loader image
Je t'aime
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Fransa’da Mühendislik Eğitimi

Fransa’da Mühendislik Eğitimi

Fransa’da mühendislik eğitimi toplam 5 yılda master derecesinde tamamlanır.

Fransa’da mühendis olabilmek için mühendislik okullarında ve Grandes Écoles programlarında eğitim alınması gerekir. Üniversitede 3 yıllık lisans eğitimleri yalnızca temel mühendislik bilimleri lisansı alınmasını sağlar, mühendis unvanına ise mühendislik okulu programları veya yüksek lisans eğitimi ile sahip olunabilir.

Türk öğrenciler lise diploması ile üniversitelerin lisans derecesinde sunduğu mühendislik bilimleri bölümlerine veya öğrenci iyi bir profile sahipse doğrudan mühendislik okullarına başvurabilir. Öğrenciler en fazla 3 üniversite olmak şartıyla toplamda 7 seçim yapma hakkına sahiptirler. Ayrıca başvuru prosedürleri Campus France’a bağlı olmayan okullar için de direkt olarak başvuru hakları bulunmaktadır. Öğrencilerin en az B2 seviyesinde Fransızca bilgilerini belgelemeleri gerekmektedir (Fransızca eğitim veren liselerden mezun olan öğrenciler mecbur değildir).

Grandes Écoles : Milli Eğitim Bakanlığı’na göre Fransa’da öğrencilerini rekabetçi sınavlarla kabul eden ve üst düzey eğitim sunan yükseköğretim kurumlarıdır. Fransa’nın seçkin ve prestij sahibi okullarıdır. (Okunuşu: Grand ekol)

Fransa’da mühendislik bilimleri eğitimi alabileceğiniz eğitim programları ve diploma dereceleri aşağıdaki gibidir.

BREVET DE TECHNICIEN SUPÉRIEUR (BTS)

2 yıllık teknik eğitim içeren ön lisans derecesidir.

Grande École’e geçiş, bir yeterlilik temelinde doğrudan seçimle veya bir hazırlık sınıfı (Adaptation Technicien Supérieur – ATS) veya belirli Grandes Ecoles mühendislik giriş sınavlarından sonra yapılır. Eğitime üniversitede Profesyonel Lisans ile devam etmek de mümkündür.

BİLİMSEL HAZIRLIK SINIFLARI

3 ana tür bulunur:

> (CPGE) Grandes Écoles için hazırlık sınıfı: 2 yıl süren bu eğitimde mühendis adayları bir lise bünyesinde Grandes Écoles’ler için olan ortak giriş sınavlarına hazırlanırlar.

> Entegre hazırlıklar: yaklaşık altmış okul (9.500 kişilik 150’den fazla eğitim programı), belirli prosedürlere göre “Entegre hazırlık” kapsamında bir bilimsel Bakalorya (Bac S) veya bir lise bitirme diplomasından sonra öğrencileri doğrudan kabul eder ve 2 yıl süren bir hazırlık eğitmi sunar.

> okullara geçiş için ortak hazırlık programları:

    – Politeknik Hazırlık Döngüsü

    – Okul ağları tarafından düzenlenen Entegre Hazırlık döngüleri (CPI)

    – Grandes Écoles’ler için Bilimsel Üniversite hazırlık programları

    – Polytech mühendislik okulları kursu (PeiP)

LİSANS

3 yıllık temel mühendislik eğitimi veren lisans derecesinde diploma sağlarlar. 3. Yılda başlayabileceğiniz meslek lisans programları (profesyonel lisans) da bulunur.

1)      “Bilim, teknoloji, sağlık” alanındaki Profesyonel lisanslar (Licences professionnelles):

2 yıl süren bir yükseköğrenimin ardından geçiş yapılabilen bu Lisans (2 dönem, 60 kredi) 16 farklı uzmanlık alanına sahiptir (Bilgisayar Teknolojileri, endüstriyel üretim, enerji, biyoteknoloji, inşaat, vb…). Eğitim sonrası çalışma amaçlı bir eğitim olduğundan zorunlu stajı içerir.

2)      “bilim, teknoloji, sağlık” lisans programları dahilinde “Mühendislik Bilimleri” alanında uzmanlık sunan eğitimler (6 dönem, 180 kredi) çoğu üniversitede bulunur ve Mühendislik Bilimlerinde temel bilgilerin edinilmesini sağlar. Seçilen bölüme göre Grand ekollere giriş ve yüksek lisans için de bir hazırlık oluşturur. Üniversite müfredatına bağlı olarak 1 veya 2 dönem sonunda uzmanlık alanı (elektronik, mekanik, bilişim vb.) seçmek mümkündür.

MASTER (YÜKSEK LİSANS)

Mühendis derecesi / Mühendis unvanı – Master derecesi

“Cycle ingénieur” adı verilen mühendislik döngüsü; eğitimin başında öncelikle matematik, fizik, mekanik, elektronik konularında temeli sağlamlaştırmak için verilen 2 ya da 3 dönemlik ortak temel eğitimle başlar ve toplamda 3 yıl sürer. Commission des Titres d’Ingénieur (CTI) tarafından akredite olan bir diplomadır ve master derecesinde 120 kredilik bir eğitim ile elde edilir.

Not: Fransız mühendislik derecesi Amerika Birleşik Devletleri’nde Association of Collegiate Registars and Admissions Officers (AACRAO) tarafından mühendislik alanında Yüksek Lisans düzeyinde tanınır.

MASTÈRES SPÉCIALISÉS (MS) (UZMANLAŞMIŞ YÜKSEK LİSANS DİPLOMASI)

Bac + 5 (yani 5 yıllık eğitim) sonrasında alınan bac + 6 düzeyinde bir diplomadır. En fazla 2 yıl olmak üzere çoğunlukla 12 ay sürelidir. Bu diploma programı genel eğitim almış öğrencilerin özel alanlarda uzmanlaşmasını sağlar. Yalnızca Conférence des Grandes Écoles’e dahil olan okullar, Uzmanlaşmış Yüksek Lisans düzeyinde diploma vermeye yetkilidir.

Conférence des Grandes Écoles: 1973’te kurulmuş olan CGE, tümü devlet tarafından tanınan ve yüksek lisans derecesi veren 227 Grandes Ecoles (mühendislik, yönetim, mimarlık, tasarım, politik araştırmalar enstitüsü …) dahil olmak üzere 285 üyeye sahip olan dernektir.

DOKTORA

Master diploması veya mühendislik unvanı, Doktora için kayıt yapılmasına olanak sağlar. Birçok okulun ana bilim dalı olarak mühendislik bilimlerinde farklı disiplinlerde doktora imkanı tanır: Havacılık, Otomasyon, Biyomühendislik, Enstrümantasyon, Nanoteknolojiler, Ürün Bilimi, Robotik…

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!