loader image
Je t'aime
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Şehirlere Göre Fransa’da Yaşam Masrafları Ne Kadar?

Şehirlere Göre Fransa’da Yaşam Masrafları Ne Kadar?

Fransa’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri yaşam masraflarıdır. Eğitim ücretlerinin dışında konaklama, yiyecek ve ulaşım bu konuda önemli rol oynar. Yaşam masraflarınız gideceğiniz şehir, üniversite türünüz (özel veya devlet), eğitim alanınız ve eğitim sürenize göre farklılık gösterebilir. Bu yazımızda şehirlere göre Fransa’da bazı temel yaşam masraflarını ele alacağız.

Konaklama

Fransa’da kira maliyetleri özellikle Paris gibi büyük şehirlerde oldukça yüksek olabilir. Bu nedenle, Fransa’ya varmadan önce, kötü sürprizlerle karşılaşmamak için bütçenizi iyi hazırlamanız önemlidir. Fransa’da eğitim süreciniz boyunca konaklama için birçok seçenek mevcuttur. Kamu veya özel konutlarda, öğrenci yurdunda veya dairede, yalnız veya ev arkadaşıyla birlikte yaşayabilirsiniz. Ev sahibinin yanında bir odada veya bağımsız bir konutta kalma seçeneğiniz de mevcut.

Şaşırtıcı olmayacak bir şekilde, başkent konaklamanın en pahalı olduğu şehirdir. Paris’te basit bir stüdyo daire için aylık ortalama 849 € ödemeniz gerekmektedir. Diğer büyük şehirlerde ise sıralama şu şekilde; Nice’de bir stüdyo daire için ortalama kira ücreti 625 €’ya, Lyon’da 581 €’ya, Bordeaux’da 573 € ve Marsilya’da aylık ortalama kira 526 €’ya ulaşıyor. La Rochelle 516 € ile bir sonraki sırayı alıyor, ardından Montpellier 515 €, Lille 504 €, Strasbourg 497 € ve Toulouse 494 € ile geliyor.

Örneğin, Toulouse’da semtlere bağlı olarak, merkezin dışındaki bölgelerde 400 €’ya stüdyo daire bulunabilirken, merkezde veya öğrenim yerine çok yakın bir yerde konaklama için 500 € ödemek gerekebilir. Bu nedenle birçok öğrenci toplu taşımaya biraz daha fazla harcayarak uzak yerlerde kalmayı tercih ediyor.

Fransa’nın En Uygun Şehirleri

Bununla birlikte, bazı şehirler uygun kira ücretleri ile öne çıkıyor. Limoges, Saint-Étienne, Pau, Brest, Besançon, Clermont-Ferrand ve Poitiers gibi şehirler aylık 400 € gibi daha düşük ortalama kira ücretleri ile öğrencilerin tercih ettiği diğer şehirler arasında. Le Mans ise ortalama 359 € kira bedeli ile ülkenin en ucuz öğrenci şehri.

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi konaklayacağınız yerin türü, konumu ve şehir merkezine uzaklığı gibi birçok faktör konaklama masraflarınıza etki edecektir.

Ulaşım

Eğer üniversitenizden uzakta yaşıyorsanız, ulaşım bütçeniz toplam bütçenizin önemli bir kısmını oluşturabilir. Bu nedenle, bunu iyi bir şekilde önceden tahmin etmek önemlidir.

Bütçenizi ulaşım için hazırlamanıza yardımcı olacak bazı temel ücretler aşağıda verilmiştir:

Paris’te öğrenci tarifesinde yıllık ulaşım üyeliği 2023 itibari ile: 373 €

Paris dışında öğrenci tarifesinde yıllık ulaşım üyeliği: 250 € ile 300 € arası

Paylaşımlı bisiklet kiralama: Fiyatlar şehirlere göre değişebilir ve yıllık üyelik seçenekleri bulunabilir.

Paris’te öğrenci tarifesinde yıllık paylaşımlı bisiklet üyeliği: 19 € – 29 €

Yiyecek

Ortalama olarak, Fransızlar yiyeceğe aylık yaklaşık 300 € – 400 € euro harcıyorlar. Yine de bu rakam yaşadığınız şehre ve tüketiminize bağlı olarak değişebilir.

Genel olarak, Paris’te yaşam maliyeti diğer şehirlere kıyasla önemli ölçüde daha yüksektir.

Bazı temel ürünlerin ortalama fiyatları:

  • Bir baget ekmeği: 1,55 €
  • Bir kruvasan: 1,10 €
  • 1 paket makarna: 1,50 €
  • 1 litre süt: 1,20 €
  • 6 adet yumurta: 1,50 €
  • Bir bardak kahve: 2 €
  • Hızlı yiyecek restoranında bir öğün: 7 €
  • Restoranda öğün: 15€ – 20 €
  • Fırından alınan bir sandviç ve içecek: 5 € – 8 €

Özetlemek gerekirse Fransa’da bir yabancı öğrenci için yaşam maliyetleri ikamet ettiğiniz şehre göre değişebilir. Bu nedenle, Fransa’ya gitmeden önce yaşam maliyetlerini önceden bilmeli ve uygun bir bütçe planlamalısınız.

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!