loader image
Comment ça va?
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Üniversiteyi Tanıyalım: Kampüste En Çok Vakit Geçireceğiniz, Bilmeniz Gereken Yerler

Üniversiteyi Tanıyalım: Kampüste En Çok Vakit Geçireceğiniz, Bilmeniz Gereken Yerler

Özellikle liseden sonra, üniversite yaşamı zorlayıcı olabilir. Büyük kampüsler, içi dolu amfi dersleri, ders saatlerinizin yönetimi ve artık sorumluluklarınızın tamamen sizin kontrolünüzde olması…Bu yazımızda Fransa’da üniversiteye başlarken zorlanmamak için kampüsünüzde bilmeniz gereken en temel alanlardan bahsedeceğiz.

Amfiler

Amfiler, genellikle aynı anda yüzlerce öğrenciyi ağırlayabilen, üniversite derslerinin verildiği sınıflardır.

Sınıfların düzeni göz önüne alındığında, öğretmenlerden anlattıklarını tekrar etmesini, yavaşlamalarını istemek mümkün değildir. Notlarınızı mümkün olduğunca eksiksiz tutmanız gerekecek.

Dönemin başında size bir ders müfredatı (syllabus) veya bir ders planı dağıtılacak, böylece dönem boyunca her hafta hangi konunun işleneceğini önceden bileceksiniz.

Öğrenci sayısının fazla olması nedeniyle, genellikle derslere katılımınız takip edilmez, ancak sınavlarda başarılı olmak için derslere katılmanız son derece önemlidir.

Çalışma Sınıfları (TD-Travaux Dirigés)

Amfilere göre daha küçük, derslerin küçük gruplar halinde, etkileşimli ve uygulamalı şekilde işlendiği yerlerdir. Genellikle dönemin başında bu sınıfları, dersleriniz aynı disiplin ve uzmanlık alanında olacak şekilde seçebilirsiniz.

Bu sınıflar amfilerde öğrendiğiniz konuları derinlemesine incelemeniz için vardır ve dersler öğretmenler tarafından verilebileceği gibi, doktora öğrencileri olan “TD sorumluları” tarafından da verilebilir.

İdari Hizmet Birimi (Le service Administratif / Le service de la Scolarité)

Kayıtlarınız, derslere katılamadığınız günler, idari talepleriniz için üniversite eğitiminiz boyunca ziyaret edeceğiniz yer öğrenci işleri ofisidir. Örneğin, ilk yılda öğrenci kartınızı almak için kayıt yaptırırken bu ofise uğramanız gerekir. Sınavlarla ilgili herhangi bir sorunuz olduğunda da bu ofisten yardım alabilirsiniz.

Genellikle bir üniversite/fakülte (UFR) içinde sadece bir idari hizmet bölümünü barındırır ve bazı dönemler çok yoğun olabilirler. Bu yüzden işlemleriniz için önceden vakit ayırmayı unutmayın.

Üniversite Kütüphanesi (BU-La Bibliothèque Universitaire)

Birçok öğrencinin sınavlara hazırlanmadan önce tercih ettiği yer üniversite kütüphaneleridir. Kuruma bağlı olarak farklı büyüklüklerde olabilirler. Üniversite kütüphaneleri ücretsiz Wi-Fi bağlantısına sahiptir ve binlerce kitaba erişiminize olanak tanır.

Bazı kütüphaneler içinde önceden rezerve edilebilen küçük çalışma odalarını bulundurur, bu odalarda grup çalışmalarınızı hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, baskı ve fotokopi işlemleriniz için de kütüphanelerden yararlanabilirsiniz.

Üniversite Yemekhaneleri (RU-Les Restaurants Universitaires)

Öğrenci kartınıza entegre edilmiş ve internetten bakiye yükleyebileceğiniz Izly kartınızla üniversite yemekhanelerinde uygun fiyatlara öğle yemeği yiyebilirsiniz. Crous tarafından işletilen bu yemekhaneler, öğrenciler için 3.30 euro ve bursiyerler için 1 euro ’ya yemekler sunar. Bu fiyatlar Covid döneminden beri sabitlenmiştir.

