loader image
J'apprends le français
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

Fransa’da Konaklama Rehberi

Fransa’da Konaklama Rehberi

Fransa’daki eğitiminiz sırasında konaklama için kullanabileceğiniz birçok alternatif bulunur. Üniversite yurdunda, özel bir öğrenci yurdunda veya bir apartman dairesinde, tek başına veya ortak kiralama yoluyla, yalnızca bir oda tutarak veya bir ailenin yanında…

Hangi konaklama tipi olursa olsun konaklama yerinizi en kısa sürede araştırmaya başlayıp, bulmak çok önemlidir. Geç kalındığı takdirde müsaitlik bulamama problemi doğabilir. Ayrıca konaklama belgeleriniz vize başvurusu için zorunludur.

Öncelikle eğitim kurumunuzla bu konuda iletişime geçmeyi ihmal etmeyin. Örneğin Grand ekoller öğrencilerine tahsis edilmiş yurt imkanları sunabilmektedir.

CROUS ÜNİVERSİTE YURTLARI

CROUS yurtları tüm öğrencilere açıktır ve devlet yurtlarıdır. Konut yardımından yararlanma ve düşük bütçeli konutlar bulma imkanı gibi avantajları bulunur. Ortalama aylık kirası Paris’te 400€, dğer bölgelerde 200€ civarında konut bulmak mümkündür. Okullara yakın ve sosyal bir ortam sunarlar. Tek dezavantajı yüksek talep görmeleri ve herkese yetecek kadar müsaitlik bulunamamasıdır. Özellikle burslu Fransız öğrencilere öncelik tanındığı için yabancı öğrencilerin yer bulmaları çok düşük ihtimallidir.Yabancı öğrenciler Crous başvurularını Temmuz ayı başında trouverunlogement.lescrous.fr sitesi üzerinden yapmalıdırlar. Eğer Erasmus öğrencisiyseniz veya Campus France bursu alıyorsanız direkt olarak başvurmanız gerekmez, sizin yerinize başvuruyu kurum yapacaktır.

ÖZEL ÖĞRENCİ YURTLARI

Crous üniversite yurtları kadar düşük bütçeli olmasa da mobilyalı odalar, hazır mutfak, hazır ekipman, internet, çamaşırhane, spor salonu gibi imkanlar sunarlar. Devlet kira yardımından yararlnabilirsiniz. Fransa’da bulunan özel yurtlardan en bilinenleri: PARME, Suitétudes, Les Estudines, NEXITY Studéa, Fac-Habitat, Cardinal Campus, Néoresid, Kley, Student Factory’dir.

ÖZEL DAİRE VE ORTAK KONAKLAMA

Kendi dairenizi kiralayabilir veya ortak paylaşım yoluna gidebilirsiniz. Daire kiraları aylık; Paris’te yaklaşık 800€ iken diğer bölgelerde 400€ civarındadır. Öğrencilerin birçoğu tek kişi kalacakları studio daireleri kiralama seçeneğini tercih edebiliyor. Ortak kiralamanın faydaları ise sadece kirayı paylaşma değil, elektrik, su, internet gibi tüm ev masraflarını paylaşma avantajını sağlıyor. Emlakçıların sunduğu konut ilanlarını bulmak için “Se Loger” websitesine veya sadece Paris için “Lodgis” websitesine başvurabilirsiniz. Direkt sahibinden kiralamak için ise “PAP – De Particulier à Particulier” veya “Le Bon Coin” sitelerinden arama yapabilirsiniz. Daire paylaşımı için ev arkadaşı arayanlar ise ilgili ilanları; “appartager, roomlala, immojeune, la carte des colocs” sitelerinde bulabilirler.

AİLE YANI KONAKLAMA

Aile yanı konaklama, Fransızca pratik yapmanıza da olanak sağlayan güzel bir seçenektir. Size ait özel bir odanın yanında ev için gerekli tüm ihtiyaçların mevcut olduğu pratik ve ekonomik bir çözümdür. Hatta bazı aileler; çocuk bakımı, ev işlerine yardım veya yabancı dil dersleri karşılığı ücretsiz konaklama imkanı bile sunabilmektedir. Paris için “France Stay”, diğer bölgeler için “Cohomly, chez l’habitant” sitelerine başvurabilirsiniz.

