loader image
Comment ça va?
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

BUT Génie Civil Construction Durable

BUT Génie Civil Construction Durable

BUT İnşaat Mühendisliği Sürdürülebilir İnşaat bölümü (BUT Génie Civil Construction Durable), 3 yıl süren çok kapsamlı bir lisans programıdır. Dersler, inşaat sektörünün, altyapı çalışmalarının ve inşaat mühendisliğinin ihtiyaç duyduğu tüm teknik bilgileri kapsar. Bu programa, genel bir lise diploması veya STI2D teknoloji lisansı aldıktan sonra katılabilirsiniz. Genellikle proje yönetimi seviyesinde (özellikle şantiye çalışmaların programlaması konusunda), mühendislik hizmetlerinde veya genel olarak inşaat firmalarında çalışma fırsatınız vardır.

BUT İnşaat Mühendisliği Sürdürülebilir İnşaat programına kabul şartları nelerdir?

BUT İnşaat Mühendisliği Sürdürülebilir İnşaat programı, genel bir lise diploması veya STI2D teknoloji lisansı olan herkese açıktır. Matematik, fizik-kimya, mühendislik bilimleri, bilgisayar bilimleri ve dijital konulara ilgili olmanız beklenir. Başvuruların çoğunda sizden başvuru dosyası talep edilir, hatta bazı durumlarda testler ve/veya mülakatlara da girmeniz istenebilir.

Lisans (L1 veya L2) veya hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler de BUT GC CD programına başvuruda bulunabilirler. Ancak kabul, jürinin kararına bağlı olarak gerçekleşir.

Öğrencilerden beklenen bazı yetenekler aşağıdaki gibidir:

Genel yetenekler:

 • Hem sözlü hem de yazılı olarak Fransızcaya iyi derecede hâkim olmak.
 •  Bir soruyu çözme ve sonuca varabilme becerilerine sahip olmak.
 • İyi bir İngilizce temeline sahip olmak: Sözlü olarak iletişim kurabilmek, bir metni okuyup açıklayabilmek, hem sözlü hem yazılı olarak soruları yanıtlayabilmek.
 • İyi bir genel kültüre sahip olmak, güncel konular hakkında bilgi sahibi olup bunları analiz edebilme yeteneğine sahip olmak.
 • Bilgiye dayalı düşünebilme ve eleştirel düşünme yeteneğine sahip olmak.
 • Dijital ortamlara kolayca uyum sağlayabilmek ve temel düzeyde ofis uygulamalarını bilmek.

Bilimsel ve teknik yetenekler:

 • Teknolojik, bilimsel ve deneysel konulara meraklı olmak.
 • Lisede öğrendiği matematik bilgisini kullanmada zorluk çekmemek.
 • Fiziksel fenomenleri anlayabilme becerisine sahip olmak.
 • Olaylara mantıklı ve/veya bilimsel akıl yürütme yeteneğine sahip olmak.

Sosyal özellikler:

 • Meslek hedefleri üzerine ciddi bir şekilde düşünmüş olmak.
 • Takım çalışmasına yatkın olmak, projeler veya pratik çalışmalar sırasında grup çalışmalarına kolayca uyum sağlayabilmek.
 • Çalışmalarında titiz ve dikkatli olmak.
BUT İnşaat Mühendisliği Sürdürülebilir İnşaat programı hangi dersleri kapsar ve eğitim süresi nedir?

 BUT GC CD, uygulamalı ve teorik derslerden oluşan 2.000 saatlik dersler ve 600 saatlik danışmanlı projeyi kapsayan bir eğitim programıdır. Eğitim süresi 6 dönemi kapsar. Ayrıca öğrenciler iş hayatında deneyim kazanmak için 22 ila 26 hafta staj yaparlar. Bu şekilde öğrenciler hem pratik eğitime hem de mesleki deneyimlere odaklanırlar.

Bu eğitim, temel olarak inşaat teknikleri, farklı yapı malzemeleri ve özellikleri, zemin çalışmaları, topoğrafya araçları, farklı yapıların incelenmesi ve şantiye çalışmalarına odaklanır.

1.YIL:

Yapı malzemeleri ve Teknoloji: Topografinin temelleri, malzeme bilgisi, yapı inşaatı, grafik bilgisi, granüler malzemeler, ağlar ve akışlar. İlk yarıyılda ders süresi 180 saattir.

Bilim ve Modelleme: Yapılara etki eden kuvvetler, yapıların hesaplamasının temelleri, yapıların içindeki gerilmeler, hidrolik, matematik. İlk yarıyılda ders süresi 180 saattir.

Mesleki Çevre: İfade ve iletişim, inşaat operasyonlarının temelleri, yabancı dil, üniversite çalışma metodolojisi, kişisel ve mesleki proje. İlk yarıyılda ders süresi 140 saattir.

İnşaat ve Yapılar: Yapı inşaatı ve tamamlayıcı işler, akustik ve görsel konfor, beton ve asfalt bağlayıcılar, altyapı projeleri, projeye uygulanan topoğrafya çalışmaları. İkinci yarıyılda ders süresi 150 saattir.

Mesleki İletişim: İfade ve iletişim, uygulamalı bilgi, iş planlaması, kişisel ve mesleki proje. İkinci yarıyılda ders süresi 140 saattir.

