loader image
Je vais en France
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Clermont Auvergne Üniversitesi

Clermont Auvergne Üniversitesi

Clermont Auvergne Üniversitesi, Fransa’nın önemli yüksek öğrenim kurumlarından biridir. Üniversite, Auvergne bölgesinin tarihi merkezi olan Clermont-Ferrand şehrinde bulunmaktadır. Clermont Auvergne Üniversitesi, 20’den fazla fakülte, enstitü ve mühendislik okulu dahil olmak üzere çok sayıda akademik birime sahiptir. Üniversitenin sunduğu 350 farklı eğitim programı, öğrencilere birçok farklı disiplinde uzmanlaşma fırsatı sunar. Ayrıca Avrupa ve diğer kıtalardaki 500’ün üzerinde partner üniversite ile yaptığı anlaşmalar ile yurtdışı eğitim programlarını destekler.

 • Üniversitenin tarihi 16. yüzyıla dayanır.
 • Devlet üniversitesi.
 • 36.000 öğrenci.
 • Kampüsler : Aurillac, Clermont- Ferrand, Aubière, Le Puy-en-velay, Montluçon, Moulins, Vichy
 • 535 uluslararası akademik ortaklık.
 • 4 uluslararası araştırma merkezi.
 • Centre FLEURA – yabancı öğrencilere fransızca eğitimi merkezi – fransızca dil kursları.
Üniversitede öne çıkan ana disiplinler:
 1. Sanat, Yabancı Diller, Beşerî Bilimler ve Sosyal Bilimler
 2. Hukuk, Ekonomi ve Yönetim
 3. Sağlık, Yaşam Bilimleri ve Çevre
 4. Teknoloji ve Mühendislik Bilimleri
 5. Temel Bilimler

Üniversitenin uluslararası alandaki başarıları da dikkat çekicidir. Shanghai sıralamasına göre bilimsel alanlarda en iyi 200 üniversite arasında yer alması ve Times Higher Education tarafından en iyi uluslararası 200 üniversite arasında sıralaması, üniversitenin uluslararası saygınlığını göstermektedir.

Üniversitenin araştırma alanındaki başarıları da göz ardı edilemez. 2 sağlık merkezi (CHU ve Centre Jean Perrin) ve 47 araştırma laboratuvarıyla, ekonomiden mühendislik bilimlerine, beşeri ve sosyal bilimlerden madde ve enerji bilimlerine kadar geniş bir yelpazede araştırmalar yürütür. Ayrıca, üniversite, küresel değişim bağlamında sürdürülebilir tarım ekosistemleri, ulaşım ve üretim için yenilikçi sistemler ve hizmetler, doğal felaketler ve sosyo-ekonomik hareketler konularında bilimsel projeler üretmektedir.

Ayrıca üniversite, şehir merkezine yakın kampüsleri ve çeşitli etkinlikleri ile öğrencilere zengin bir üniversite deneyimi sunar. Kütüphaneler, sosyal alanlar, spor tesisleri, öğrenci kulüpleri gibi çeşitli olanaklar, öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmaktadır.

 • Clermont-Ferrand şehri, Fransa’nın en iyi öğrenci şehirlerinden biri kabul edilir ve yaşam maliyetleri diğer şehirlere kıyasla oldukça düşüktür.

Clermont-Ferrand, Fransa’nın merkezinde olması nedeniyle diğer şehirlere ve ülkelere erişim kolaylığı sağlar. Şehir, Paris, Montpellier ve Bordeaux’ya karayoluyla 3 saat mesafededir ve uluslararası uçuşlara sahip bir havaalanına sahiptir. Ayrıca, Clermont-Ferrand, UNESCO Dünya Mirası’na dahil edilen ‘Chaine des Puys’ volkan dizeleri ile çevrelenmiştir. Öğrenciler, Auvergne-Rhône-Alpes coğrafi bölgesinin doğal güzelliklerini keşfederek zengin bir üniversite yaşamı geçirebilirler.

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!