ALTERNATİF PLATFORMLAR

Son olarak size özel hazır konaklama imkanları sunan, Fransa genelinde kullanabilieceğiniz “airbnb, homelidays, morning croissant” gibi siteleri kullanabilirsiniz. Bu platformlar sizi ev sahipleri ile buluşturarak  pratik ve hızlı bir şekilde konaklama yeri bulmanızı sağlar. Uzun kontrat süreçleri yaşamazsınız çünkü sadece online rezervasyon sistemi üzerinden işlem yapılır. Dezavantajı ise sözleşmeniz olmadığından kira yardımından faydalanamıyor olmanızdır.

KONAKLAMA BAŞVURU DOSYASININ HAZIRLANMASI

Evrak listesi, konaklama tipine ve ev sahibinin talebine bağlı olarak değişebilir, ancak genel olarak aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekir:

·         Kimlik belgeniz (pasaport istenebilir),

·         Fransa’ya vize ile geldiyseniz oturma izniniz (VLS-TS),

·         Mevcut yıla ait öğrenci kartınız veya okul kabulünüz,

·         Kefil dilekçesi ve kimlik belgesi (ayrıca maaş bordrosu, görev kağıdı gibi belgeler istenebilir).

GARANTÖR

Fransa’da ister fransız ister yabancı olsun konaklama için kefil istenmektedir. Kefilinizin Fransız uyruklu olması gerekir. Eğer bir kefiliniz yoksa “VISALE” bu konuda öğrencilere ücretsiz hizmet veren bir platformdur. Konut adresiniz belli olmasa dahi Visale kaydınızı yaparak uygunluk sertifikanızı alabilirsiniz. Uluslararası öğrenciler için tek sorun Visale’in garantör olmak için sizden istediği belgeler arasında oturum izni istiyor olmasıdır, yani henüz vizenizi alıp onaylatmadıysanız başvurmanız imkansız oluyor. Bu durumda ücretli bir hizmet olan “Garantme” platformundan yararlanabilirsiniz. Garantme yıllık kira tutarınızın %3,5 kadarını sizden hizmet bedeli olarak alır. Grantme ile Türk kefil gösterebilir, belgelerinizi de Türkçe olarak sunabilirsiniz, fakat her halükarda kefilinizin geliri aylık kira bedelinin en az 3 katı olmalıdır. Bunun dışında Nexity-Studea gibi bazı özel öğrenci yurtları size 3 aylık ödemeli özel sözleşme imkanları ile kefilsiz kiralama seçenekleri sunmaktadır.

FRANSA’DA KONAKLAMA İLE İLGİLİ TERİMLER

Konaklama ilanlarında belirtilen oda sayısı “oturma odası” sayısına (yatak odaları, oturma odası, yemek odası) karşılık gelmektedir; mutfak, banyo veya koridorları kapsamaz. Örneğin, “iki odalı” bir dairede; bir yatak odası ve bir oturma odasının yanı sıra bir mutfak ve bir banyo olacağı anlamına gelir.

İlanlarda kullanılan kısaltmaların anlamları aşağıdaki gibidir.

·         Studio: mini mutfaklı tek odalı daire

·         T2 veya F2: iki odalı daire

·         T3 veya F3: üç odalı daire

·         SdB: banyo (küvetli)

·         Salle d’eau: banyo (duşlu)

·         Appt. : apartman

·         RdC: Zemin kat

·         Asc. : asansör

·         TBE: çok iyi durumda

·         CC: Tüm masraflar dahildir. Masraflar, binanın bakımı ve tüm sakinleri için ortak olan hizmetler için kira bedeline eklenecek maliyetlerdir (ortak alanların temizlenmesi, çöp toplama vb.)

KİRA SÖZLEŞMESİ

Kira sözleşmesi konaklama yeriniz ile ilgili bilgiler ve kalma koşullarınızı kapsar.

Aşağıdaki bilgileri içerir:

·        Kira tutarı ve masraflar (eğer varsa)

·        Depozito tutarı: Bu, ev sahibinizin konaklamanız sırasında meydana gelebilecek her türlü hasar ihtimaline karşın sizden talep ettiği bir tutardır. Miktarı genellikle bir aylık kiraya eşittir (daha yüksek olamaz). Depozito, konaklamanız bitiminde daireyi teslim aldığınız aynı durumda iade etmeniz halinde size geri ödenen bir tutardır. Genellikle çıkışınızdan sonraki 1 ay içerisinde geri ödeme yapılır.

