loader image
J'apprends le français
Fransadaoku.com Logo

Anasayfa / Okullar /

La Licence Psychologie – Psikoloji Lisansı

La Licence Psychologie – Psikoloji Lisansı

Psikoloji lisansı, psişik ve zihinsel mekanizmaların incelenmesine ve bilişsel psikoloji, gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji, klinik psikoloji ve psikopatoloji gibi temel konuların keşfedilmesine odaklanır. Eğitim genellikle üniversitelerde verilir ve Bac+3 düzeyinde 180 kredi almanızı sağlayan bir diploma programıdır.

Bu lisans, psikolojinin farklı disiplinlerini gözden geçirir, psişik gerçekleri ve insan davranışını incelemeye odaklanır, örneğin : klinik psikoloji (insan psişik işleyişini anlama ve açıklama); bilişsel psikoloji (hafıza, duygu veya karar verme gibi bilgilerin algılanması ve işlenmesi süreçlerinin incelenmesi); gelişim psikolojisi (her yaştan insanın psikolojik evrimi); sosyal psikoloji (aile, şirket, sosyal çevre vb. gibi bireyler ve sosyal gruplar arasındaki ilişkilerin incelenmesi).

Fen Bilimleri programın önemli bir bölümünü kapsar: sinirbilim, özellikle insan vücudunun (beyin, sinir sistemi, metabolizma, vb.) işleyişini anlamak amacıyla, ayrıca tematik çalışmaların sonuçlarını analiz etmek amacıyla da istatistik dersi verilir. Bazen psikolojiye yakın alanlarda da dersler sunulur : eğitim bilimleri, sosyoloji, felsefe gibi.

Her bölüm öğrencileri kabul ediliyor olsa da bu bölüm için istatistik ve biyoloji gibi sayısal derslerin önemli olduğu unutulmamalı ve bu lisansın sözel değil, fen bilimlerine dayalı bir lisans olduğunu vurgulamak önemlidir.

PSİKOLJİ LİSANSI DERS PROGRAMI:

3 yıllık lisans eğitimi boyunca aşağıdaki alanlarda temel eğitimler alınır:

·         Bilişsel psikoloji

·         Sosyal Psikoloji

·         Klinik Psikoloji

·         Psikoloji tarihi

·         Nörobilim, nöropsikoloji ve nörobiyoloji

·         Ergonomi

·         İstatistik

·         Göstergebilim  

EĞİTİM SONRASI FIRSATLAR

Öğrencilerin büyük çoğunluğu, psikolog unvanını almak ve bu mesleği uygulamak için zorunlu olduğu için psikoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam ederler. Yüksek lisans programları araştırma (recherche) ve mesleki (professionnel) olmak üzere ikiye ayrılır. Araştırma yüksek lisansı akademik kariyeri hedeflerken, profesyonel yüksek lisans öğrenciyi çalışma hayatına hazırlayarak mesleki kariyeri hedefler. Ayrıca her ikisini de sunan “Master Indifférencié” adında yüksek lisans programları da bulunur.

Psikoloji alanında örnek master programları : psikoloji; klinik psikoloji, psikopatoloji ve sağlık psikolojisi; sosyal, iş ve örgütsel psikoloji; eğitim ve öğretim psikolojisi; psikanalitik klinik psikopatoloji. Ayrıca MEEF yüksek lisans derecesi (eğitim ve öğretim meslekleri), okul öğretmenliği sınavlarına da hazırlanmanıza olanak tanır.

Yüksek lisans eğitimi sonrası mesleki kariyer:

5 Yıllık eğitiminizi tamamladıktan sonra aşağıdaki pozisyonlarda çalışabilirsiniz:

·         Psikolog

·         Rehber öğretmen

·         Sosyal ve aile müdahale teknisyeni

·         Özel eğitimci

·         Tıbbi ve psikolojik yardım görevlisi

·         Erken Çocukluk Eğitimcisi

·         Ortofonist (Konuşma terapisti)

·         Psikomotrisyen

·         Okul öğretmeni

·         Sosyal hizmet asistanı

Diğer Paylaşımlar

Logo_bleu
ISG Lyon
Okul tanıtımı: 1967 yılında kurulan...
Devamını Oku
MBS
Montpellier Business School
Okul Tanıtımı: Montpellier Business...
Devamını Oku
science pour l'ing
ECE
ECE (École Centrale d'Électronique)
Okul tanıtımı: ECE (École Centrale d’Électronique),...
Devamını Oku

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

DOĞRU TERCİHİ YAPMANIZA YARDIM EDELİM!

DANIŞMANLIK ALIN!