loader image
Bonjour
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Licence Science de la Vie – Yaşam Bilimleri Lisansı

Licence Science de la Vie – Yaşam Bilimleri Lisansı

Yaşam Bilimleri lisansının amacı, öğrencilerin canlıları gerçek anlamda anlamaları için biyolojinin ana disiplinlerinde (biyokimya, moleküler biyoloji, hücre biyolojisi, genetik ve genomik, bitki biyolojisi ve fizyolojisi, hayvan biyolojisi ve fizyolojisi) temel bilimsel bilgiler edinmelerini sağlamaktır.

Bu lisans dahilinde; Sağlık Bilimleri, Biyoloji, Biyokimya, Moleküler Biyoloji, Çevre Bilimleri, Genetik vb. alanlarda farklı dersler alınabileceği gibi, öğretmenlik veya eğitim mesleklerine yönelecek olanlar için yüksek lisansa hazırlık niteliğinde bir eğitim de verilir.

Bazı üniversiteler, SV lisansına ek olarak, mühendislik okullarının veya veterinerlik okullarının rekabetçi sınavlarına (“concours”) yönelik bir hazırlık sınıfında da okumanıza olanak sağlar. Agro-veto olarak da adlandırılan BCPST hazırlık sınıfı (Biyoloji, Kimya, Fizik ve Yer Bilimleri), bir veterinerlik okuluna, bir ENS’ye (École Normale Supérieure) veya biyoloji, tarımsal gıda, jeoloji, agronomi, yer bilimleri alanlarındaki bir mühendislik okuluna giriş imkanı sağlar.

Yaşam Bilimleri Lisansı mezunlarının çoğu eğitimlerine devam etmektedir (yüksek lisans, grande école, uzmanlık okulları …), çünkü iş piyasasında istenilen diploma 5 yıllıktır. Bu eğitimi tamamladıktan sonra farklı sektörlerde; tarımsal gıda, ilaç, sağlık, biyoteknoloji, ziraat, veterinerlik alanlarında araştırma, üretim veya kalite bölümlerinde çalışabilirler.

5 yıl sonunda icra edilebilen meslekler : araştırma ve geliştirme alanında biyolog veya teknisyen; çevre çalışmaları görevlisi; ekolojik danışman; öğretmen / e-araştırmacı; ortaokul veya liselerde öğretmen; mühendis veya yardımcı mühendis; analiz ve kontrol teknisyeni; çevre teknisyeni; kıdemli laboratuvar teknisyenidir.

Diğer Paylaşımlar

cge
Grandes écoles: Mezunlar Hâlâ Kolayca İş Bulabiliyor
Hızlı işe alım ve yüksek maaşlar ! Grandes...
Devamını Oku
parcoursup2024
R
2534838-adobestock-323404875-766x438

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!