loader image
Je vais en France
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

AES VE ECO–GESTION Lisansları Arasındaki Fark Nedir?

AES VE ECO–GESTION Lisansları Arasındaki Fark Nedir?

AES (ekonomik ve sosyal yönetim) ve eko-yönetim lisanslarının her ikisi de ekonomi alanı üzerinde durduğundan, birçok öğrenci bu iki kursun oldukça benzer eğitim sunduğu hissine sahiptir. Yanlış! Aslında, AES’te eğitim daha genel ve daha çok kamu hizmetine yöneliktir, eko-yönetim ise sağlam matematik becerileri gerektirir ve şirketlerin ekonomik sorunlarına yönelir.

AES ve eko-yönetim lisansları arasındaki ilk büyük fark, AES’in çok disiplinli yapısında yatmaktadır. AES’te eğitimin yaklaşık üçte biri hukuk, üçte biri ekonomi ve üçte biri sosyal bilimlerden oluşmakla beraber, genel kültür olmak üzere sosyoloji, siyasi düşünce tarihi veya coğrafya, Modern yabancı dilleri de unutmamak gerekir. Çok yönlü bir ders programını sevmek ve sıkılmamak gerekir. AES’in ilk iki yılı oldukça geneldir ve özellikle medeni hukuk veya iş hukuku alanında biraz fazla teoriktir.

Ekonomi ve yönetim lisansında ise, bölüme adını veren bu iki konu eğitimde önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin büyük ekonomik olaylarla bağlantılı olarak “ilk petrol şokundan sonra farklı ülkelerin nasıl tepki verdiğini karşılaştırarak” veya Avrupa Birliği’nin kuruluşuna hem ekonomik hem de siyasi bir bakış açısıyla bakarak ekonomi tarihi incelenir. AES’de olduğu gibi, ekonomi ve yönetim bölümünde de öğrenciler 3. senelerinde iki uzmanlık alanı arasında seçim yapmalıdır: Yönetim veya Ekonomi ve Finans.

Her iki bölüm de matematik dersi içeriyorsa da, AES lisansı temel olarak istatistik ve makro-ekonomi sunar. Diğer yandan Eco-gestion lisansında verilen matematik daha soyuttur. AES lisansı, özellikle daha “edebi” olan çalışmaları yazma ve tartışma yeteneği gerektiren yasal konular için yazılı veya sözlü daha fazla ifade becerisi gerektirir.

Mezuniyet sonrası mesleki kariyerlerle ilgili olarak, her iki bölüm lisans mezunlarının iş
bulmak için yüksek lisans yapmaları gerekir.

Diğer Paylaşımlar

Bordeaux'da Üniversite Okumak!
Bordeaux'da Üniversite Okumak!
Bordeaux, Fransa’nın güneybatısında,...
Devamını Oku
Paris Hakkında Faydalı Bilgiler!
Paris Hakkında Faydalı Bilgiler!
Paris’te üniversite okumak, öğrencilere...
Devamını Oku
Université Catholique de Lille
Université Catholique de Lille
Lille Katolik Üniversitesi (Université...
Devamını Oku
Université Catholique de Lyon
Université Catholique de Lyon
Université Catholique de Lyon (UCLy),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!