından dünya mirası olarak sınıflandırılmıştır.
 • Le palais Rohan, aslında bir prensin ikametgahı olan Rohan Sarayı, bugün Beaux-Arts müzesi de dahil olmak üzere üç müzeye ev sahipliği yapmaktadır.
 • Avangart müzeografiye sahip Strasbourg tarih müzesi bulunmaktadır.
 • Panoramik manzarasıyla Vauban barajı,
 • Le parc de l’Orangerie, şehrin en eski ve en büyük parkı,
 • Avrupa’nın en önemli kurumları burada bulunmaktadır: Avrupa Parlamentosu, Avrupa konseyi, Avrupa insan hakları Mahkemesi
 • Le Jardin et la passerelle des deux rives, Strasbourg ile Kehl arasında sınır olan bir park bulunmaktadır.

Yıllık etkinlikler

OCAK

 • Les Sacrées Journées de Strasbourg (Strasbourg’un kutsal günleri) tüm dini müzik kültürlerini temsil eden konserler,

ŞUBAT

 • Strasbourg mon amour, şehir 10 gün boyunca Sevgililer Günü’nü kutlamaktadır: Şiirsel, kültürel ve sıra dışı bir festival,

MART

 • Strasbourg karnavalı, sokaklarda eğlenceler, danslar ve müzikler,

MAYIS

 • Fête de l’Europe (Avrupa günü) kültürel ve sportif etkinlikler,
 • Müzelerin girişleri tüm gece ücretsiz ve açık olan Avrupa müzeler gecesi,

HAZİRAN

 • Fête de la musique (müzik festivali) : tüm şehirde ücretsiz konserler,

EYLÜL

 • Agora de rentrée : Strasbourg üniversitesi, merkez kampüste tüm yararlı hizmetleri ile okula dönüş sistemi kurmakta ve karşılama etkinlikleri düzenlemektedir.
 • Avrupa araştırmacılar gecesi, araştırmacılar halk ile buluşmalar gerçekleştirmektedir.
 • Kültürel miras günleri: Kültürel mekanlara ücretsiz erişim,

EKİM-KASIM

 • Dünya öğrenciler gecesi: Uluslararası öğrenciler için düzenlenen bir etkinlik,
 • Üniversite laboratuvarlarında bilim festivali,

ARALIK

 • Fransa’nın en eski ve en ünlü Noël pazarı (Le marché de Noël).

Strasbourg’da eğitim

Multidisipliner ve uluslararası olan Strasbourg Üniversitesi, Şangay dünya sıralamasında en iyi Fransız üniversiteleri arasındadır. Yaklaşık %20’si yabancı uyruklu olan 50 000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 40’a yakın lisans ve 60’a yakın yüksek lisans ile öğrenciler kendilerini sanata, edebiyata, yabancı dillere ve sosyal bilimlerin yanı sıra sağlık, bilim ve teknoloji, hukuk, ekonomi ve yönetime veya siyaset bilimine adayabilmektedir.

Üniversitenin birkaç kampüsü vardır: En önemlisi l’Esplanade ve l’Observatoire bölgesini kapsayan “Campus Centre” yani merkez kampüstür. Burada özellikle mesleğin tanıdığı 14 okuldan biri olan CUEJ’i bulunmaktadır: Bu okul gazetecilik eğitimi veren bir üniversite merkezidir.

İNSPE (ESPE), Meinau ve Neukof bölgelerinde yer almaktadır. Tıp fakültesi hastanenin kalbinde yer alırken, eczacılık fakültesi Strasbourg’un Güneyinde bir kasaba olan Illkirch-Graffenstaden’dedir.

 • İUT’ler: Üniversitelerdeki kısa eğitimler

Lisans derecesi (Bac+3) diplomasına hazırlanmak için Bas-Rhin’de bulunan 3 üniversite teknoloji enstitüsünden birine de gidebilirsiniz : IUT de Strasbourg Louis Pasteur, IUT de Strasbourg Robert Schuman veya IUT d’Haguenau. IUT Louis Pasteur’ün ana binası Schiltigheim’de bulunmaktadır. İşletme ve yönetim, biyolojik mühendislik, endüstri mühendisliği ve bakım, fiziksel ölçümler alanlarında 4 BUT ve 5 LP (profesyonel lisans) bulunmaktadır.

IUT Robert Schuman ise Illkirch’te bulunuyor. Enstitüde 5 bölüm bir arada bulunmaktadır (inşaat mühendisliği, sürdürülebilir inşaat, bilgi ve iletişim, BT, pazarlama teknikleri ve kimya) ve yaklaşık 10 LP seçeneği sağlamaktadır.

Son olarak, Haguenau’daki IUT’de multimedya ve internet uzmanlıkları, kalite, endüstriyel lojistik ve organizasyon, elektrik mühendisliği ve endüstriyel BT konularında kısa eğitimler verilmektedir.

 • Grandes Ecoles’ler

Alsas’ın başkentinde birçok ünlü okul bulunmaktadır. Projenize bağlı olarak bir mühendislik okulunu tercih edebilirsiniz (örneğin İNSA veya CECİ) veya özellikle popüler ve uluslararası bir diploma olan Bachelor hazırlamak için işletme ve yönetim okullarına yönelebilirsiniz (Eucléa Business School). Başka bir seçenek : yüksek kalitede eğitim veren sanat okulları (ENSAS). Son olarak, Strasbourg’da sizi birçok alanda uzmanlaştıracak okul bulunuyor: bankacılık ve sigorta, BT, turizm, para medikal, moda, iletişim, vb.

Diğer Paylaşımlar

ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku
CAF
ÖĞRENCİLER İÇİN KİRA YARDIMI (CAF)
“CAF” Aile Yardım Fonu (Caisse d’Allocations...
Devamını Oku
ieseg-school-of-management-6
IESEG SCHOOL OF MANAGEMENT
Okul tanıtımı: Bir Fransız Grande Ecole...
Devamını Oku
3031-yok-denkligi-jpg-9bpoky9i6g

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!