loader image
Je vais en France
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Fransa Eğitim Bursları

Fransa Eğitim Bursları

Fransız kamu kurumları ve Erasmus+ programı, yabancı öğrencilere Fransa ve Avrupa’daki eğitimlerini finanse etmek için çok sayıda burs sunmaktadır.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BURSLARI

Fransa Dışişleri Bakanlığı yabancı öğrencilere çok sayıda burs vermektedir. Bu bursların %25’i Eiffel* veya Majör** programları kapsamında doğrudan bakanlık tarafından finanse edilmektedir. Geri kalanı yurtdışındaki Fransız büyükelçilikleri kapsamında yönetilmektedir.
*Yüksek lisans veya doktora düzeyindeki çalışmalar için.

**Yurtdışındaki Fransız liselerinden en iyi yabancı lise mezunlarına yöneliktir.

YÜKSEKÖĞRETİM BAKANLIĞI BURSLARI

Fransa Yüksek Öğrenim ve Araştırma Bakanlığı da bazı yabancı öğrencilere, sosyal kriterlere dayalı olarak, burslar vermektedir. Uygun olabilmek için adayın, Fransa’da en az iki yıl ikamet etmiş ve vergiye tabi olması gerekir. Bu bakanlık aynı zamanda doktora okulları tarafından yönetilen doktora sözleşmelerini de finanse etmektedir.

Fransa’da kamu araştırması, yüksek öğretim kurumları ile tüm araştırma alanlarını kapsayan CNRS, IRD, ADEME ve IFREMER gibi kamu kurumları arasında paylaşılmaktadır. Bölgelerle ortaklaşa olarak, bu kamu kurumları doktora veya doktora sonrası öğrenciler için araştırma ödeneklerini finanse etmektedir.

CNRS: Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi
IRD: Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü
ADEME: Fransız Çevre ve Enerji Yönetim Ajansı

IFREMER: Fransız Deniz İşletimi için Araştırma Enstitüsü

Bazı yükseköğretim kurumları, eğitimlerine katılan yabancı öğrencilere burs programları sunmaktadır. Bundan yararlanmak için doğrudan uluslararası ilişkiler departmanlarıyla iletişime geçilmelidir.

YEREL YÖNETİM BURSLARI

Fransa, kendi bölgelerinde eğitim gören yabancı öğrencilere burs verebilmektedir. Ayrıca yükseköğrenim ve araştırma kurumları tarafından yönetilen doktora ve doktora sonrası burslar da bunlara dâhildir. Yerel yönetim bursları, diğer ülkelerdeki kuruluşlarla yapılan değişim anlaşmaları kapsamında yabancı öğrencilere de verilebilir.
 

YABANCI ÖĞRENCİLER İÇİN ERASMUS+ HAREKETLİLİK BURSLARI

Erasmus+, eğitim, öğretim, gençlik ve sporu destekleyen bir Avrupa Birliği programıdır. Bu sayede öğrenciler Avrupa’da hareketlilik bursundan yararlanabilirler.

Erasmus Mundus Ortak Yüksek Lisans Programı, dünyanın en iyi öğrencilerine, alanlarından bağımsız olarak bir veya iki yıl boyunca burs veren bir çalışma programıdır. Bu burslardan yararlanabilmeleri için programa katılan öğrencilerin en az iki ülkede yüksek lisans eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. Birkaç Fransız yükseköğretim kurumu yüksek lisanslar sunar.

Diğer Paylaşımlar

cge
Grandes écoles: Mezunlar Hâlâ Kolayca İş Bulabiliyor
Hızlı işe alım ve yüksek maaşlar ! Grandes...
Devamını Oku
parcoursup2024
R
2534838-adobestock-323404875-766x438

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!