loader image
Comment ça va?
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

LLCER (Langues, Littératures et Civilisations Etrangères et Régionales)

LLCER (Langues, Littératures et Civilisations Etrangères et Régionales)

Yabancı veya bölgesel bir dili ve aynı zamanda onu konuşan ülkelerin kültürünü derinlemesine öğrenmek isteyen lise öğrencilerine yönelik olan bu lisans programı, özellikle eğitim öğretim mesleklerine hazırlar.

LLCER bölümü, bir yabancı dilin veya bölgesel bir dilin, ifade edildiği ülkenin veya ülkelerin kültürüne (örneğin İspanyolca için İspanya ve Latin Amerika) dayalı olarak derinlemesine çalışılmasını içerir.

L1 ve L2’de, eğitim 3 ana eksen etrafında döner: çeviri çalışmaları yoluyla sözlü ve yazılı olarak öğrenilen yabancı dilde ustalık, dil laboratuvarında çalışma, fonetik ve dil bilimi dersleri; edebiyat tarihi dersleri aracılığıyla edebi analiz ve belirli eserlerin incelenmesi; uygarlığın çeşitli yollarla incelenmesi.

L3’te öğrenciler, başta Erasmus+ olmak üzere değişim programları sayesinde yurtdışında bir veya iki sömestr için ortak bir üniversitede okumaya davet edilir. Bu değişim programı herkesin kendisini ülkenin kültürüne kaptırması, yerel gelenekleri öğrenmesi ve dil becerilerini geliştirmesi için bir fırsat tanır. Bir başka olasılık da, bir Fransızca öğretmenine öğretiminde yardımcı olarak ilk öğretmenlik deneyimini yaşamak için bir veya iki dönem asistan olarak yurt dışına gitmektir.

Mesleki projenize göre seçilecek olan L2 veya L3’ten uzmanlık dersleri sunulur: öğretmenlik meslekleri (edebiyat ve yabancı uygarlıkta disiplin takviyesi ile öğretmenlik sınavlarına hazırlanma) ; çeviri meslekleri (edebi çeviriye ve özel çeviriye ayrılan ders saatleri ile yüksek lisansa hazırlanma).

Bazı üniversiteler, özellikle eğitim ve öğretim mesleklerine hazırlamak için, edebiyatı ve yabancı dilleri birleştiren çok disiplinli alanlar veya çift anadal sunar.

Program

LLCER lisansı önemli bir bilgi tabanına dayanmaktadır: uygarlık, edebiyat, çeviri, gramer, dilbilim, tarih. Sunulan seçenekler, belirli bir alanı geliştirerek eğitiminizi kişiselleştirmenize olanak tanır: ikinci yabancı dil, dokümantasyon, FLE, eğitim-öğretim meslekleri, görsel-işitsel meslekler, çeviri.

Eğitim teorik, metodolojik ve uygulamalı dersleri içermektedir. Amfitiyatrodaki dersler (CM cours magistraux) sınıf ortamındaki derslerle (TD travaux dirigés) dönüşümlü olarak yapılır. Böylece bir ingilizce LLCER bölümü için aşağıdaki programı örnek verebiliriz:

L1’de: İngilizce (anlama, gramer, sözlü) 138 saat; İngilizce edebiyat 72 saat; İngilizce konuşan medeniyetler 72 saat…,

L2’de: İngilizce çeviri 120 saat; Almanca 90 saat; Amerikan uygarlığı 36 saat; İngiliz edebiyatı 36 saat…,

L3’te: İngilizce çeviri 120 saat; ifade ve dilbilimi 36 saat; fonetik/fonoloji 36 saat…

Meslekler

LLCER lisans mezunları farklı alanlara yönelebilirler. Yüksek lisans (bac +5) sonrası bir çok meslek mevcuttur. Mütercim ve tercümanlık dışında, kültür meslekleri, yayıncılık, gazetecilik, iletişim, dokümantasyon, turizm ve otelcilik gibi alanlardaki işlerde ek eğitimler alındıktan sonra çalışılabilir.

Genel olarak, LLCER mezunları okul öğretmeni, yabancı dil öğretmeni, tercüman veya rehber, çevirmen, kültür müdürü, iletişim sorumlusu veya satış asistanı oluyorlar.

Mesleki deneyime sahip LLCER lisansı sahiplerine, yönetim ve proje yönetimi sorumlulukları da verilebilir.

Ya Sonra?

LLCER lisansı iyi bir mesleki entegrasyon için her zaman yeterli değildir. Uzmanlaşarak ve profesyonelleşerek eğitiminize devam etmeniz önerilir.

Birincisi, dosyanıza bağlı olarak yüksek lisans (bac+5) derecesine erişmek gerekir. Örnek yüksek lisans alanları: yabancı dil öğretmenliği, iş İngilizcesi vb.

Daha sonra araştırma için doktora yapmak mümkündür (bac+8).

Son olarak, sınavla çeviri okullarına (ESIT veya ISIT) girmek tamamen olası bir seçenektir.

İşletme ve turizm okulları da göz ardı edilmemelidir.

FLE, Fransızca Bilmeyenlere Fransızca Öğretmek

Bazı üniversiteler L2 veya L3’te “FLE” eğitimi (yabancı dil olarak Fransızca) sunmaktadır. Üniversiteye bağlı olarak, dil bilimleri veya modern edebiyat lisans derecesi için de verilen bu eğitim, yabancı dil olarak Fransızca eğitimine hazırlık sunar: öğrenciler, belirli derslerle (didaktik) desteklenen lisans programını takip ederler.

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG Lyon
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!