loader image
Comment ça va?
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

BUT Bilgi ve İletişim (Info-Com)

BUT Bilgi ve İletişim (Info-Com)

Bilgi ve iletişim alanında donanımlı mezunlar yetiştirmeyi hedefleyen BUT Info-Com lisansının eğitim süresi 3 yıldır ve dersler Avrupa standartlarına göre yürütülür.

BUT bilgi iletişim programına kabul koşulları nelerdir?

BUT Info-Com, genel veya teknoloji diplomasına (STMG, STD2A, vb.) sahip tüm öğrencilere açıktır. Başvuru sahiplerinden bir başvuru dosyası istenir ve bazı durumlarda adaylardan testler ve/veya mülakatlar talep edilebilir.

Adaylardan beklenen bazı beceriler aşağıdaki gibidir:

Genel yetenekler:

 • Lisans (L1 veya L2) veya hazırlık sınıfı öğrencileri de bazı durumlarda kabul jürisinin kararıyla BUT Info-Com’a kabul alabilirler.
 • Fransızca’yı iyi bilmek ve sözlü ve yazılı olarak etkili kullanmak, bir ifadeyi anlamak ve çözmek için iyi analiz etme becerilerine sahip olmak.
 • İngilizce veya başka bir yabancı dilde iyi bir seviyeye sahip olmak.
 • Kültürel, siyasi, edebi, teknolojik, ekonomik, çevresel vb. güncel olaylara ilgi duymak.
 • Temel bilgi işleme becerilerine sahip olup, dijital ortamlara uyum sağlayabilmek.

Bilimsel ve teknik beceriler:

 • Bir soruna veya duruma çözüm üretebilmek için eleştirel düşünce geliştirebilme yeteneğine sahip olmak.
 • Medya, iletişim, dijital kültür, bilgi işleme, edebiyat, sosyoloji, tarih, felsefe, pazarlama, hukuk, ekonomi, yönetim, grafik tasarım, sesli görsel üretim, web ve sosyal medya gibi alanlara ilgi duymak.

Sosyal özellikler:

 • Kariyer hedefleri üzerine düşünmüş olmak.
 • Düzenli ve organize olmak.
 • Açık görüşlü ve aynı zamanda meraklı olmak.
 • Takım ruhuna sahip olmak ve uygulamalı çalışmaların başkalarına bağlı olduğu grup çalışmalarına en iyi şekilde uyum gösterebilme yeteneğine sahip olmak.

BUT Info-Com Programı Neleri Kapsar?

BUT Info-Com, 6 yarıyıl boyunca, toplamda 1.800 saatlik dersleri içeren (uygulamalı ve teorik dersler üzerinde yoğunlaşan), 180 ECTS kredi karşılığı olan bir lisans programıdır.

Dersler genel olarak, yazılı ve sözlü ifade, birinci yabancı dil (İngilizce) ve ikinci bir yabancı dil, bir danışmanlı proje ve kişisel ve mesleki bir projeyi içerir.

Teorik ve uygulamalı derslerin yanı sıra öğrenciler, mesleki durumlarla karşılaşma fırsatı buldukları bir danışmanlı projeye 600 saat ayırırlar.

BUT Info-Com, ilk 4 yarıyılda 8 ila 12 hafta ve son yılda 12 ila 16 hafta stajı içerir.

Diğer BUT programlarının büyük çoğunluğunun aksine, BUT Info-Com, öğrencinin ilk yılın başında uzmanlık alanını seçmesini zorunlu kılar.

Bu programda öğrencilere 5 farklı uzmanlık alanı (parcours) sunulmaktadır:

İletişim ve Organizasyonlar

Şirketin iç ve dış imajını artırmayı hedefler. Mezunları kamu ilişkileri uzmanı, iletişim uzmanı, etkinlik proje yöneticisi, topluluk yöneticisi, editoryel web yöneticisi gibi pozisyonlara hazırlar. Mezunlar kamuda, iletişim veya reklam ajanslarında, bir şirketin iletişim departmanında veya bir organizasyonda çalışabilirler.

Kuruluşlarda Dijital Bilgi

Bir organizasyon için bilgiye erişim mekanizmalarının oluşturulmasını öğretirken, dokümantasyon kaynakları ve iletişim faaliyetleri yürüten alanlarda çalışmayı amaçlar. Bu uzmanlık alanı aynı zamanda bilgi teknolojileri (internet, veri tabanları vb.) ile bilgilerin saklanması ve erişilebilir hale getirilmesini öğretirken, her bilgiyi analiz etmeyi öğretir. Mezunlar dokümantasyon takip uzmanı, web iletişim uzmanı, dokümantalist, ikonograf vb. pozisyonlara hazırlanabilirler. Mezunlar şirketlerin kaynak merkezlerinde, arşivlerde veya gözetim birimlerde çalışabilirler.

