loader image
J'apprends le français
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

BUT Qualité Logistique Industrielle et Organisation

BUT Qualité Logistique Industrielle et Organisation

BUT Qualité Logistique Industrielle et Organisation (QLIO), sanayi sektöründe, kalite ve lojistik alanında geleceğin teknisyenlerini 3 yıl boyunca sektöre hazırlar. Bu eğitim, temel prensiplere (matematik, ekonomi, istatistik, muhasebe) ve meslekle ilgili teknolojik derslere (endüstrileşme, ölçüm bilimi, stok ve tedarik yönetimi, üretim planlama ve kontrol, kalite ve lojistik vb.) dayanır.

Bu programa kabul koşulları nelerdir?

 BUT Qualité Logistique Industrielle et Organisation (QLIO), tüm genel ve teknolojik lise diplomasına sahip öğrencilere açıktır. Genellikle öğrencilerden başvuru dosyası istenir ve bazen testler ve/veya mülakatlarda talep edilebilir. Ayrıca, lisans öğrencileri (L1 veya L2) veya hazırlık sınıfı öğrencileri de bu programa başvurabilirler. Ancak kabul jürinin kararına tabidir.

Öğrencilerden bazı beceriler beklenmektedir:

Genel Yetenekler:

 • Uygun bir şekilde sözlü ve yazılı iletişim kurabilmek için Fransızca’yı ustalıkla kullanabilme;
 • Bir ifadeyi çözebilme, analiz edebilme ve çözüme ulaştırabilme becerisi;
 • Eğitim sürecini takip edebilmek için İngilizcede iyi bir temele sahip olma: Sözlü iletişim kurabilme, bir metni okuyabilme ve açıklayabilme yeteneği;
 • Bilgilerini kullanma ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirme;
 • Dijital ortamlara uyum sağlayabilme ve temel ofis programlarına hâkim olma.

Bilimsel ve Teknik Beceriler:

 • Bilime, teknolojiye veya ekonomiye ilgi duyma; İletişim ve bilgi teknolojilerini yöntemli bir şekilde kullanabilme yeteneği;
 • Bir sorunu çözmek için bilgi birikimlerini kullanabilme yeteneği;
 • Yapılandırılmış ve bilimsel bir olaya uygun mantık oluşturabilme yeteneği.

Sosyal beceriler:

 • Kariyer hedefleri üzerine düşünmüş olmak;
 • Grup çalışmalarına uyum sağlayabilme;
 • Pratik, disiplinli, mantıklı ve dikkatli olma.
BUT Qualité Logistique Industrielle et Organisation (QLIO) program içerikleri nedir?

 BUT Qualité Logistique Industrielle et Organisation (QLIO) 6 yarıyıl boyunca, toplamda 2.000 saatlik dersleri içeren (uygulamalı ve teorik dersler üzerinde yoğunlaşan) ve 600 saatlik danışmanlı projeyi kapsayan bir lisans programıdır. Öğrenciler ayrıca profesyonel yaşamla tanışmak için 22 ila 26 hafta arası staj yaparlar. Bu şekilde, hem pratik öğrenimlere ve hem de profesyonel deneyimlere odaklanırlar.

1.YIL

Veri Toplama ve İşleme: Temel matematik, İngilizce, olasılık ve istatistikler, iletişimin temel unsurları, kişisel ve mesleki proje. İlk yarıyıl toplam ders süresi 135 saattir.

Sistemlerin Temsili – Kalite ve Lojistik: Stok yönetimi, sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluk, lojistiğe giriş, kaliteye giriş, üretim sistemi karakterizasyonu, sağlık güvenliği ve çevre, ofis araçları. İlk yarıyılda toplam ders süresi 180 saattir.

İşletmenin Bileşenlerinin Tanımlanması: Ekodizayn, ürün ve işlem türleri, işletmelerin yapısı ve organizasyonu, endüstrileşme, üretim sistemi, ekonomik ve muhasebesel yaklaşım. İlk yarıyıl boyunca toplam ders süresi 180 saattir.

Verilerin İşlenmesi ve Düzenlenmesi: İletişim, matematiksel araçlar, mesleki İngilizce, bilgi sistemlerinin tasarımı, bilgi ve argümantasyon, algoritma, kişisel ve mesleki proje. İkinci yarıyıl toplam ders süresi 165 saattir.

Kalite ve Lojistik Sistemlerin Yapılandırılması: Teknik veriler, kalite ile yönetim ve iyileştirme, talep yönetimi, üretim planlaması, metroloji (giriş), denetim değerlendirme ve sertifikasyon. İkinci yarıyıl toplam ders süresi 180 saattir.

İşletmenin Bileşenlerinin Organizasyonu: Proje planlamasının temelleri, üretim araçlarına uygulanan mekanik, yerleşim incelemesi, maliyet hesapları, otomasyon sistemleri. İkinci yarıyıl toplam ders süresi 180 saattir.

BUT QLIO’nun ilk yılında toplam ders süresi 1.020 saattir ve program 180 saatlik danışmanlı projeyi kapsar.

