loader image
J'apprends le français
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

eCandidat ile Eğitim Programlarına Nasıl Başvurulur?

eCandidat ile Eğitim Programlarına Nasıl Başvurulur?

eCandidat, Lisans 2’den doktoraya kadar üniversitede yüksek öğrenim için kayıt platformudur. Parcoursup’tan farklı olarak, eCandidat tüm yüksek öğrenim programlarını listelemez. Her üniversitenin kendi erişimi vardır ve bu nedenle başvurmak istediğiniz her okul/üniversite/kurum için farklı bir hesap oluşturmanız gerekir.

Bazı üniversiteler için, başvurmak istediğiniz programa bağlı olarak bağlanabileceğiniz birkaç eCandidat sitesi de olabilir (lisans, yüksek lisans, doktora..)

Hesap oluşturma

Başvurmak istediğiniz programı bulduktan sonra, ilgili üniversitenin eCandidat platformuna gidiniz. Öncelikle, hesabınızı oluşturmanız gerekir. Sizden adınızı, soyadınızı ve e-posta adresinizi girmeniz isteniyor. Geri kalan bilgiler sonrasında da doldurulabilir.

Kişisel bilgileri girme

Başvurduğunuz üniversitede zaten öğrenciyseniz prosedür farklılık gösterir. Bu durumda, “kişisel bilgiler” alanı önceden doldurulmuş şekilde karşınıza çıkacaktır, ancak gerekirse değiştirebilirsiniz.

Eğer başvurduğunuz okulda hiç okumadıysanız, kişisel bilgilerinizi (kimlik bilgileri, eğitim geçmişi vb.) girmelisiniz. 

Dikkat, bu bilgiler başvuru için zorunlu görünmüyor gibi dursa da, bunu sağlamakla yükümlüsünüz, aksi takdirde başvurunuzun üniversite tarafından “eksik” olarak nitelendirilmesi riskini alırsınız. Sizden INE numaranız (bakaloryanız var ise üzerinde, yoksa öğrenci kartınızın üzerinde olur), posta adresiniz, önceki eğitim programınız, stajlarınız ve mesleki deneyimleriniz isteniyor. Başvuru inceleme komitesinin dosyanızı doğru bir şekilde inceleyebilmesi adına tüm alanların titizlikle doldurulması gerekir.

Programızını seçin ve başvurun

Hesabınızı oluşturduktan ve bilgilerinizi girdikten sonra, üniversitenin bir veya daha fazla eğitim programlarına başvurabilirsiniz. Dosyanızı göndermek için verilen son başvuru tarihine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Programa başvurduğunuzda, karşınıza dosyanıza ekleyeceğiniz belgeleri belirten bir ekran çıkacaktır.

Destekleyici belgeleri, okullara göre ya online eklemelisiniz (pièce justificative dématérialisée)  ya da posta ile kağıt formatında göndermelisiniz. Son başvuru tarihlerine bir kez daha dikkat edin: kağıt formatında gönderilen belgeler için postaya vurulan tarih damgası geçerlidir. Tüm destekleyici belgeler dosyaya eklendiğinde, yapmanız gereken tek şey başvurunuzu “Göndermek” (Transmettre). Bu işlem geri alınamaz, bu nedenle hiçbir şeyi unutmadığınızdan emin olun.

Cevaplar

Dosyanız üniversiteye gönderildikten sonra ilerleyişini aday alanınızdan (espace candidat) kontrol edebilirsiniz. Tüm destekleyici belgeler zamanında doğru bir şekilde gönderildiyse, dosyanızın durumu “Beklemede” (en attente) iken “Alındı” (réceptionné) ve ardından “Tamamlandı” (complet) olarak değişir. 

            Olumlu (avis favorable): başvurulan eğitime kabul edildiniz

Tebrikler! Dosyanızı inceledikten sonra komisyon talebinize olumlu yanıt vermiştir. Daha sonra başvurunuzu onaylama veya geri çekme seçeneğiniz vardır. Üniversiteniz tarafından başvuru kabul son tarihi belirtilmemişse, kabul departmanını aramanız önemle tavsiye edilir. Programdan çekilme durumunuzda bu işlem geri alınamaz ve yeriniz listedeki yedek bir adaya tahsis edilir. Başvurunuz onaylandıktan sonra, idari kayıt prosedürünüzü e-posta ile alacaksınız.

            Şartlı kabul (Avis favorable sous réserve):      

Şartlı kabul, dosyanızdaki eksik belgeyi/belgeleri sağlamanız koşuluyla, komisyon dosyanızı tekrardan inceleyeceği anlamına gelir. İstenen belge ya da belgeleri ibraz etmediğiniz sürece kayıt yaptıramazsınız. Belgeleri gönderdikten sonra dosyanız tekrardan incelenecek olup, yeni bir cevap alacaksınız.

            Olumsuz (avis défavorable): başvurduğunuz eğitim programına kabul edilmediniz

Komite dosyanızı inceledi ve kayıt olmanızı onaylamayan bir sonuç verdi. Bu reddin nedeni size belirtilir ve bazı durumlarda size bir alt seviyeye kayıt önerilebilir. Ardından dosyanız ilgili komisyon tarafından yeniden incelenir.

            Yedek listeye yerleşme (Placement sur liste complémentaire):  Başvurunuz asil listesinde değil. Size yedek listesinde hangi sırada olduğunuz bildirilir. Asil listesindekiler kayıt yaptırmaz veya çekilirlerse, size sıra gelir. Başvurunuzun her adımı hakkında sizi e-posta ile bilgilendireceklerdir: bu nedenle kullandığınız güncel bir posta kutusu olmasına önem gösterin.

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!