loader image
Bonjour
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Les Diplômes Universitaires (DU) Nedir?

Les Diplômes Universitaires (DU) Nedir?

Öncelikle DU’nün açılımının üniversite diploması olduğunu bilmeli fakat üniversitelerde sunulan lisans, master ve doktora diploma programlarıyla karıştırmamalıyız.

DU, Yüksek Öğretim Bakanlığı’na bağlı olmayıp, geleneksel üniversite diploma dereceleri (lisans-Master-Doktora) planının bir parçası değildir. DU’ler, belirli bir alandaki belirli bir ihtiyacı karşılamak amacıyla bir Fransız üniversitesi veya büyük bir kamu kurumu tarafından sunulur. Ulusal düzeyde tanınan bir diploma değildir.

İş piyasasında tanınırlığı seçilen seviyeye ve uzmanlığa göre değişir. Bu nedenle başvuru yaparken dersler hakkında iyi bilgi sahibi olmak önemlidir.

Her DU programı özel ve kendine özgüdür. Süresi, müfredatı ve aynı zamanda  eğitim ücreti üniversitelere göre değişmektedir. Her üniversite, kendi DU programının seçiminde bağımsızdır.

DU’ler genellikle, niş ve yenilikçi konular üzerinde çalışma imkanı sunarlar. Bazı eğitimler çok özel bir insan grubuna yöneliktir. Örneğin Nîmes Üniversitesi’nde sunulan “Soykütüğü ve Aile Tarihi” DU programı bunlardan bir tanesidir. Bu spesifik eğitim, iş dünyasından gelen gerçek bir ihtiyacın yanı sıra özel bir pazardan gelen bir talebi karşılamaktadır. Bu eğitimin amacı, tüm soykütüğü meraklılarının araştırmalarını yapabilmeleri için hem pratik hem de teorik bilgi sağlamaktır.

DU her şeyden önce sağladığı katma değer ile rekabette öne çıkar. Gerçekten de, geleneksel diploma programlarına göre farklı konular sunarak ek beceriler kazandırır ve belirli bir alanda uzmanlaşmanıza olanak tanır. Homeopati alanında üniversite diploması sunan Strasbourg Üniversitesi buna örnek gösterilebilir. Bu DU programı,Özellikle doktorlar, eczacılar ve kadın doğumcular gibi sağlık çalışanlarına yöneliktir. Eğitim, mesleği icra ederken alternatif tıptan yaralanabilmek ve reçete yazabilmek için temel bilgilerin öğrenilmesini sağlar.

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG Lyon
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!