loader image
Bonjour
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

BUT Gestion Administrative et Commerciale des Organisations (GACO)

BUT Gestion Administrative et Commerciale des Organisations (GACO)

BUT Gestion Administrative et Commerciale des Organisations (GACO), 3 yıl boyunca geleceğin ticari, idari (iletişim, insan kaynakları, muhasebe), lojistik veya pazarlama alanlarında çalışacak yöneticilerini hazırlayan bir eğitim programıdır. Bu eğitim, bir işletmeninin çalışma ekosistemine dayanmasının yanı sıra stratejik ve operasyonel yönetim tekniklerine de odaklanır. Diplomanızı aldıktan sonra, isterseniz yüksek lisansa devam edebilir ya da hızlı bir şekilde iş dünyasına giriş yapabilirsiniz.

BUT GACO’ya kabul koşulları nelerdir?

BUT Gestion Administrative et Commerciale des Organisations, genel bir lise diplomasına sahip öğrencilere açıktır. Çoğu durumda adaylardan, başvuru dosyası istenir ve bazen testler ve/veya mülakatlar da yapılabilir. Lisans öğrencileri (L1 veya L2) veya hazırlık sınıfındaki öğrencileri de bu programa başvuruda bulunabilirler. Ancak kabul, jürinin kararına tabidir.

Öğrencilerden beklenen bazı beceriler aşağıdaki gibidir:

Genel beceriler:

 • Fransızcada sözlü ve yazılı hakimiyet; bir ifadeyi çözebilmek, analiz etmek ve bir çözüm çıkarabilmek.
 • Öğrencinin genel kültür seviyesinin yüksek olması: çevremizi kuşatan ekonomik, sosyal ve siyasi sorunlara meraklı ve açık fikirli olmak.
 • Çeşitli kaynaklardan (internet, basın, çeşitli medya vb.) gelen bilgileri araştırabilme, analiz edebilme ve yapılandırabilme yeteneği.
 • İngilizce dahil olmak üzere ikinci bir yabancı dilde iyi bir temele sahip olmak: sözlü iletişim kurabilme, bir metni okuyabilme ve açıklayabilme becerilerine sahip olmak.
 • Bilgisini ve eleştirel düşünme yeteneğini kullanabilme.

Bilimsel ve teknik beceriler:

 • Temel hesaplamaları bilmek ve faydalı bir şekilde kullanabilmek.
 • Sorunları çözmek için bilgisini kullanabilme yeteneğine sahip olmak.
 • Dijital bir ortamda ilerleyebilme yeteneğine sahip olmak ve ofis yazılımları hakkında temel bilgiye sahip olmak.

Sosyal beceriler:

 • Kariyer hedefleri üzerine ciddi bir şekilde düşünmüş olmak.
 • Ekip çalışması ruhuna sahip olmak, projeler ve pratik çalışmalar sırasında grup çalışmalarına uyum sağlayabilmek.
 • Uygulamada pratiklik, disiplinli ve dikkat sahibi olmak.
 • Örgüt yönetimiyle ilgili derslerde derin ilgi ve büyük motivasyon sahibi olmak.
BUT Gestion Administrative et Commerciale program içeriği nedir?

BUT Gestion Administrative et Commerciale 6 yarıyıl boyunca 2.000 saatlik derslerden ve 600 saatlik danışmanlı projeden oluşur. Ayrıca, öğrencilerin 22 ila 26 hafta süren stajları dikkate alınır. Bu sayede öğrenciler öğrenim süresinin yarısında pratik derslere, diğer yarısında da profesyonel deneyimlere odaklanırlar.

1. Yıl

İşletmenin Keşfi ve Proje Yaklaşımı: Çevre ve hukuki kültür, bilgisayar araçları, ekonomi (temel kavramlar), pazarlamaya giriş, proje yönetimi. İlk yarıyılda toplam ders süresi 200 saattir.

İletişim ve Yönetime Giriş: Hedef kitleye uyarlama, temel muhasebe, 1. Yabancı Dil (iş İngilizcesi) ve 2. Yabancı Dil, organizasyon yönetimi, sözlü ifade teknikleri, profesyonel ve kişisel proje metodolojisi. İlk yarıyıl boyunca toplam ders süresi 210 saattir.

Organizasyonlar ve Yönetim Teknikleri: Ekonomi (ekonominin temel sorunları), iş hukuku, bilgi yönetimi, ekip yönetimi (performans ve çatışma yönetimi), iletişim teknolojileri, pazarlama ve planlama. İkinci yarıyılda toplam ders süresi 225 saattir.

İletişim ve Yönetim Araçları: Yerel ve bölgesel sosyo-ekonomik çevre, muhasebe (döngüler yaklaşımı), 1. Yabancı Dil (iş İngilizcesi) ve 2. Yabancı Dil, yazılı ifade teknikleri, yönetimde uygulanan istatistik araçları, profesyonel ve kişisel proje metodolojisi. İkinci yarıyıl boyunca toplam ders süresi 205 saattir.

İkinci yarıyıl boyunca en az 4 haftalık bir staj programı vardır.

BUT GACO’nun 1. yılının toplam ders süresi 840 saattir ve 100 saatlik danışmanlı projeyi içerir.

