loader image
Bonjour
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Güncel Parcoursup Bilgileri

Güncel Parcoursup Bilgileri

Parcoursup üç tür eğitime erişim sağlar:

 • Seçici olmayan eğitimler

Çeşitli lisans dereceleri, özel sağlık erişim kursları (PASS ex PACES) ve okullarda öğretmenlik için hazırlık kursları (PPPE).

 • Seçici olan eğitimler

CPGE (classes préparatoires aux grandes écoles), BTS, BUT, DNMADE, mimarlık, mühendislik, işletme ve yönetim okulları, IFSI (instituts de formation en soins infirmiers/hemşirelik okulları) ve diğer paramedikal kurslar, EFTS (établissements de formation en travail social), Instituts d’Etudes Politiques (siyasi eğitim enstitüleri), dört Fransız ulusal veterinerlik okulu (ENV), vb.

 • Statut apprenti (Çıraklık) altında olan eğitimler

Bu eğitimler, dönüşümlü eğitim dönemlerinden oluşmaktadır, yani bir dönem anlaştığınız şirkette çalışacaksınız ve bir dönem okulda eğitim göreceksiniz. Çeşitli eğitimler (BTS, BUT, lisans, vb.) için çıraklık eğitimleri mevcuttur. Bu eğitimlere kabul edilme şartı, bir işveren bulmanız ve çıraklık sözleşmesi imzalamanızdır.

Voeux ve sous voeux :  Parcoursup Tercih Sistemi:

İki farklı tip tercih vardır, biri ana tercihler (voeux) ve diğeri alt tercihler (sous voeux). Bunlar sayılıdır, 10 tane voeux ve 20 tane sous voeux olarak kısıtlandırılmıştır.

Bir eğitimi seçtikten sonra kabul edilme olasılığınızı yükseltmek istiyorsanız değişik şehirlerdeki fakültelerden aynı eğitimi seçebilirsiniz. Ve bu seçtiğiniz şehirlerde sous voeux olarak adlandırılan 20 adet alt tercih yapma hakkınız doğar.

 • Parcoursup başvuru dosyası nelerden oluşuyor ?
 • Parcoursup niyet mektubu (lettre de motivation Parcoursup)

Parcoursup ön yazısı, başvurunuza eklemeniz gereken önemli unsurlardan biridir. Başvurduğunuz eğitimle neden ilgilendiğinizi açıklamak için birkaç satır halinde (maksimum 1500 karakter, yani 250 kelime) yazılmalıdır.

 • Faaliyetler ve ilgi alanları bölümü

Parcoursup CV’sinin yerini alan “Faaliyetler ve ilgi alanları” bölümü isteğe bağlıdır ancak başvurunuz için çok stratejiktir. Size okul dışında yaptığınız her şeyden bahsetme imkanı tanır.

 • ‘Preference’ bölümü

Niyet mektubu; Faaliyetler ve İlgi Alanları bölümünün aksine, sınav görevlilerine gönderilmeyecektir. Yalnızca CAES’e (Commission d’Accès à l’Enseignement Supérieur) gittiğinizde veya Parcoursup sonuçları geldiğinde olumlu bir yanıt almazsanız başvurunuzla birlikte gönderilecektir. Bu, Parcoursup Tercih bölümüne yazdıklarınızın gizli kalacağı ve hiçbir kurumun bunu öğrenemeyeceği anlamına gelir.

Parcoursup Takvimi

 • 20 Aralık 2023‘ten itibaren: Sunulan eğitim programı çeşitlerini keşfedin

Noel tatilinden birkaç gün önce, prosedürün ilk aşaması başlıyor: bilgilendirme aşaması.

20 Aralık 2023 tarihinden itibaren, arama motorunu güncelleyerek Parcoursup’ta mevcut olan tüm eğitim programları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Tatil dönemi boyunca, ilginizi çeken eğitim programlarını bir bakışta görmenizi sağlayan Parcoursup’un interaktif haritasını tanıyabilirsiniz. Ayrıca her bir eğitim için bilgi sayfalarını da inceleyebilirsiniz.