·        Ayrılış bildirim tarihi: Bu, ev sahibinize konutu boşaltacağınızı söylemeniz için uymanız gereken son tarihtir ve genellikle 1 ay öncesinden yazılı olarak haber verilmesi gerekir. Haber verdiğiniz tarihten itibaren 1 aylık ödemeyi yine de gerçekleştirmeniz gerekir.

Kira sözleşmesinin imzalanmasıyla birlikte ilk ayın kira ödemesi ve depozito ödemesini gerçekleştirmeniz gerekir. Ayrıca çoğunlukla özel yurtlar bu işlemlere ilaveten sizden dosya masrafı adı altında ekstra bir ücret talep edebilirler.

KONUT DURUMU ENVANTERİ (L’état des lieux)

Kira sözleşmenizi yaptıktan sonra anahtarlarınızı teslim alıp dairenize geçmeden önce ev sahibiniz veya yurt görevlisiyle konut durum envanterini yapmanız gerekir. Bunun için mutlaka gitmeden en az 3 gün önce randevu talep ediniz. Bu işlem evin teslim edilmeden önceki durumuyla ilgili her iki tarafın mutabık kalmasını sağlar. Konutunuzun tüm odalarını, sözleşmede geçen ekipman ve eşyaların durumunu, elektirk, su ve gaz tesisatlarının, makinelerin  çalışır durumda olup olmadığını, dairenin temizlik durumunu, kısacası daire ile ilgili her şeyin uçtan uca kontrol edilip “état des lieux” adı verilen envantere kaydının yapılması gerekir. Bu prosedür siz daireden çıkarken de tekrarlanır.

KONUT SİGORTASI

Daireniz için konut sigortası yaptırmanız önemlidir. Bu, beklenmedik bir durumda (su hasarı, hırsızlık vb.) Koruma altına alınmanızı sağlayacaktır. Hatta özel yurtlarda genellikle yaptırılması zorunludur. Sigortanızı bir banka veya sigorta şirketinden yaptırabilirsiniz. Ödenecek miktar, konaklama yeriniz ile orantılı olacaktır.

GAZ/ELEKTİRİK ABONMANLIĞI

Kalacağınız konut için elektirk veya gaz aboneliğini genellikle kendiniz yapmanız gerekir. Bazı özel yurtlar kira bedeli içerisinde bu hizmeti sunmakla birlikte, çoğunlukla sizden elektrik aboneliğini kendiniz yapmanız istenir. Eğer elektrikli ısıtıcı, elektrikli şofben veya elektrikli ocak kullanmayı düşünüyorsanız gaz açtırmanıza gerek olmayabilir. Elektrik abonmanlığı için “EDF, ENGIE” gibi eski ve bilindik kurumlar yanında bütçenize uygun tarifeler sunan “Direct Energie, Total Spring, Eni, Planète Oui” gibi yakın zamanda piyasada yer alan şirketler de bulunmaktadır.

KİRA YARDIMI

Fransa’da yaşayan (uluslararası öğrenciler dahil) her öğrenci konut yardımından faydalanabilir. Bunun için öncelikle VLS-TS oturum izniniz ve kira sözleşmeniz olması gereklidir. Caf (Aile ödeneği fonu) gelir durumunuz ve konutunuzun durumuna göre size her ay kira yardımı yapar. Bunun için Caf.fr sitesinden başvuru yapmalı ve talimatlara uyarak gerekli belgelerinizi sunmalısınız. Hatta işlemlere başlamadan önce bu onlie sistem üzerinden bir simülasyon yaparak uygun olup olmadığınızı ve ne kadarlık bir yardım alabileceğinizi görebilirsiniz.

ÖNERİLER

·         Konaklama şekliniz ne olursa olsun konaklama yerinizi bulmak için Fransa’ya girmeyi beklemeyin ve hızlıca araştırmalarınıza başlayın.

·         Kira bedeli çok düşük dairelere dikkat edin. Evin durumu beklediğinizden kötü çıkabilir veya aldatıcı nitelikte bir ilan olabilir.

·         Eşyalı konutları tercih edin, kurulum maliyetlerinden tasarruf edersiniz.

·         Bir kira sözleşmesi imzalamadan asla para göndermeyin.

·         Kira ödemelerinizi zamanında önce yapmaktan kaçının

·         Dairenize varışınızda konut envanteri (état des lieux) yaparken her şeye dikkat edin, aksi takdirde daha sonrasında itiraz etme hakkınız olmaz.

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG Lyon
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!