loader image
Bonjour
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Fransa’da Yüksek Lisanslar için Başvuru Platformu Açıldı !

Fransa’da Yüksek Lisanslar için Başvuru Platformu Açıldı !

Fransa’da bu seneden itibaren okullar tüm yüksek lisans programlarına aynı platform üzerinden başvuru kabul edecekler. Mon Master (monmaster.gouv.fr) adındaki bu platform, 1 Şubat 2023 itibariyle açıldı. Başvuruları henüz yapamasanız da, okulların açtıkları master programlarını ve bölümleri inceleme şansına sahipsiniz. Başvurular ise 22 Mart 2023’te başlayacak ve 18 Nisan’a kadar devam edecek.

Fransa çapında başvuru yapabileceğiniz tüm yüksek lisans programları bu platformda olacak ve bu sayede istediğiniz programları aynı site içinde inceleyebileceksiniz. Yine Parcoursup platformu gibi istediğiniz master’ların sayfalarını inceleyip, o bölümle ilgili bilgileri görüntüleyebileceksiniz (kapasitesi, içeriği, bitirdikten sonra iş olanakları, başvuru koşulları, özel bilgiler…). Okulların ücretlerini ve ders içeriklerini de görüntüleyebileceksiniz. Aynı zamanda seçtiğiniz bölüme göre, diğer üniversitelerde benzer yüksek lisans programlarını da keşfetmeniz daha kolay olacak.

Fakat geçtiğimiz senelerden farklı olan bir şey daha var ve bu da başvuru yapabileceğiniz sayıya limit gelmesi. Bu platform üzerinden toplam 15 Master’a başvuru yapabileceksiniz. Eğer Alternance programına başvuru yapıyorsanız 15 hakkınız daha olacak ve toplam 15 Alternance’lı 15 Alternance’sız, 30 programa başvurma hakkınız olacak.

Ancak bazı Yüksek Lisans programlarının farklı uzmanlaşma alanları olabiliyor. Eğer bu farklı uzmanlaşma alanlarına başvuru yaparsanız, 1 başvuru yapmış sayılacaksınız. Örneğin Toulouse Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Master’ının uzmanlaşma dalları olan ‘’Psikoterapiler’’ ve ‘’Nöropsikoloji’’ programlarına yaptığınız başvuru yalnızca 1 tercih hakkınızı götürecektir.

Mon Master platformunun takvimi:

– 1 Şubat 2023’ten itibaren: Platform açılıyor ve Master programlarını detaylı şekilde
inceleyebilirsiniz.

– 22 Mart – 18 Nisan: Seçtiğiniz yüksek lisans programlarına başvuru yapabilirsiniz.

– 24 Nisan – 16 Haziran: Pedagojik komisyonlar dosyanızı inceleyecek.

– 23 Haziran’dan itibaren: Başvuru sonuçlarınız açıklanacak

Diğer Paylaşımlar

ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku
CAF
ÖĞRENCİLER İÇİN KİRA YARDIMI (CAF)
“CAF” Aile Yardım Fonu (Caisse d’Allocations...
Devamını Oku
ieseg-school-of-management-6
IESEG SCHOOL OF MANAGEMENT
Okul tanıtımı: Bir Fransız Grande Ecole...
Devamını Oku
3031-yok-denkligi-jpg-9bpoky9i6g

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!