Bu yemekhaneler self-servis şeklinde hizmet verir ve genellikle tam öğünler (çorba-ana yemek-tatlı) yiyebileceğiniz yerlerden ve atıştırmalık alanlarından (pizza barı, kafeterya, vb.) oluşur. Kampüs içinde, tarihi binalarda, hatta tekne üzerinde, her türlü zevke uygun üniversite yemekhaneleri bulunmaktadır!

Önemli: Öğrenci konutlarına yakın bazı yemekhaneler akşam ve hafta sonları da açıktır.

Beden Eğitimi ve Spor Hizmetleri (SUAPS-Le service Universitaire des Activités Physiques et Sportives)

Üniversite Beden Eğitimi ve Spor Hizmeti, yıl boyunca fiziksel aktivite yapabileceğiniz tüm spor merkezlerini kapsar. Başvurular dönem başında ofisten veya internet üzerinden yapılır. Kayıt olduktan sonra ücretsiz derslere, spor ekipmanlarına ve spor salonlarına erişim sağlarsınız, tüm bu spor masraflarınız yıl başında ödediğiniz CVEC ( Contribution à la Vie Étudiante et de Campus – Öğrenci ve Kampüs Hayatına Katkı Payı ) tarafından karşılanır.

Ayrıca, ek ders olarak bir spor dalı ile uğraşabilirsiniz. Bu, üniversite öğrenci dosyanızda size ek puan kazandıracaktır. Takım sporları ve bireysel sporlar gibi seçenekler mevcuttur.

Öğrenci Sağlık Hizmetleri (SSE-Les Services de Santé Etudiant)

Öğrenci Sağlık Hizmetleri, yükseköğretim öğrencileri için sağlık ve tedavi merkezleridir. Amacı, öğrencilerin sağlık hizmetlerine ücretsiz veya düşük maliyetli erişimini sağlamaktır.

Aile hekimi, diş hekimi, jinekolog, psikiyatrist, cinsel sağlık, bağımlılık gibi çeşitli uzmanlık alanları mevcuttur. İhtiyacınıza göre, tercih edeceğiniz sağlık personelinden randevu almak için üniversitenizin web sitesini ziyaret etmelisiniz.

Öğrenci Toplulukları Ofisleri (Les Bureaux d’Associations)

Öğrenci yaşamı sadece derslerle sınırlı değildir. Kampüsünüzde kültürel, sportif, sosyal kulüpler ve faaliyetlerle ilgili birçok öğrenci topluluğu bulacaksınız. Tiyatro kulübüne katılmak veya bir sendikanın işleyişini görmek, bilgi almak ve kayıt yaptırmak için ilgili topluluk ofisine (les bureaux d’associations) başvurmalısınız.

Ayrıca, bölümünüze göre farklılaşan öğrenci ofisleri (BDE- bureau des élèves) yeni öğrencilerin katılımı için eğlenceli aktiviteler ve hafta sonu etkinlikleri düzenler. Öğrenci ofisleri ve büyük sendikalar, üniversite açılınca çoğunlukla amfilerde kendilerini tanıtırlar.

Dijital Çalışma Alanı (ENT – Espace Numérique de Travail),

Üniversite binası içinde olmasa da dijital çalışma alanları, üniversite yaşamınızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu alanlarda ders programınızı oluşturabilir, öğretmenlerinizin iletişim bilgilerine ulaşabilir, sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Sisteme giriş yaparak hesabınızı oluşturduğunuzdan ve maillerinizi düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun.

Bu yazı Rentrée : les neuf lieux incontournables à l’université – L’Etudiant (letudiant.fr) makalesinden alınmış ve Türkçeye çevrilmiştir.

Diğer Paylaşımlar

ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku
CAF
ÖĞRENCİLER İÇİN KİRA YARDIMI (CAF)
“CAF” Aile Yardım Fonu (Caisse d’Allocations...
Devamını Oku
ieseg-school-of-management-6
IESEG SCHOOL OF MANAGEMENT
Okul tanıtımı: Bir Fransız Grande Ecole...
Devamını Oku
3031-yok-denkligi-jpg-9bpoky9i6g

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!