loader image
Chargement en cours
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

BUT Carrières Juridiques

BUT Carrières Juridiques

3 yıllık bir lisans eğitiminin sonunda geleceğin hukukçularını yetiştiren “BUT Carrières Juridiques” programı, öğrencilere güçlü bir hukuk temeli kazandırmanın yanı sıra iş dünyası ve ekosistemi (yönetim, muhasebe, iş ekonomisi vb.) hakkında da genel bir bakış sağlar. Hukuka giriş, iş hukuku, idare hukuku, aile hukuku, sosyal hukuk, sözleşme hukuku, anayasa hukuku vb. gibi derslerin yanı sıra öğrenciler iletişim, metodoloji, yabancı diller, muhasebe ve yönetim, bilgisayar öğrenimi gibi alanlarda da eğitim alırlar.

BUT Carrières Juridiques’e Kabul Koşulları Nelerdir?

Genel bir lise diplomasına veya Yönetim ve İşletme Bilimleri lisansına sahip olan herkes bu programa başvurabilir. Adayların Ekonomi ve Sosyal Bilimler, Tarih, Coğrafya ve Siyaset Bilimleri, Edebiyat ve Felsefe, Dijital ve Bilgi Teknolojileri gibi alanlara özellikle ilgi duyması beklenir. Çoğunlukla adaylardan başvuru dosyası istenir ve bazı testler ve/veya mülakatlar yapılır.

Lisans (L1 veya L2) veya hazırlık sınıfı öğrencileri de bu programa başvurabilirler. Ancak kabul, yönetim kurulu tarafından alınan bir karara tabidir.

Bu programda eğitim görebilmek için öğrencilerden beklenen bazı beceriler aşağıdaki gibidir:

Genel yetenekler:

 • Sözlü ve yazılı iletişim kurabilecek düzeyde Fransızca bilgisi.
 • İkinci bir dilde (İngilizce vb.) iyi bir temele sahip olmak.
 • Politika, toplum veya ekonomi gibi konularla ilgili bilgi ve eleştirel düşünme becerilerine sahip olmak.
 • Dijital ortamlara uyum sağlayabilmek ve temel düzeyde ofis programları bilgisine sahip olmak.

Bilimsel ve teknik yetenekler:

 • Nicel teknikleri uygulama becerisine sahip olmak.
 • Bir sorunu çözmek için var olan bilgilerini kullanma becerisine sahip olmak.
 • Bilimsel bir süreç için uygun bir düşünce yapısı oluşturabilme yeteneğine sahip olmak.

Sosyal özellikler:

 • Ciddi bir kariyer hedefine sahip olmak.
 • Takım çalışması becerisine sahip olmak, projeler veya uygulama çalışmaları sırasında grup çalışmalarına daha kolay entegre olabilmek.
 • Pratik bir zekaya sahip olmak, titiz ve dikkatli olmak.
 • Sosyal bilimlere ilgi göstermek ve politika, sosyoloji veya ekonomi gibi konuları içeren derslere büyük bir motivasyonla yaklaşmak.
 • Derslerini ve iş yükünü yönetme yeteneğine sahip olmak, bağımsız bir şekilde çalışmaya istekli olmak.
BUT CJ (Carrières Juridiques) programı neleri kapsar?

BUT Carrières Juridiques programının öğretim süresi 6 yarıyıldır.

Uygulamalı ve teorik derslerden oluşan 1.800 saatlik eğitimin yanı sıra dersler, 600 saatlik danışmanlı proje çalışmalarını da içerir. Öğrenciler ayrıca (başlangıç eğitiminde) profesyonel dünyaya adım atmak  için 22 ila 26 hafta arasında staj yapma imkanına sahiptirler. Bu şekilde öğrenme süresinin yarısını pratik dersler diğer yarısını mesleki deneyimler oluşturur.

Yıllara göre ders dağılımları aşağıdaki gibidir:

1.YIL

Temel hukuk konuları ve işletme ekonomisi: Genel hukuk, yargı hukuku, işletmelerin çalışma şekilleri, medeni hukuk temelleri (aile hukuku, kişiler hukuku, mal hukuku), hukuki ifade teknikleri ve metodolojisi, anayasa hukuku temelleri. Toplam ders saati süresi ilk yarıyıl boyunca 198 saattir.

İşletme hukuku ve yönetimi, iletişim ve mesleki entegrasyon: işletme muhasebesi ve finansı – genel muhasebe, bilgi ve iletişim teknolojileri (TIC seviye 1), iş hukuku, mesleklerin keşfi, ifade ve iletişim, yabancı diller, kişisel ve mesleki proje. Toplam ders saati süresi ilk yarıyıl boyunca 198 saattir.

Temel hukuki konular ve işletme yönetimi: İşletme muhasebesi ve finansı, medeni hukuk – sözleşme hukuku, ticaret hukuku, Beşinci Cumhuriyet ve Avrupa kurumları, iş hukuku, işletme stratejisi ve gelişimi. Toplam ders saati süresi ikinci yarıyıl boyunca 269 saattir.

İletişim ve mesleki entegrasyon: ifade ve iletişim, yabancı diller, hukuki düşünceyi derinleştirme metodolojisi ve teknikleri, bilgi ve iletişim teknolojileri (TIC seviye 2). Toplam ders saati süresi ikinci yarıyıl boyunca 154 saattir.

BUT CJ’nin 1. yıl toplam ders süresi, 819 saattir ve dersler ek olarak 120 saatlik danışmanlı proje çalışmasını içermektedir.