Bilim ve Yapılar: Betonarme temelleri, yapı içi hareket, çelik yapı, enerji, elektrik, matematik. İkinci yarıyılda ders süresi 180 saattir.

Yılın ikinci yarısında en az 4 haftalık bir staj programı bulunmaktadır.

BUT GC CD’nin ilk yıl toplam ders süresi 970 saattir ve 150 saatlik danışmanlı projeyi içerir.

2.YIL:

Ekipmanlar ve Yapılar: Kaplama ve havalandırma, zemin mekaniği, enerji yönetimi, bina ve altyapı projeleri. Üçüncü yarıyılda ders süresi 180 saattir.

Malzemeler ve Yapılar: Ahşap yapılar, teknisyenler için betonarme, matematik, hiperstatik yapılar. Üçüncü yarıyılda ders süresi 120 saattir.

Proje Yönetimi: İfade ve iletişim, vaka çalışmaları, şantiye yönetimi, yabancı dil, yapı işlerinin hazırlığı, kişisel ve mesleki proje. Üçüncü yarıyılda ders süresi 170 saattir.

Sürdürülebilir İnşaat: İnşaat projelerine yaklaşım, sürdürülebilir inşaat, inşaat ve mühendislik yönetimi, proje yönetimi. Dördüncü yarıyılda toplam ders süresi 120 saattir.

Mesleki Gelişim: İşletme yönetimi ve yasal düzenlemeler, yabancı dil, yapıların modellemesi, enerji sistemleri. Dördüncü yarıyılda toplam ders süresi 120 saattir.

Bitirme Projesi ve Proje İletişimi: 4. yarıyılda 120 saat.

               Dördüncü yarıyılda en az 6 haftalık bir staj programı bulunmaktadır.

BUT GC CD’nin 2. yılının toplam ders süresi 830 saattir ayrıca 150 saatlik danışmanlı projeyi içerir.

Yukarıdaki modüllerden bazıları ek modüllerdir ve bir öğrencinin mesleki ve kişisel hedeflerine uygun olarak sunulabileceği unutulmamalıdır. Her IUT, yerel özelliklere göre farklı ve tamamlayıcı modüller sunma özgürlüğüne sahiptir.

BUT GC CD ile hangi parcours (uzmanlık alanı) seçenekleri mevcut?

BUT GC CD, 3. yarıyıldan itibaren öğrencilere 4 farklı parcours seçeneği sunmaktadır:

 1. Travaux Publics Parcours: Altyapı projeleri (yollar, ağlar, yapısal işler vb.) alanına odaklanır.
 2. Travaux Bâtiment Parcours: İnşaat işlerini yönetmeleri için öğrencilerde teknik, ticari, yönetim becerilerini geliştirir.
 3. Bureaux d’Études et Conception Parcours: Öğrencilerin inşaat mühendisliği becerilerini (dosya oluşturma, tasarım, uygulama çalışmaları vb.) geliştirmelerini hedefler.
 4. Réhabilitation et Amélioration des Performances Environnementales des Bâtiments Parcours: Çevresel ve enerji performansını iyileştirme veya yenileme çalışmalarının maliyetlendirilmesi ve uygulanması konusuna odaklanır.

Ancak unutulmamalıdır ki, tüm IUT ( Institut Universitaire de Technologie)’ler bu uzmanlaşma alanlarının tamamını size sunamayabilir.

Sıkça Sorulan Sorular:

BUT GC CD ile hangi ek eğitimleri alabiliriz?

BUT GC CD diplomasını elde ettikten sonra, lisans düzeyinde ek eğitimlere devam etmek mümkündür. Bu ek eğitim seçenekleri şunları içerebilir:

 • Lisans profesyonel programları (altyapı işleri, peyzaj düzenlemesi: tasarım, yönetim, bakım, inşaat sektörü meslekleri: inşaat mühendisliği ve yapı, bina ve inşaat, vb.)
 • ATS – Adaptation Technicien Supérieur (Teknik Bilimler Hazırlık Sınıfı)
 • L3 (Licence 3) mühendislik bilimleri programları (başvuru dosyası gerekebilir)
 • Mühendislik okullarına giriş (sınavlar gerekebilir)

BUT GC CD mezunları nerelerde çalışabilir?

Bir BUT GC CD mezunu, inşaat veya altyapı şirketlerinde, yerel yönetimlerde, mimarlık firmalarında veya mühendislik danışmanlık bürolarında çalışabilir. Ayrıca, iş geliştirme uzmanı, mühendislik proje yöneticisi veya enerji danışmanı gibi pozisyonları da üstlenebilirler.

Bir BUT GC CD mezunun olası kariyer basamakları nelerdir?

Şantiye şefi, teknik hizmetler sorumlusu, proje yöneticisi gibi daha yüksek sorumluluk gerektiren pozisyonlara yükselme fırsatınız olabilir.

Diğer Paylaşımlar

cge
Grandes écoles: Mezunlar Hâlâ Kolayca İş Bulabiliyor
Hızlı işe alım ve yüksek maaşlar ! Grandes...
Devamını Oku
parcoursup2024
R
2534838-adobestock-323404875-766x438

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!