2.YIL

 Veri Sentezi ve Yönetimi: Mesleki iletişim, veri tabanı yönetim sistemi, mesleki ve teknik İngilizce, istatistik, bir üretim biriminin bilgisayarlı yönlendirmesi, kişisel ve mesleki proje. Üçüncü yarıyıl toplam ders süresi 165 saattir.

Kalite ve Lojistik Sistemlerinin Yönlendirilmesi: İyileştirme yaklaşımının uygulanması, zamanında doğru akışın yönlendirilmesi, sıralama başlatma, işlemlerin optimize edilmesi, işlemlerin kontrolü, metrolojinin yönetimi. Üçüncü yarıyıl toplam ders süresi 180 saattir.

İyileştirme Yöntemi ve Araçları: Bir iş istasyonunun optimizasyonu, ürün ve hizmet üretim sistemlerinin simülasyonu, atölye yönetimi, bir yerleşimin optimize edilmesi, maliyetler ve tahmin yönetimi, fiziksel stok yönetimi. Üçüncü yarıyıl toplam ders süresi 180 saattir.

İletişim ve Animasyon: Organizasyonlarda iletişim, ürün ve hizmet üretim biriminin organizasyonu ve animasyonu, uzmanlık alanında İngilizce, kişisel ve mesleki proje. Dördüncü yarıyıl boyunca toplam ders süresi 105 saattir.

Derinlemesine İnceleme : Kalite yönetim sistemi belgelerinin yönetimi, işletme araştırması, kurumsal kaynak Planlama (ERP) sistemini yapılandırma, ekipmanların kontrolü ve yönetimi, orta ve uzun vadeli planlama. Dördüncü yarıyıl toplam ders süresi 150 saattir.

Öğrencilerin en az 10 haftalık bir staj yapması gerekmektedir.

BUT QLIO’nun ikinci yılının toplam ders süresi 780 saattir ve 120 saatlik danışmanlı projeyi kapsar.

Yukarıda belirtilen modüllerden bazıları öğrencinin kişisel ve mesleki hedeflerine uygun olarak sunulabilir. Her IUT, yerel özelliklerine göre farklı ve tamamlayıcı modüller sunma özgürlüğüne sahiptir.

BUT QLIO programı, öğrencilere 4 farklı uzmanlık alanı (parcours) sunmaktadır:

Ticari Ürün ve Hizmetlerin Yönetimi Programı : Üretim, kalite ve lojistik ekibini yönetmeyi öğretir.

Global Lojistik Zinciri Yönetimi Programı : Global lojistik zinciri ile ilgili faaliyetler oluşturmayı ve iyileştirmeyi öğretir.

Kalite ve Entegre Yönetim Sistemlerinin Yönetimi Programı : Şirkette kalite, hijyen, güvenlik, sağlık, çevre ve sürdürülebilirlik ile ilgili faaliyetleri teşhis etmeyi, düzenlemeyi ve iyileştirmeyi öğretir.

Dijital Dönüşümün Desteklenmesi Programı : Bir şirketin dijital dönüşüm sürecini yönetmeyi ve öğrencilere, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, ve robotik vb. gibi teknolojik yeniliklerle üretim süreçlerini organize etmeyi ve yönlendirmeyi öğretir.

Tüm Institut Universitaire de Technologie’ler, size bu programların tamamını sunamayabilir.

BUT QLIO ile hangi ek eğitimler alınabilir?

Öğrenciler, lisans programlarına (endüstri meslekleri: endüstriyel süreçlerin tasarımı ve iyileştirilmesi; lojistik yönetimi; lojistik ve akış kontrolü vb.), mühendislik okullarına (sınavla) veya yüksek lisansa (kalite, lojistik, endüstriyel üretim yönetimi) devam edebilirler.

BUT QLIO ile hangi iş olanakları bulunmaktadır?

Bu diploma ile çeşitli sektörlerde (sanayi, hizmet, zanaat) çalışabilirsiniz, çünkü bugün neredeyse tüm sektörler lojistik ve kalite departmanlarını içermektedir. Yeni mezunlar, ilk etapta asistan, lojistik teknisyeni, kalite teknisyeni veya kalite asistanı gibi pozisyonlarda çalışabilirler.

BUT QLIO mezunlarının kariyer gelişimi nedir?

Kazanılan deneyimle beraber danışman, kalite sorumlusu, atölye sorumlusu, lojistik sorumlusu vb. gibi pozisyonlarda ilerleyebilirsiniz.

Diğer Paylaşımlar

ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku
CAF
ÖĞRENCİLER İÇİN KİRA YARDIMI (CAF)
“CAF” Aile Yardım Fonu (Caisse d’Allocations...
Devamını Oku
ieseg-school-of-management-6
IESEG SCHOOL OF MANAGEMENT
Okul tanıtımı: Bir Fransız Grande Ecole...
Devamını Oku
3031-yok-denkligi-jpg-9bpoky9i6g

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!