loader image
J'apprends le français
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

BUT Gestion Logistique et Transport

BUT Gestion Logistique et Transport

BUT Lojistik ve Taşımacılık Yönetimi (BUT Gestion Logistique et Transport)programı lojistik çözümler üreten ve tedarik zincirini kontrol eden bireyler yetiştirir. Bu eğitim, akış yönetimi, taşıma yaklaşımı ve iletişim, yönlendirme araçları, lojistik ve iş yönetimi araçları gibi tedarik zincirinin kontrolüne odaklanır. Bu diploma ile mezun olduktan sonra iş dünyasına atılabileceğiniz gibi eğitimlerinize de devam edebilirsiniz.

BUT Gestion Logistique et Transport (GLT) programına kabul koşulları nelerdir?  

BUT Gestion Logistique et Transport (GLT) programına tüm genel ve teknik lise (örneğin, STI2D veya STMG) mezunları başvurabilir. Bununla birlikte öğrencilere sosyal bilimler, ekonomi bilimleri, mühendislik bilimi, dijital ve bilgi teknolojileri, matematik, tarih-coğrafya, jeopolitik ve siyaset bilimi, insan bilimleri, edebiyat, felsefe, yabancı diller, edebiyat ve kültürleri gibi bazı özel dersler de sunulur. Bazı durumlarda adaylardan bir başvuru dosyası istenebilir ve bazen sınavlar ve/veya mülakatlar da talep edilebilir.

Lisans (L1 veya L2) veya hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler de BUT GLT programına başvuruda bulunabilirler. Ancak kabul kararı, jüri tarafından belirlenir.

Genel Yetenekler:

Fransızcada sözlü ve yazılı hakimiyet; bir ifadeyi çözebilmek, analiz etmek ve bir çözüm çıkarabilmek.

İngilizce dahil olmak üzere ikinci bir yabancı dilde iyi bir temele sahip olmak: sözlü iletişim kurabilme, bir metni okuyabilme ve açıklayabilme becerilerine sahip olmak.

Ulusal ve uluslararası ekonomik ve sosyal bağlamlara ilgi duyma; Bilgiyi kullanma ve eleştirel düşünme yeteneğine sahip olmak.

Bilimsel ve Teknik Beceriler:

 • Bilgi toplama, analiz etme ve özetleme yeteneği.
 • Fikirlerini hem sözlü hem de yazılı olarak ifade etme ve savunma yeteneği;
 • İşletmelerin nasıl çalıştığını ve geliştiğini açıklamak için temel matematiksel kavramlarını kullanabilme yeteneği, ayrıca genel ekonomi hakkında bilgi sahibi olmak.
 • Temel matematiksel kavramları kullanarak işle ilgili sorunları çözebilme yeteneği;
 • Bir sorunu çözmek için bilgilerini kullanabilme yeteneği.
 • Yapılandırılmış ve bilimsel bir süreç için uygun bir mantık geliştirebilme yeteneği.
 • Dijital bir ortamlara uyum sağlayabilme ve temel ofis programlarına hâkim olmak.

Sosyal Özellikler:

 • Kariyer hedefleri üzerine düşünmüş olmak.
 • Grup projelerine daha iyi entegre olabilmek için takım ruhuna sahip olmak.
 • Pratik, titiz ve dikkatli olmak.
 • Yönetim, organizasyon ve uluslararası açılıma atıfta bulunan derslere ilgili olmak.

BUT GLT Program İçerikleri Nelerdir?

BUT Gestion Logistique et Transport (GLT) programı 6 yarıyıl boyunca toplamda 2.000 saatlik derslerden oluşur. Buna ek olarak, öğrenciler profesyonel ortama uyum sağlamak için 22 ila 26 hafta arası staj yaparlar. Bu sayede öğrenim süresinin yarısında pratik derslere, diğer yarısında da profesyonel deneyimlere odaklanırlar.

1.YIL

Taşıma ve İletişim Yaklaşımı: Taşıma ekonomisi; İngilizce (LV1); iletişimin temel unsurları, bilgisayar bilimi (ofis araçları), LV2, ticaretin coğrafyası, yük taşımacılığı (bağlam ve teknikler). İlk dönemde ders süresi 202 saattir.

Lojistik ve İş Yönetimi Araçları: Depo ve platform yönetimi, işletme organizasyonu ve sosyal ilişkiler, yönetim muhasebesi, tanımlayıcı istatistik, genel lojistik, hukukun temel ilkeleri ve ticaret hukuku, mesleki ve kişisel proje (mesleklerin keşfi ve proje yaklaşımına giriş). İlk dönemde ders süresi 203 saattir.

Küreselleşme ve İletişim: Bilgi iletişimi ve argümantasyon, tedarik zincirleri ve taşımacılık- uluslararası ticaret, İngilizce (mesleki İngilizce), genel ekonomi ve ekonomik istihbarat, hava yolu kargo/yolcu taşımacılığı ve havaalanı işlemleri, bilgisayar bilimi (elektronik tablo), LV2. İkinci dönemde ders süresi 220 saattir.

Kara Taşımacılığının İşletilmesi: Finansal yönetim, demiryolu taşımacılığı, taşımacılık hukuku, uygulamalı matematik, yük taşımacılığı (işletme), pazarlama, şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı. İkinci dönemde ders süresi 185 saattir.