2. Yıl

Operasyonel ve Stratejik Yönetim: Ticaret yönetimi ve müzakere, iş hukuku, finansal ve vergi yönetimi, iş hukuku, organizasyon stratejisi. Üçüncü yarıyıl toplam ders süresi 195 saattir.

Uygulamalı İletişim: Güncel olaylar ve genel kültür, işyeri iletişimi ve ifade, lojistik, 1. Yabancı Dil (iş İngilizcesi), profesyonel ve kişisel proje. Üçüncü yarıyıl toplam ders süresi 140 saattir.

Teknolojik Gelişim: Bilgi ve iletişim sistemleri, 2. Yabancı Dil, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler. Üçüncü yarıyıl toplam ders süresi 115 saattir.

Uygulamalı Yönetim: İnsan kaynakları yönetimi, mali kontrol, işletme kurma ve devralma, e-ticaret ve e-pazarlama, 1. Yabancı Dil (iş İngilizcesi) ve teknoloji (bilgisayar bilimi, programlama dilleri vb.). Dördüncü yarıyıl toplam ders süresi 190 saattir.

Profesyonel Gelişim: Uluslararası ticaret teknikleri, yenilik yönetimi ve ekonomik istihbarat, kamu ve sivil toplum kuruluşları, 2. Yabancı Dil. Dördüncü yarıyıl toplam ders süresi 140 saattir.

Dördüncü yarıyıl boyunca en az 8 haftalık bir staj programı vardır.

BUT GACO’nun 2. yılının toplam ders süresi 780 saattir ve 200 saatlik danışmanlı projeyi içerir.

Yukarıda belirtilen modüllerden bazıları öğrencinin kişisel ve mesleki hedeflerine uygun olarak sunulabilir. Her IUT, yerel özelliklerine göre farklı ve tamamlayıcı modüller sunma özgürlüğüne sahiptir.

BUT GACO ile öğrencilere 2. yıldan itibaren 4 farklı uzmanlık alanı (parcours) sunulmaktadır:

 1. Proje ve Organizasyon Yönetimi Programı: Bu program, bir kurumun sosyal ve çevresel sorumluluklarına yönelik farklı yaklaşımlarını nasıl destekleyeceğinizi öğretir. Ayrıca bir organizasyonun oluşturulması veya devralınması bağlamında nasıl ilerleyeceğinizi de öğretir.
 2. Destek Fonksiyonları Yönetimi Programı: Bu program, finans veya muhasebe alanında danışmanlık veya İK stratejisi yönetimini nasıl yöneteceğinizi öğretir.
 3. Çok Kanallı Ticaret ve Pazarlama Yönetimi Programı : Bu program, bir pazarlama stratejisini uygulamayı ve müşteri kazanmaktan müşteri sadakatine kadar bir işletmeyi nasıl yöneteceğinizi öğretir.
 4. Kültürel, Sanatsal, Spor ve Turizm Faaliyetleri Yönetimi Programı : Bu program, kurumları ve spor, kültür veya turizm etkinliklerini nasıl yöneteceğinizi ve geliştireceğinizi öğretir.

Unutulmamalıdır ki tüm Institut Universitaire de Technologie’ler (IUT) bu programların tamamını size sunma imkanına sahip değildir. Her IUT, kendi yerel koşullarına göre farklı programlar sunabilir.

Sıkça Sorulan Sorular:

Bir BUT GACO ile hangi ek eğitimler alınabilir?

BUT GACO diploması ile öğrenciler ticaret ve yönetim okullarına (sınavla başvuru gerekebilir), mesleki lisans programlarına (örneğin: insan kaynakları yönetimi, muhasebe yönetimi, gayrimenkul yönetimi gibi), işletme lisansının 3. yılına (Score-IAE sınavına başvuru dosyası ile) veya pazarlama, finans, İK veya gayrimenkul alanlarında yüksek lisansa devam edebilirler.

BUT GACO ile hangi iş olanaklarına sahip olunabilir?

Genellikle mezunlar, asistan pozisyonları ile kariyerlerine başlarlar. Eğitimin çok yönlülüğü sayesinde, çeşitli yönetim veya ticaret alanlarında çalışma fırsatına sahip olabilirler. Örneğin, pazarlama asistanı, lojistik asistanı, muhasebe asistanı, İK asistanı, müşteri temsilcisi, iletişim uzmanı, satın alma sorumlusu asistanı gibi pozisyonlarda çalışabilirler. Ayrıca, bir bölüm müdürünün veya işletme sahibinin doğrudan partneri olabilirler.

BUT GACO mezunlarının kariyer gelişimi nedir?

Kazanılan deneyimle beraber, operasyonel yönetim alanında yönetici pozisyonlarına yükselebilirsiniz. Ayrıca, bir işletmeyi devralabilir veya kendi işletmenizi de kurabilirsiniz.

Diğer Paylaşımlar

ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku
CAF
ÖĞRENCİLER İÇİN KİRA YARDIMI (CAF)
“CAF” Aile Yardım Fonu (Caisse d’Allocations...
Devamını Oku
ieseg-school-of-management-6
IESEG SCHOOL OF MANAGEMENT
Okul tanıtımı: Bir Fransız Grande Ecole...
Devamını Oku
3031-yok-denkligi-jpg-9bpoky9i6g

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!