2.YIL

Hukuki Konular ve İşletme Yönetimi: İşletme muhasebesi ve finansı, idare hukuku (temel kavramlar), haksız fiil sorumluluğu konuları, iş hukuku – şirketler hukuku, genel ceza hukuku, vergi hukukunun kaynakları ve genel prensipleri. Toplam ders süresi 3. yarıyıl boyunca 240 saattir.

İletişim ve Mesleki Entegrasyon: Profesyonel yazma teknikleri, bilgi ve iletişim teknolojileri (TIC seviye 3), yabancı diller, lisans sonrası kariyer hazırlığı. Toplam ders süresi 3. yarıyıl boyunca 205 saattir ve seçilen program çerçevesine (banka-sigorta, kamu yönetimi veya iş hukuku) ek olarak dersler 105 saatlik tamamlayıcı modülleri kapsar.

Hukuki Konular, Yönetim ve İletişim: İşletme muhasebesi ve finansı, özel sözleşmeler, zor durumdaki işletmeler – toplu prosedürler, idare hukuku, bilgi ve iletişim teknolojileri (TIC seviye 4), işletmelerde vergilendirme, profesyonel yazma teknikleri, yabancı diller. Toplam ders süresi 4. yarıyıl boyunca 356 saattir ve seçilen program çerçevesine (banka-sigorta, kamu yönetimi veya iş hukuku) ek olarak öğrencilerin iş hayatına uyum sağlamasına yardımcı olacak 99 saatlik tamamlayıcı modülleri içerir

BUT CJ, minimum 10 haftalık bir mesleki staj imkanı sunar.

BUT CJ’nin 2. yıl toplam ders süresi, 801 saattir ve derslere ek olarak 180 saatlik danışmanlı proje çalışmasını içermektedir.

Yukarıdaki modüllerden bazıları ek modüllerdir ve bir öğrencinin mesleki ve kişisel hedeflerine uygun olarak sunulabileceği unutulmamalıdır. Her IUT, yerel özelliklere göre farklı ve tamamlayıcı modüller sunma özgürlüğüne sahiptir.

BUT Carrieres Juridiques’ de Hangi Programlar Mevcut?

BUT CJ, öğrencilere 3. Yarıyıldan itibaren, 3 uzmanlık programı seçeneği sunar:

 • Kamu Yönetimi ve Adalet Programı: Yönetim ve adalet alanlarında kariyer yapmayı hedefleyen öğrencileri bu alanlardaki rekabete hazırlar.
 • Dernekler ve Özel İşletmeler Programı: Farklı profesyonel yazı türlerini öğretir: tahsilat protokolleri veya iş sözleşmeleri, organizasyonlar için insan ve malzeme kaynaklarının idaresi, muhasebe belgeleri, vergi ve sosyal bildirimler gibi alanlarda öğrencileri yetiştirir.
 • Miras ve Finans Programı: Sigorta, emlak, banka veya noterlik gibi meslekleri içeren sektörlere nasıl katılacağınız konusunda sizi yetiştirir. Özellikle mal ve finans danışmanlığı ile farklı profesyonel yazı türlerini (noter akdi, vekaletnameler, genel kurul kararları, ön sözleşmeler veya kredi teklifleri gibi) size öğretmeyi amaçlar.

Dikkat: Tüm Üniversite Teknoloji Enstitüleri (IUT) size bu programların tamamını sunamayabilir.

Sıkça Sorulan Sorular:

BUT CJ ile hangi ek eğitimleri alabilirim?

BUT CJ diploması aldıktan sonra öğrenciler, hukuk master programlarına, muhasebe diplomalarına (DCG, DEC, DSCG), profesyonel lisans programlarına (hukuk meslekleri, noterlik, hukuk asistanlığı, vb.) veya AES lisans programına devam edebilirler.

Bir BUT CJ ile hangi mesleklere başvurabilirim?

Bir BUT CJ derecesine sahip olduktan sonra, hukuk, finans veya muhasebe alanlarında çalışabilirsiniz. Örneğin, avukatlık bürolarında, özel şirketlerde hukuk sekreteri veya insan kaynakları asistanı olarak çalışabilir, resmi memurların işbirlikçisi olarak görev yapabilir, sigorta şirketleri için yazı işleri memuru olarak çalışabilir, bankacılık sektöründe müşteri danışmanı olabilir veya bir noterlik ofisinde çalışabilirsiniz. Bazı sınavları geçmek isterseniz, yerel veya devlet düzeyinde memuriyet pozisyonlarına (katiplik, gümrük memuru, vergi müfettişi, gençlik adalet koruma eğitmeni, vb.) başvurabilirsiniz.

Bir BUT CJ ile hangi kariyer gelişimine sahip olabilirim?

İyi bir tecrübe edindikten sonra, yönetim pozisyonlarına yükselme olasılığınız vardır.

Hangi Üniversite Teknoloji Enstitüleri (IUT) ‘nden BUT Carrieres Juridiques eğitimi alabilirim?

Birçok IUT, BUT Carrières Juridiques programı sunar; bunlar arasında Rodez (Toulouse 1 Capitole Üniversitesi), Saint-Malo (Rennes 1 Üniversitesi), Lille 2 (Roubaix’den), Troyes (Reims Champagne-Ardenne Üniversitesi) veya Aisne’nin Laon kampüsü (Picardie Jules Verne Amiens Üniversitesi) gibi üniversiteler bulunmaktadır.

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!