loader image
Je vais en France
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Öğrenci Sağlık Hizmetleri (Les Services de Santé Etudiante) Nedir?

Öğrenci Sağlık Hizmetleri (Les Services de Santé Etudiante) Nedir?

Fransız Yükseköğretim Bakanlığı, Üniversite Sağlık Hizmetleri’ni (Services Universitaires de Santé Etudiante) 2023 yılından itibaren Öğrenci Sağlık Hizmetleri (Les Services de Santé Etudiante) olarak adlandırarak önemli bir reforma imza attı. Bu reform, üniversite öğrencilerinin sağlık ihtiyaçlarını daha iyi karşılamayı amaçlarken, zihinsel, cinsel, beslenme ve bağımlılık gibi sağlık alanlarını da kapsayacak şekilde genişletiliyor. Bu adım, öğrencilerin sağlığına verilen önemi yansıtırken, sağlık hizmetlerinin daha kapsamlı ve erişilebilir hale getirilmesini hedeflemektedir.

Bu yılın başından itibaren, bu hizmetleri güçlendirmek ve daha iyi düzenlemek için süreç başlatıldı. Öğrenci dernekleri, sağlık hizmetleri, kurum konferansları, üniversite şehirleri birliği, CNOUS ve Ulusal Sağlık Sigortası Fonu gibi kuruluşlar bu sürece dâhil oldular.


Öğrencilere Ücretsiz Sağlık Hizmetleri Sunuluyor!

Yükseköğretim öğrencileri, üniversiteye kayıtlı olup olmadıklarına bakılmaksızın Öğrenci Sağlık Hizmetleri’nden ücretsiz sağlık muayeneleri alma imkânına sahiptirler.

Bu hizmetler kapsamında aşağıdaki ücretsiz danışmanlıklar sunulmaktadır:

  • Doktor muayenesi
  • Aşı olma
  • Sigarayı bırakma desteği
  • Alkol veya uyuşturucu ile ilgili terapi
  • Moral bozukluğu veya depresyon hakkında terapi
  • Diş tedavisi
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhis ve tedavisi

Sağlık ve Refah için Çeşitli Destekler Sunulması:
Öğrenci Sağlık Hizmetleri, konsantrasyon, uyku kalitesi gibi olumlu etkilere sahip tavsiyelerde bulunmakla beraber beslenme, nefes egzersizleri, meditasyon, pozitif düşünme gibi tekniklerle ilgili öğrencilere bilgi vermektedir.

Ücretsiz Psikolojik Destek:
Öğrenci Sağlık Hizmetleri, ücretsiz psikoterapi ve psikiyatri danışmanlıkları sunan Üniversite Psikolojik Yardım Bürosu (BAPU) ile işbirliği yapar.

Sağlık Elçilerinden Öğrencilere Destek:
Bazı kampüslerde bulunan sağlık elçisi öğrenciler, temel düzeyde bilgi sağlama rolünü üstlenirler. Öğrencilere karşılamada ve sorularına yanıt vermede yardımcı olurken, aynı zamanda farkındalık yaratma etkinlikleri ve bilgilendirme kampanyalarını yönetirler.

Sağlık Hakları ve Engellilik Haklarına Erişim:
Öğrenci Sağlık Hizmetleri, öğrencilerin sağlık haklarını anlamalarına yardımcı olan bir sosyal hizmet birimidir. Engellilik durumunda ise her üniversitede ayrı bir yetkili bulunur ve Öğrenci Sağlık Hizmetleri, geçici engel durumları da dâhil olmak üzere öğrenim ve sınav düzenlemeleri üzerine bilgi verir.

Üniversite Sağlık Merkezleri:
Öğrenci Sağlık Hizmetleri’nin yarısı aynı zamanda tıbbi, diş hekimliği ve hemşirelik hizmetleri sunan sağlık merkezleridir. Bu merkezler, genel tıbbi danışmanlık ve uygun tedavi reçetesi sunma imkânı sağlayarak birçok insan için tedavi erişimini kolaylaştırır.

Sağlık Hizmetlerine Ücretsiz Erişim:
Muayene ve tedavinin %70’i sosyal güvence tarafından karşılanırken, tercihe bağlı olarak tamamlayıcı sağlık sigortasından da yararlanılabilir. Sağlık merkezinin doktorlarından biri, tedavi sürecinizde başvuru doktorunuz olarak hizmet vermektedir.

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!