loader image
Je vais en France
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Yeni Yüksek Lisans Başvuru Platformu Açılıyor!

Yeni Yüksek Lisans Başvuru Platformu Açılıyor!

Yüksek Öğrenim Bakanı Sylvie Retailleau, Şubat 2023’ten itibaren bir yüksek lisans başvuru platformunun açılacağını ve artık tüm yüksek lisans başvurularının aynı platformda bir araya getirilerek üniversitelere gelen başvuruları almak ve yanıtlamak için ortak bir zaman çizelgesi oluşturulacağını açıkladı. Bu nedenle, 2023-2024 akademik yılı için yüksek lisans başvurularının tümünde bu yeni platform kullanılacaktı

Şu anda, yüksek lisans derecesi için başvuran lisans mezunları trouvermonmaster.gouv.fr platformunu kullanmaktadırlar fakat yeni açılacak sistem bu başvurular için tek adres olacaktır.

Bakan, yeni eğitim yılının başlangıcı için düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, yeni platformun “başvuru dosyalarının sunulması, kabul tekliflerinin iletilmesi, yerlerin tahsis edilmesi ve adaylara yanıt verilmesi için tek platform” olacağını söyledi. Tek bir platformun oluşturulması aynı zamanda tüm üniversiteler için ortak bir takvim oluşturmak amacını hedeflemektedir.

Yüksek lisans başvuruları Mart 2023’te açılıyor.
Üniversiteler platforma yeni eğitim programlarının girişini Şubat 2023’e kadar gerçekleştirecektir. Böylece öğrenciler yüksek lisans başvurularını Mart 2023’ten itibaren yapabileceklerdir. Nisan başından Haziran ortasına kadar üniversiteler başvuruları inceleyecek. Kabul aşaması, Haziran ortasından 2023 Temmuz ortasına kadar gerçekleşecektir.

Dosya inceleme süreci, öğrencinin projesinin değerlendirilmesine, motivasyonuna, öğrenim geçmişine ve transkriptlerine dayanacaktır. Özelliklerine bağlı olarak, bazı eğitimler ek sorular içeren formlar barındırabilir.

Açık yüksek lisans kontenjanlarının yeniden dağıtılması
Platformun rolü, “arz ve talep arasındaki buluşmayı” kolaylaştırmak için “başka bir teklifi kabul eden adayların yerlerini başka öğrencilere sunmak” olacaktır. Kalan yüksek lisans kontenjanları, Temmuz ortasından öğretim yılının başlangıcına kadar yeniden tahsis edilecektir.

Bakan’a göre, bu platformun varlığı, eğitim programlarına kayıtlı aday sayısı hakkında daha doğru bilgi elde etmeyi sağlayacaktır. Dolayısıyla öğretim yılının başında gelmeyen öğrenciler programda “geçici olarak” yer alacak. Böylece bakanlık, boş kontenjanların sayısı ve dolayısıyla oluşturulacak ek kontenjanların sayısı konusunda daha iyi bir görünürlük elde etmeyi amaçlamaktadır.

L’etudiant.fr’den alınmıştır. Makalenin orijinali için tıklayın.

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG Lyon
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!