loader image
J'apprends le français
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Parcoursup nedir?

Parcoursup nedir?

Parcoursup, lise eğitiminden sonra Fransa’da eğitim almak istediğiniz üniversite veya başka eğitim kurumlarına başvuru yapmayı sağlayan bir platformdur. Aynı zamanda lisansınız esnasında bölüm değiştirmek isterseniz de bu platformu kullanabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, bu platform üzerinden Fransa’da veya başka bir Avrupa ülkesinde lise eğitimini tamamlamış adaylar tüm üniversite başvurularını yapabiliyorken, yabancı öğrencilerin başvuruları için Campus France platformunu kullanma zorunluluğudur. Fakat yurtdışında okumuş öğrencilerin de bu platforma başvurabileceği bazı durumlar bulunmaktadır.

Eğer yabancı öğrenciyseniz lisans bölümlerine Parcoursup üzerinden başvuru yapma hakkınız maalesef yoktur. Ancak aşağıdaki eğitim programlarına girebilmek için başvuru yapabilirsiniz :

– CPGE (Grandes Ecoles’ler için hazırlık senesi)

– BTS (Brevet de Technicien Superieur)

– Bazı özel okullar

– Bazı işletme & mühendislik okulu sınavları

– Aynı zamanda Fransa’ya geldikten sonra başladığınız lisans bölümünüzü veya okuduğunuz üniversiteyi değiştirmek isterseniz de bu başvurunuzu Parcoursup platformundan gerçekleştirebilirsiniz.

* Bazı sınavların başvuruları Parcoursup üzerinden yapılabilir fakat bu sınavdan sınava göre değişmektedir. Başvuru yapılmadan önce danışılması gerekmektedir.


Kimler Parcoursup üzerinden başvuru yapabilir ?

– Tüm Fransa ve Avrupa vatandaşları lisans eğitimleri için başvurularını bu platformdan yapabilirler (Avrupa dışından yabancı diplomaya sahip olan Avrupa vatandaşı öğrenciler Campus France üzerinden başvurmak zorundadır).

CPGE, BTS, Mimarlık okulları, Özel Okullar ve çeşitli Concours’lara başvuracak olan tüm fransız öğrenciler, yabancı diplomaya sahip olan ve Avrupa vatandaşı öğrenciler

Fransız vatandaşı olup yabancı diplomaya sahip olan öğrenciler

Yurtdışında Fransa Bakeloryası’na hazırlanan öğrenciler

Başka bir bölüme geçmek isteyen öğrenciler : Fransa’da lisansının ilk senesinde başarısız olup başka bir bölüme geçmek isteyen öğrenciler bu platformu kullanabilirler.

Başka bir şehre veya üniversiteye geçmek isteyen öğrenciler : Fransa’da lisans eğitiminin ilk senesini tamamladıktan sonra başka bir şehre veya üniversiteye geçmek isteyen öğrenciler başvurularını bu platformdan yapabilirler.

Alternance’a (hem eğitim hem çalışma programı) başvurmak isteyen öğrencilerin ek olarak 10 isteği daha bulunur ve bu platformu kullanabilirler.

Fransa’da Uzaktan eğitime başvurmak isteyenler

Yüksek seviyeli sanatçılar veya sporcular

Fransa’da Bazı işletme & mühendislik okulu / paramedik sınavlarına katılmak isteyen öğrenciler


Kimler Parcoursup üzerinden başvuru yapamaz ?

Yabancı ülkede diploma almış öğrenciler lisans eğitimlerinin başvuruları için bu platformu kullanamazlar.

– Mimarlık okullarına başvuracak olan Fransa ve Avrupa dışından öğrenciler bu platform üzerinden başvuru yapamaz.

– Lisans 2, Lisans 3, Master 1 veya daha yüksek seviyedeki sınıf öğrencilerinin başvuruları bu platformadan yapılamaz. (e-candidat veya monmaster.fr gibi diğer platformlar aracılığıyla yapılmalıdır.)

– Fransa’da eğitim görüyorsanız ve eğer aynı okulda sadece bölüm değiştirecekseniz bazı okullar bunu kendi içinde bir işleyişle çözerler. Bu yüzden platformu kullanmanıza gerek kalmaz. Bunun için okulunuz öğrenci işleri ile mutlaka görüşünüz.

– Fransa’da eğitim görüyorsanız ve sınıfta kaldıysanız, bu platformu kullanmanıza gerek yoktur. Bu konuyu okulunuzla görüşmelisiniz.

– Eğitimine tekrar geri dönmek isteyenler bu platformu kullanamaz.


Peki devlet tarafından tanınan özel okullar için de Parcoursup üzerinden mi başvuru yapılmalı ?

Bu sorunun cevabı uyruğunuza ve okullara göre değişecektir. Normalde, Fransa Devleti tarafından tanınan tüm özel okulların başvuruları Parcoursup’e bağlı başvuru alır. Fakat bazı kurumlar bu başvuru sistemini kullanmazlar. Bazı özel okullar yabancı uyruklu öğrencilerin başvurularını Parcoursup üzerinden talep ederken, bazı okullar ise başvuruları kendi platformları üzerinden alırlar. Yani aslında bu tamamen okuldan okula göre değişebilir. Bu yüzden başvuru yapmadan önce okula danışılması önerilmektedir.


Parcoursup tarihleri (2023) :

18 Ocak – 9 Mart : Başvuru istekleri dönemi – yapmak istediğiniz başvurular için tercihlerinizi oluşturduğunuz dönemdir.

9 Mart – 6 Nisan : Dosya tamamlama dönemi – bu dönemde dosyalarınızı tamamlamanız
gerekmektedir.

1 Haziran : Sonuçların gelme dönemi – başvurunuz sonuçlanır.

13 Temmuz’a kadar : Ek dönem – yeni başvuru yapma hakkı bulunur

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG Lyon
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!