loader image
Bonjour
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Fransa’da Tıp Eğitimi

Fransa’da Tıp Eğitimi

Fransa’da tıp doktorluğu eğitiminde; genel pratisyenlik için üniversitede 9 yıl ve uzmanlaşmak istiyorsanız (cerrahi, nöroloji, pediatri vb.) 10 ila 12 yıl eğitim almanız gerekmektedir. Avrupa’nın L-M-D (Lisans-Master-Doktora) sistemine entegre olan Fransa’daki tıbbi eğitim 3 aşamaya bölünmüştür. İlk sene tüm öğrenciler için ortak bir yıllık temel eğitimler başlar. Son yıllarda değişen sistem ile “PASS” ve “LAS” olmak üzere iki farklı giriş imkanı sağlanmıştır. “PASS” direkt olarak tıp bölümlerine geçiş amaçlı verilen eğitimler olmakla birlikte “LAS” sağlık bölümüne geçiş sağlayan  Biyoloji, Matematik, Fizik veya Hukuk gibi alanlarda lisans eğitimidir. PASS derslerinin çoğunluğu temel sağlık bilimlerini kapsarken LASS eğitiminde daha azını oluşturmaktadır. PASS’ta derslerin 2/3’si biyoloji, insan ve sosyal bilimler, anatomi, genetik, beslenme, farmakoloji, biyofizik, biyoistatistik, kimya gibi ağırlıklı olarak ana sağlık bilimi derslerinden oluşur ve kalan dersler genel alanlarda verilir. LAS’ta ise tam tersi olarak ağırlık seçilen Lisansa bağlı olarak; Hukuk, Kimya, Ekonomi-Yönetim vb. olur ve 1/3’i kadar sağlık bilimleri dersi verilir.

Bu bölümlere ilk sene başvurularında tercihen fen bilimleri alanında olmak üzere direkt lise diploması ile başvurma imkânı bulunmaktadır.

Önemli Not: Tıp bölümlerinde yalnız Fransızca dilinde eğitim verilir. Öğrencilerin minimum B2 seviyesinde olması gerekir.

PASS veya LAS eğitiminin sonunda tüm yılın not ortalamaları da göz önüne alınarak yıl sonu sözlü ve yazılı sınavıyla tıp bölümüne geçiş sağlanır. Tıp bilimi kontenjanlarının %60’ı PASS çıkışlı öğrencilere %40’ı LAS çıkışlı öğrencilere ayrılır.

PASS ile girişler daha avantajlı görünse de henüz tıp eğitimi konusunda karasız olan öğrenciler için seçtikleri lisans alanında devam etme imkanı tanıdığı için LAS daha doğru bir seçim olacaktır.

2. ve 3. Yıllar teorik ve pratik dersler yanında stajlar ile devam eder. Bir yıldan diğerine geçerken sınav yapılmaz. Eğitim programı semiyoloji, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji gibi dersleri İçerir. Patoloji, farmakoloji veya bakteriyoloji konuları üzerinde ilk çalışmalar yapılır. Ayrıca isteğe bağlı dersler de bulunmaktadır: bilim felsefesi, tıp İngilizcesi, tıp tarihi veya tıp bilişimi. 3. Yıl daha kliniktir ve immünoloji gibi tıp bilimlerine daha çok odaklanılır. 2 yıllık eğitim süresince en az 12 haftalık zorunlu staj programı bulunur. 3. yılın sonunda, öğrenciler lisans derecesinde tanınan DFGSM’yi (Diplôme de Formation Générale en Sciences Médicales – Tıp Bilimlerinde Genel Eğitim Diploması) alırlar.

Eğitimin 4., 5. ve 6. yılları yoğun bir şekilde tam bir tıp eğitimi almayı ve öğrencinin uzmanlığını belirleyecek olan uzmanlık sınavına hazırlanmayı sağlar. Klinik uygulama çalışmaları giderek artmaya başlar ve hastanede çalışan öğrenciler ücretlendirilirler. 6 yılın sonunda öğrenciler ECN sınavına girerler. Sınav sonucunda öğrenci, derecesine bağlı olarak Üniversite Hastane Merkezini, sunulan 11 uzmanlık alanından birini ve ardından 6 aylık staj yapacağı bölümleri seçer. 6. yılın sonunda öğrenciler, yüksek master derecesinde tanınan DFASM’yi (Diplôme de Formation Approfondie en Sciences Médicales – Tıp Bilimlerinde İleri Eğitim Diploması) almaya hak kazanır.

Eğitimin 3. Döngüsü uzmanlık alanına bağlı olarak 3 ila 6 yıl sürer. Üç aşamada düzenlenir: temel eğitim, yoğun eğitim, konsolidasyon. Öğrenciler 6 aylık yarıyıl stajlarıyla birlikte aynı zamanda bazı teorik derslere devam ederler. Eğitimin sonunda öğrenciler, stajlarının bitiminin de onaylanmasıyla, uzmanlığın münhasıran uygulanması hakkını sağlayan Uzmanlık Çalışmaları Diploması (DES) tezini savunduktan sonra Devlet Tıp Doktoru Diplomasını alırlar.

Diğer Paylaşımlar

cge
Grandes écoles: Mezunlar Hâlâ Kolayca İş Bulabiliyor
Hızlı işe alım ve yüksek maaşlar ! Grandes...
Devamını Oku
parcoursup2024
R
2534838-adobestock-323404875-766x438

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!