loader image
Bonjour
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Amiens’te Üniversite Okumak

Amiens’te Üniversite Okumak

Fransa’nın Hauts de France bölgesinin 5 bölgesinden biri olan Somme’un başkenti Amiens’in nüfusu 134 000’dir, bölgenin 2. Büyük şehridir. 2020 yılında Avrupa gençlik başkenti olarak seçilmiştir. Amiens Metropole’ünde nüfus 180 000’dir. Hauts de France bölgesi yabancı öğrencilere (21 000 yabancı öğrenci) en çok ev sahipliği yapan 5. Bölgedir.

Université de Picardie – Jules Verne’de 31 000 öğrenci eğitim görmektedir, %15’i ise uluslararası öğrencilerdir.

Amiens’te ulaşım

Amiens’e ulaşmak için birçok yol vardır: Paris’teki Gare du Nord’dan trenle (1:15 saat) veya Roissy-Charles de Gaulle havaalanından, TGV Haute Picardie istasyonundan ve aynı zamanda otobüsle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinde gezmek için Ametis ağının 17 hattını kullanabilirsiniz.

Amiens’te gezilecek yerler

Amiens Metropole, 2015’de Sanat ve Tarih şehri olarak sıralanmıştır:

 • 19. Yüzyılın büyük Fransız yazarı, bilim kurgu edebiyatının öncüsü Jules Verne’in evi
 • Notre-Dame Katedrali, Fransa’nın en büyük gotik kilisesi
 • Amiens’e “Kuzeyin Küçük Venedik”’i  unvanını veren Saint-Leu bölgesi ve kanalları
 • Picardie müzesi, önemli eserlerin sergilendiği müze
 • Les Hortillonnages, bahçelerin ve küçük kanallarda tekne gezileri
 • Perret kulesi, modern 20. Yüzyıl mimarisinin bir örneği
 • Amiens hayvanat bahçesi

Yıllık düzenlenen etkinlikler

2020 yılında Avrupa Gençlik başkenti olarak seçilmiştir:

MART

 • Les Safran’umériques, dijital sanatlar ve teknolojiler festivali (canlı gösteriler, sanal etkinlikler ve konserler)

HAZİRAN

 • Fête de la musique, tüm şehirde müzik konserleri
 • La Rue est à Amiens, uluslararası sokak sanatları festivali
 • On a mangé sur la bulle, çizgi roman buluşması
 • Hortillonages su pazarı

TEMMUZ

 • Sanat, şehir ve manzara festivali

AĞUSTOS

 • Amiens bölgesinin tipik sporu olan Fransız HandBall şampiyonası

EYLÜL

 • Öğrencileri karşılama günü (JAE)
 • Uluslararası öğrencileri karşılama gecesi
 • Avrupa kültürel miras günü, ücretsiz ziyaret edilecek kültür mekanları

EKİM

 • Bilim festivali

KASIM – ARALIK

 • Amiens uluslararası film festivali
 • Notre-Dame Katedrali’nde Chroma gösterisi
 • Noël pazarı

Amiens’te eğitim

6 farklı şehirde bulunan Picardie Jules Verne Üniversitesi’nin ana kampüsü Amiens’te bulunmaktadır.

Sanat Edebiyatı ve Dilleri bölümü, klasik LEA veya LLCER lisanslarına ek olarak Sahne Sanatları lisansı, Görsel Sanatlar lisansı ve Sanat Tarihi ve Arkeoloji lisansı da sunmaktadır.

Yüksek lisanslara gelince, aynı bölümler sunuluyor ama ek olarak Sinema ve Görsel Yüksek Lisansı, Estetik Yüksek Lisansı ve Beşerî Bilimler ve Yaratıcı Endüstriler Yüksek Lisansı da bulunuyor. Diller alanında, LEA yüksek lisans derecesine ek olarak Diller ve Toplum alanında yüksek lisans derecesi de sunulmaktadır.

İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’ne yönelik programda felsefe, psikoloji, sosyal bilimler ve eğitim bilimleri alanlarında lisans ve yüksek lisans dereceleri ve çok sayıda ders seçeneği bulunmaktadır. Ama aynı zamanda Müdahale ve Sosyal Kalkınma Yüksek Lisansı, Tarih ve Coğrafya Lisansları ve Yüksek Lisansları ve özellikle Tarım Bilimleri (çevre, bölgeler, manzaralar, ormanlar) yüksek lisansları da sunulmaktadır. Hukuk, Ekonomi ve Yönetim Bölümü için seçilebilecek üç lisans: hukuk, siyaset bilimi (aynı isimde Yüksek Lisans) veya Ekonomi ve Yönetim. Hukukta 6 yüksek lisans seçeneği sunulmaktadır ve Yönetim Ekonomisi’nde diğer üç Yüksek Lisans seçeneği sunulmaktadır: İşletme ve Piyasa Ekonomisi, İnovasyon Yönetimi ve Para, bankacılık, finans, sigorta.

Üniversiteye bağlı IAE ayrıca 5 ek Yüksek Lisans sunmaktadır: İşletme, Muhasebe, Proje Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi ve Satış Pazarlama.

Son olarak Bilim, Teknoloji ve Sağlık fakültesi : Kimya, Bilgisayar Bilimleri, Fizik, Matematik, SVT, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri Lisanslarının yanı sıra STAPS Lisansı (devam etmek için seçebileceğiniz 2 yüksek lisans) ve PACES eğitimi sunmaktadır. Yüksek Lisanslara gelince, Biyoloji-Sağlık, Sağlık Mühendisliği, Tarım Bilimleri, Kimya, Bilgisayar Bilimleri (özellikle İşletme Yönetimine uygulanan bir Yüksek Lisans ile), Matematik, Tarım, Enerji veya Elektrik alanlarında birçok seçenek sunar.

 • İUT

İletişim, Hukuk, Ticaret, Miras, Tarım Bilimi, Biyoteknolojiler ve hatta Enerji gibi çeşitli alanlarda en az 13 Profesyonel Lisans bulunmaktadır. Amiens; IUT ayrıca 6 BUT (İşletme ve Yönetim Yönetimi, İşletme Teknikleri, Biyoloji Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri) ve çok çeşitli alanlarda yaklaşık 10 Profesyonel Lisans sunmaktadır. Örneğin tasarım, inşaat, ticaret ve dağıtım, girişimcilik ve hatta sigorta, bankacılık ve finans alanındaki meslekler. Eczacılık alanında da bazı DU’lar verilmektedir.

 • Grandes Ecoles

ESC Amiens’in görevi, dünyayı anlayabilen, insanlara ve çevreye saygı duyarak fırsatları değerlendirebilen yetenekli profesyoneller yetiştirmektir.

Yetmiş beş yılı aşkın süredir geliştirilen deneyimle Amiens işletme okulunun misyonu, küresel ve dijital bir dünyada öğrencilerin potansiyelini belirlemek, yetenekleri ortaya çıkarmak ve geliştirmek, ekonomik ve toplumsal değer yaratan mevcut ve gelecek nesil yöneticileri ve girişimcileri eğitmek ve profesyonel dünyaya entegre etmektir. Yarının yöneticisi olmayı öğrenmek için çok sayıda eğitim programı sunmaktadır.

Diğer Paylaşımlar

ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku
CAF
ÖĞRENCİLER İÇİN KİRA YARDIMI (CAF)
“CAF” Aile Yardım Fonu (Caisse d’Allocations...
Devamını Oku
ieseg-school-of-management-6
IESEG SCHOOL OF MANAGEMENT
Okul tanıtımı: Bir Fransız Grande Ecole...
Devamını Oku
3031-yok-denkligi-jpg-9bpoky9i6g

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!