Gazetecilik

Bilgi iletişim araçlarının yardımıyla güncel olayları insanlara perspektif sunarak aktarmayı amaçlar. Bu araçlar, medya türlerine ve hedef kitleye bağlı olarak değişebilir. Bu uzmanlık alanı aynı zamanda profesyonel araştırma tekniklerini, çekim yapmayı veya görsel materyalleri kullanmayı öğretir. Bu program sizi dijital gazeteci, görüntü muhabiri, web içerik yazarı, web editörü gibi pozisyonlara hazırlar. Mezunlar, uzmanlaşmış veya genel yayın yapan herhangi bir medya (radyo, basın, web, televizyon) kuruluşunda büyük veya küçük bir yayın ekibinin bir parçası olarak hizmet sunabilirler.

Reklamcılık

Reklam yapımı ve pazarlama konularında uzmanlaşmanızı sağlar. Öğrencilere farklı reklam faaliyetlerini planlama, tasarlama ve uygulama becerileri öğretir. Bu, pazar araştırması yapmaktan, reklam kanallarını seçmeye kadar tüm bir kampanyayı oluşturmayı içerir (hedefi bulma, tema, mesaj, bütçe vb.). Mezunları reklam tasarımcısı, reklam müdürü, etkinlik proje yöneticisi, web iletişim uzmanı, topluluk yöneticisi gibi pozisyonlara hazırlar. Mezunlar, şirketlerin reklam departmanında, medya ajanslarında veya bir reklam bürosunda çalışabilirler.

Kitap ve Kültürel Miras

Kitap ve dergilerin tanıtımı ve dağıtımı konusunda uzmanlaşmanızı sağlar, aynı zamanda görevleriniz herhangi bir dokümandan (video, görsel, ses, elektronik) sorumlu olmanızı da içerebilir. Bu uzmanlık alanı, belgelerin üretimini, satışını, dağıtımını, korunmasını ve değerlendirilmesini öğretir. Kitapçı, yardımcı kütüphaneci, yayımcı, koleksiyon yöneticisi vb. pozisyonlarda çalışabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki tüm İUT’lar yukarıdaki programların tamamını size sunamayabilir.

BUT Info-Com diplomasını aldıktan sonra eğitimlere devam etmek mümkün mü?

BUT Info-Com ile iletişim, kentsel politikalar, bölge yönetimi, yerel kalkınma veya diğer konularda yüksek lisans yapmak mümkündür. Ayrıca, gazetecilik, iletişim alanında uzmanlaşmış okullarda veya ticaret okullarında da eğitimlere devam etmek mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular:

BUT Info-Com’u bitirme koşulları nelerdir?

BUT Info-Com, tüm yıl süren değerlendirme süreci ile tamamlanır. Tüm dersler, farklı türlerdeki sınavlar ile her dönem değerlendirilir: sözlü sınavlar, grup sunumları, bireysel kontrol sınavları, proje dosyaları vb. Derslere katılımın düzenli olması önemlidir. Çok fazla devamsızlık veya ödevlerde gecikme, notların olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

BUT Info-Com’u sunan IUT’ların listesi nedir?

Bu uzmanlık alanını sunan 15 IUT bulunmaktadır. Bunlar Aix-Marseille, Besançon-Vesoul, Bordeaux-Montaigne, Clermont-Auvergne, Dijon-Auxerre, Grenoble 2, Lannion, Nancy-Charlemagne, Nice-Côte d’Azur, Paris-Descartes, Rodez, Strasbourg-Robert Schuman, Tours, La Ville d’Avray-Saint-Cloud-Nanterre ve La Roche-sur-Yon IUT’larıdır. Ancak bu IUT’ların hepsi yukarıda belirttiğimiz 5 uzmanlık alanını size sunamayabilir.

Neden iletişim üzerine eğitim almalıyım?

İletişim, günlük yaşamımızın önemli bir parçası ve küreselleşmenin getirdiği değişimlerin merkezinde bulunuyor. Aynı zamanda insanlar arasında bilgi alışverişini ve iş birliğini sağlayan iletişim; bilgi teknolojileri, geleneksel ve dijital olmak üzere eğlence, iş ve aile etkinliklerimizi şekillendirmede önemli rol oynuyor. Sonuç olarak, iletişimin hayatımızın her alanındaki varlığı, dinamiklerini yakından inceleyerek dünyayı daha iyi anlamamızı ve üzerinde etkili bir şekilde hareket etmemizi sağlar.

BUT Info-Com ile hangi yabancı dilleri öğrenebilirsiniz?

Yabancı diller, bu eğitimin önemli bir parçasını oluşturuyor. İngilizce, hangi uzmanlık alanını seçerseniz seçin kaçınılmazdır. İkinci dil, departmanlara bağlı olarak İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve bazen Rusça (belirli IUT’lerde diğer diller de mevcuttur) olabilir. Dil öğrenimi, genellikle 28 kişilik gruplar halinde veya 14 kişilik gruplar halinde yapılır. Tüm bu dersler dört yarıyıl boyunca dağıtılır.

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!