loader image
Comment ça va?
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

BUT Génie Industriel et Maintenance (GIM)

BUT Génie Industriel et Maintenance (GIM)

Bakaloryadan sonraki üç yıl içinde BUT, teori ve pratiği birleştiren bir üniversite eğitimi sunmakta ve dersleri sayesinde aşamalı bir uzmanlaşma sağlamaktadır. Bu diploma iş piyasasına doğrudan bir giriş kapısı olsa da, öğrenciler eğitimlerine üniversitede veya okulda devam edebilir.

GIM (endüstri mühendisliği ve bakım) alanında uzmanlaşmış BUT sahibi, arızaların analizine ve düzeltici, önleyici veya iyileştirici eylemlerin uygulanmasına ve ayrıca bir hizmetin yönetimine katılır. İnsanların, malların ve çevrenin güvenliğine saygı duyarak çok teknikli sistemler (elektrik, mekanik, termal vb.) üzerinde çalışır.

Endüstri Mühendisliği ve Bakım uzmanlığı, ikinci yılda seçilebilecek 2 ders sunmaktadır:

1- BUT GIM ISP Dersi (Çok Teknikli Sistemlerin Mühendisliği)

Bu ders, performansını optimize etmek amacıyla bir sistemin işleyişinin analizi ve iyileştirilmesine ve insan, malzeme ve mali kaynakları dikkate alarak çok teknikli bir sistemin kurulmasına yönelik bir projenin yönetimine odaklanmaktadır.

2- BUT GIM 3MI Dersi  (Yönetim, Yöntemler ve Yenilikçi Bakım)

Bu kursun amacı, çok teknikli bir sistemin güvenilirliği, emniyeti ve optimum işleyişi, kontrol ve denetim operasyonlarının organizasyonu ve müdahale ekiplerinin yönetimi ve liderliği konularında çalışabilecek uzmanlar yetiştirmektir.

Eğitimin Organizasyonu

1) B.U.T endüstri mühendisliği ve bakım alanında verilen derslerin haftalık hacmi (35 ila 40 saat arasında) sürdürülmektedir. Bu dersler, büyük gruplar halinde (yaklaşık elli) dersler, yaklaşık on öğrenciden oluşan küçük gruplar halinde eğitimler ve pratik çalışmalar şeklinde gerçekleşmektedir.

2) Dersler, öğretmen-araştırmacılar ve profesyonel dünyadan dış konuşmacılar tarafından verilmektedir.

3) Son yıl stajını yurtdışındaki ortak bir üniversitede yapmak genellikle mümkündür.

4) İş etüdü bazında hazırlandığında, toplam saat hacminin ilk yılda %15, ikinci yılda %20 ve üçüncü yılda %25 oranında azalması beklenmektedir. Başlangıç eğitiminde takip edilirse, öğrenciyi eğitiminin bir aktörü haline getirmek ve gelecekteki işinde kendini yansıtmasına izin vermek için 22 ila 26 haftalık eğitim kursları ve PPP (kişisel ve profesyonel proje) saatlerini saymak gerekir. Her bir IUT’nin kendi bölgesel çevresinin beklentilerini karşılayabilmesi için diplomanın son iki yılında yaklaşık %30’luk bir yerel uyarlama yapılabilir. IUT’ler, varsa yerel uyarlamaları kendi sitelerinde belirtirler, bunları incelemekten çekinmeyin.

5) Program ayrıca bir beceriyi doğrulayacak SAÉ (Öğrenme ve Değerlendirme Durumları) içerir. SAÉ Örnekleri: Temel bakım işlemlerini yürütmek; bir elemanı model değişikliği ile değiştirmek; bir ekipmanın kurulumunu hazırlamak; bir şirketin organizasyonel kısıtlamalarını ve bunların teknik araçların kullanımı üzerindeki etkilerini belirlemek; basit bir müdahale sırasında riskleri değerlendirmek; temel bakım işlemlerini belirlemek ve yürütmek; çok teknikli bir sistemin bir elemanının değiştirilmesini doğrulamak; bir ekipmanın bağlantısını gerçekleştirmek ve kontrol etmek; endüstriyel ortamda kontrol ve ölçüm araçlarını kullanmak.

Kariyer: GIM derecesi (endüstri mühendisliği ve bakım) ile hangi işleri yapabilirsiniz?

Tüm faaliyet alanları (havacılık, tarımsal gıda, otomotiv, elektronik, tıbbi, paramedikal, mülk veya endüstriyel bakım, ulaşım, vb) ekipman veya sistemlerin bakımı ve iyileştirilmesi ihtiyacı ile ilgilidir. Bu nedenle BUT GIM mezunlarının çeşitli sektörlerde ve şirketlerde çalışması beklenmektedir.

Elektromekaniker, elektrotekni̇syen, otomasyon tekni̇syeni̇, bakım tekni̇syeni̇ gibi meslekleri yapabilirler.

Çalışmalar: BUT GIM’den (endüstri mühendisliği ve bakım) sonra ne yapmalı?

Endüstri mühendisliği ve bakım alanında lisans eğitiminden sonra, yüksek lisans eğitimine devam etmek mümkündür (örneğin elektronik, elektrik enerjisi, otomasyon veya havacılık bakımı alanlarında bir ana dal ile) Diğerleri, paralel kabulde bir dosya temelinde bir mühendislik okuluna katılacaktır (hazırlık sınıflarından ve ardından rekabetçi sınavdan korkanlar için ilginç bir çözüm). Bazıları bakım konusunda uzmanlık sunmaktadır. Reformun DUT’u ortadan kaldırmadığını, iki yılın sonunda BUT’un ara diploması olarak verilmeye devam ettiğini ve bazen benzer bir uzmanlık alanındaki başka bir BUT’a, bakım ve teknolojiden bahseden profesyonel bir lisansa, örneğin pluriteknik sistemlere veya mühendis için bilimlerdeki üçüncü yıl genel lisansına yeniden yönelmeyi mümkün kıldığını bilmelisiniz.

Diğer Paylaşımlar

ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku
CAF
ÖĞRENCİLER İÇİN KİRA YARDIMI (CAF)
“CAF” Aile Yardım Fonu (Caisse d’Allocations...
Devamını Oku
ieseg-school-of-management-6
IESEG SCHOOL OF MANAGEMENT
Okul tanıtımı: Bir Fransız Grande Ecole...
Devamını Oku
3031-yok-denkligi-jpg-9bpoky9i6g

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!