Proje Yönetimi: Staja hazırlık, mesleki ve kişisel proje belirleme. İkinci dönemde ders süresi 24 saattir.

Mesleki Staj: İkinci dönemde 3 ila 4 hafta sürer.

BUT GLT 1. yılının ders saatleri, 834 saatlik CM, TD ve TP derslerine ek olarak 120 saatlik proje danışmanlığına karşılık gelmektedir.

2.YIL

Lojistik Zinciri Yönetimi: Yük taşımacılığı ve kiralama, lojistik ve uluslararası ticaret, LV1 (İngilizce) ve LV2 (mesleki dil), mesleki iletişim, lojistik organizasyon, deniz ve nehir taşımacılığı, lojistik sistemlere uygulanan bilgi sistemleri, liman işlemleri ve çoklu taşıma. Üçüncü dönemde ders süresi 230 saattir.

Kaynak ve İnsan Yönetimi: İnsan kaynakları yönetimi ve ekip yönetimi, taşımacılık ve lojistik maliyet ve karlılık hesapları, stok ve tedarik yönetimi, bütçe yönetimi, bilgisayar bilimi (veri tabanı yönetimi), nicel teknikler ve operasyonel araştırma, ticari müzakere ve satın alma, mesleki ve kişisel proje. Üçüncü dönemde ders süresi 214 saattir.

Akış Yönetimi: Uluslararası ticaret ve lojistik, organizasyon içi iletişim, özel lojistikler, üretim ve iç akış yönetimi, LV1 (İngilizce) ve LV2 (mesleki dil). Dördüncü dönemde ders süresi 160 saattir.

Kontrol Araçları: Taşıma ve lojistikte vaka çalışmaları, lojistik maliyet kontrolü, bilgisayar bilimi (veri tabanı yönetimi), iş hukuku, kalite standartları ve müşteri memnuniyeti, mesleki uygulamalar (ekip yönetimi, bilgi sistemi, ticari müzakere), lojistik kontrol paneli. Dördüncü dönemde ders süresi 170 saattir.

Mesleki ve Kişisel Proje: BUT sonrası kariyer hazırlığı. Dördüncü dönemde ders süresi toplamda 12 saattir.

Mesleki Staj: Dördüncü dönemde 8 ila 9 hafta arası stajı kapsar.

BUT GLT 2. yılının ders saatleri, 786 saatlik teorik ve uygulamalı derslere ek olarak 180 saatlik danışmanlı projeyi kapsar.

Bahsedilen modüllerin bazıları ek modüller olup, öğrencinin mesleki ve kişisel hedeflerine göre değişebilirler. Her IUT, yerel özelliklerine göre farklı ve tamamlayıcı modüller sunma özgürlüğüne sahiptir.

BUT GLT ile öğrencilere 2 farklı uzmanlık alanı (parcours) sunulmaktadır:

 1. Bağlantılı Tedarik Zinciri ve Hareketlilik Yönetimi Programı
 2. Sürdürülebilir Tedarik Zinciri ve Hareketlilik Yönetimi Programı

Ancak, tüm IUT’lar bazı durumlarda size her iki programı sunamayabilir.

Sıkça Sorulan Sorular:

BUT GLT derecesi ile devam edebileceğiniz eğitimler nelerdir?

BUT GLT derecesi ile mezun olan öğrenciler, lojistik alanında yüksek lisans veya lisans profesyonel programı (lojistik ve bilgi sistemleri, lojistik ve akış yönetimi, uluslararası lojistik ve taşıma vb.) gibi eğitimlere devam edebilirler. Ayrıca işletme/ticaret okulu (ecole de commerce), IAE veya taşımacılık ve lojistik alanında uzmanlaşmış ekollerden de bir derece elde edebilirler.

BUT GLT ile hangi kariyer fırsatlarına sahip olunabilir?

BUT GLT derecenizi aldıktan sonra, yük veya yolcu taşımacılığı yapan şirketlerde, endüstriyel veya büyük dağıtım şirketlerinde, lojistik hizmeti sağlayan kamu kuruluşlarında çalışabilirsiniz. Yeni mezunlar çoğu zaman tedarikçiler veya müşterilerle, lojistik hizmetlerinin uygulanması arasında aracı rol oynarlar. Fiziksel akış (ürünler, malzemeler) ve bilgi akışı ile ilgili operasyonları koordine ederler. Bu alanda yabancı dil bilmek büyük bir avantajdır.

BUT GLT mezunlarının kariyer gelişimi nedir?

Yeni mezunlar, yönetici (depo, stok, hizmet, müşteri vb.), transit acentesi, gümrük beyanatı uzmanı, satış temsilcisi, gemi acentesi, kiralama uzmanı vb. gibi yönetim ve işletme pozisyonlarına başvurabilirler. Kazanılan deneyimlerle birlikte, lojistik sorumlusu, üretim ve planlama sorumlusu, taşıma sorumlusu vb. gibi pozisyonlarda ilerlemek mümkündür.

Diğer Paylaşımlar

cge
Grandes écoles: Mezunlar Hâlâ Kolayca İş Bulabiliyor
Hızlı işe alım ve yüksek maaşlar ! Grandes...
Devamını Oku
parcoursup2024
R
2534838-adobestock-323404875-766x438

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!