 • 17 Ocak 2024: Kayıtlar açılıyor

17 Ocak 2024’ten itibaren asıl iş başlıyor: Parcoursup’a kaydolabilir ve dosyanızı oluşturabilirsiniz. Acele etmenize gerek yok. Bunu 14 Mart’a kadar yapabilirsiniz.

Aynı süre zarfında, seçtiğiniz eğitim programları için tercihlerinizi ve alt tercihlerinizi yapmanız gerekecektir.

 • 14 Mart 2024: Tercihlerin son başvuru tarihi

Ocak ayından bu tarihe kadar neredeyse 3 ay boyunca tercihlerinizi yenileme, silme veya değiştirme fırsatına sahip olacaksınız. Buda, düşüncelerinizi olgunlaştırmak ve seçimlerinizi doğru yapmak adına önemli bir zamandır.

 • 3 Nisan 2024: Tercihlerin onaylanması ve başvuruların gönderilmesi

15 Mart ile 3 Nisan tarihleri arasında tüm tercihlerinizi onaylamanız gerekmektedir. Bunu yapmak için başvurularınızı tamamlamanız ve niyet mektubu yazmanız gerekir.

Bu çok önemli bir aşamadır, çünkü tercihlerinizi onaylamazsanız, başvurularınız seçtiğiniz okullara gönderilmeyecektir.

 • 30 Mayıs 2024: Tercih kabullerinin gelişi

3 Nisan’dan itibaren rahatlayabilirsiniz. Başvurunuz artık seçtiğiniz yüksek öğrenim kurumlarına iletildi.

30 Mayıs’tan itibaren kurumlar kabul tekliflerini gönderirler. Bu aşama 12 Temmuz’a kadar sürer. Zaman ilerledikçe cevap alacaksınız, ilk günden bir cevap almamanız normal bir durum, endişelenmeyin.

 • 11 Haziran 2024: Tamamlayıcı aşamanın başlangıcı (phase complementaire)

Her yıl olduğu gibi, ana aşamanın açılmasından birkaç gün sonra tamamlayıcı aşama başlar. Bu aşama, kabul teklifi almamış olan başvuru sahiplerinin, hala yer bulunan eğitim programları için yedek listelerden başvuru yapmalarına olanak sağlar.

Bu prosedür 11 Haziran’da başlar ve Parcoursup prosedürünün sonunda, genellikle Eylül ortasında sona erer.

 • 12 Temmuz 2024: Ana kabul aşamasının sonu

Ana kabul aşamasında, programlardan gelen son yanıtlar 12 Temmuz’a kadar size gönderilebilir. Bu tarihe kadar herhangi bir teklif almadıysanız, dilerseniz tamamlayıcı aşamaya katılabilirsiniz.

20 ARALIK 2023BİLGİLENDİRME AŞAMASI
17 OCAK 2024 / 14 MART 2024KAYIT VE DOSYA OLUŞTURMA
15 MART 2024 / 3 NISAN 2024TERCİHLERİN ONAYLANMASI
30 MAYIS 2024 / 12 TEMMUZ 2024TERCİH YANITLAMALARININ BAŞLANGICI
11 HAZİRAN 2024 / EYLUL 2024TAMAMLAYICI AŞAMANIN BAŞLANGICI
12 TEMMUZ 2024ANA KABUL AŞAMASININ SONU

Diğer Paylaşımlar

ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku
CAF
ÖĞRENCİLER İÇİN KİRA YARDIMI (CAF)
“CAF” Aile Yardım Fonu (Caisse d’Allocations...
Devamını Oku
ieseg-school-of-management-6
IESEG SCHOOL OF MANAGEMENT
Okul tanıtımı: Bir Fransız Grande Ecole...
Devamını Oku
3031-yok-denkligi-jpg-9bpoky9i6g

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!