loader image
J'apprends le français
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Fransa’da Lise Eğitim Sistemi

Fransa’da Lise Eğitim Sistemi

İlk okul, ortaokul ve lise olarak ayrılan ve Türkiye’deki sisteme oldukça benzeyen Fransız eğitim sistemi, 10. Sınıf itibarıyla öğrencilerin uzmanlık alanlarını seçmesi üzerine kurulmuştur.

Ortaöğretim, birinci basamak ve ikinci basamak olmak üzere iki aşamalıdır:

 • Ortaöğretim 1. Devre: collège (yani ortaokul)
 • Ortaöğretim 2. Devre: lycée (lise)

Ortaöğretim’de birinci basamaktaki kolejler’den sonra, ikinci basamağı oluşturan liseler, öğrencileri iki farklı alanda yükseköğrenime hazırlar.

 • Bunlardan birisi “lycée général et technologique“ yükseköğrenim olgunluk diplomasına (baccalauréat) hazırlayan genel ve teknolojik lise’dir.
 • Diğeri’de “lycée professionnel“ hem mesleğe, hem de mesleki eğitimle ilgili yükseköğretim olgunluk diplomasına hazırlayan lise’dir.

 • Lycée général et technologique: genel ve teknolojik lise’ler

Lise’ler üç yıl sürer: seconde (10.sınıf); première (11. Sınıf); ve terminale (12. Sınıf) olarak adlandırılmıştır. Lise öğrencileri ortak olarak aldıkları bir senelik eğitimin ardından, lise’ler ikiye ayrılır. Öğrenciler “seconde” sınıfının ardından uzmanlık alanlarını seçerler: lycée général – Economique et sociale (ES): eşit ağırlık; Scientifique (S): sayısal; veya Litteraire (L): sözel. Lycée technologique ise 7 uzmanlıktan oluşuyor.

 • Lycée profesionnel : meslek liseleri

  Meslek liseleri iki yıllık olup, BEP (Brevet d’Etude professionnelle, mesleki eğitim diploması) veya CAP (certificat d’Aptıtude professionnelle, mesleki yeterlilik diploması) diye adlandırılan, meslek eğitiminin birinci aşamasını oluşturan diplomaları vermektedir. Bu yeterlilik dereceleri, öğrencilerin mezun olur olmaz iş bulabilmelerini sağlamaya yöneliktir. İki yıl daha devam edildiğinde teknik lise diploması (baccalauréat professionnel) için sınavlara girilebilir.

  Diğer Paylaşımlar

  Logo_bleu
  ISG
  Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
  Devamını Oku
  MBS
  Montpellier Business School
  Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
  Devamını Oku
  science pour l'ing
  ECE
  ECE (École Centrale d'Électronique)
  Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
  Devamını Oku

  YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

  DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

  DANIŞMANLIK ALIN!